Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:20 11.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема Re: Този преподавателнови [re: the_bomb]  
Авторmila (Нерегистриран)
Публикувано17.01.05 02:58



Абсолютно не споря. Съгласна съм.



Тема аналогията е тази,нови [re: Chestor]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано17.01.05 08:57



че "мене" има едно "е" в повече, което, по примера на "ходиме", се смята от много хора за некнижовно, докато то не е така.

my soul swims gently in her pool


Тема Re: може ли да се каже...нови [re: Chestor]  
Автор luzzz (шушка)
Публикувано17.01.05 15:38



ок,за "аз ми се спи" приемам, че е неприемливо
обаче за "мене ми се спи"... все още смятам, че е вярно.
и мисля, че някой ден наистина и "аз ми се спи" ще бъде правилно изказване.
вчера най-после успях да попадна на най-новият правописен речник, съставен от БАН, и видях, че айрян вече е правилната дума, а не айрАн, както бях свикнала до сега.а интересното е, че междувременно разлистих и още няколко речника ,които претендираха за точност, и там имаше разногласия относно изписването на тази дума.
чудя се, дали ще се стигне до момент, в който ще бъде правилно да се пипе Зграда,а не сграда?

стокрака гадинка
Nec tecum possum vivere, nec sine te.


Тема Re: Този преподавателнови [re: mila]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано17.01.05 22:03



Мила, ти като твърдиш че не си го срещала в книги менето би ли ми казала какви книги четеш?! Аз ще ти кажа какво чета в момента "Братя Карамазови" издадана е 1974. Днес като четох специялно се заглеждах НАВСЯКЪДЕ срещах само мене.

И не само това, много ме кефи също че вкъщи все още си е в къщи, вкъщи е измислица на Владко ти Мурдаров въведена през 83-84-та некъде.

Chestor, всичко написано от мене в тази тема ли да се брои за глупости!?

|| Obey obey, do as I say ||


Тема Re: аналогията е тази,нови [re: the_bomb]  
Автор Chestor (М&М)
Публикувано17.01.05 22:30



ахм

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Този преподавателнови [re: ivx]  
Автор Chestor (М&М)
Публикувано17.01.05 22:34



В никакъв случай. Само твърдението за неможещите друго станали учители. Това "глупости" от моя страна беше израз и на емоционална реакция. :)
Искам да ти кажа, че повечето неща, написани от тебе, изграждат по-скоро положителна представа за тебе у мен. :)
Сериозно де.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: може ли да се каже...нови [re: luzzz]  
Автор Chestor (М&М)
Публикувано17.01.05 22:44



"Аз ми се спи" - неправилно.
Мене ми се спи - звучащо ми неправилно. Но, след като някъде някой напомни за дателните местоимения ли беше (нему, ней, нам, вам, них), то не съм сигурен вече. Факт е, че посочените в скобите са ми абсолютно познати, по странен начин харесващи ми. Осъзнах, че не знам, обаче, кои са съответните местоимения за 1 и 2 л. ед. ч. Явно са мене и тебе. И, както е правилно да се каже "нему се спи" или "нему се кланя дивак учител...", то, явно, и "мене ми се спи" би трябвало да е правилно. Освен ако има някаква особеност, изхвърлила датива в 1 и 2 л. ед ч. от употреба.
"Кому се спи?" също е правилно. С очарователен дъх на благородна плесен. Но е правилно. Или не е?

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: може ли да се каже...нови [re: Chestor]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано17.01.05 22:53



абе ще се сетиш ;)

|| Obey obey, do as I say ||


Тема добре..нови [re: ivx]  
Авторmila (Нерегистриран)
Публикувано18.01.05 00:07



..явно си ме избрал за ролята на "безмозъчния лаик"...
Много ясно, че ще срещаш "мене" когато книгата е от 74та.

"И не само това, много ме кефи също че вкъщи все още си е в къщи, вкъщи е измислица на Владко ти Мурдаров въведена през 83-84-та некъде."
Колкто и да не ти е приятно правилата за правопис и правоговор са се променили, да, просто е факт. Аз говорех само за това какви са фактите, а не дали ни харесват, дали ги одобряваме или не.
Намери си някой друг с който да се заяждаш, аз не претендирам мнението ми да е единствената и неуспорима истина.. а е просто едно мнение.



Тема Re:нови [re: mila]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано18.01.05 00:16



а най-новият правописен речник на БАН ще задоволи ли вашите изисквания?!

първо беха книгите, сега пък те видите ли станаха писани на... на какво?! неграмотен български така ли!? да!! неприятено ми е, много при това ужасно тъпо е да се сменят правилата и езика да го опростяват до простотия. и кво?! пак е пълно с неграмотяи, полза — никаква.

не си ме видяла да се заяждам. не затова влизам в този клуб.

|| Obey obey, do as I say ||



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.