Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:48 11.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема Re: Бомбатанови [re: Borislav]  
Автор luzzz (шушка)
Публикувано15.01.05 14:23



ами значи има вероятност ти да си пропуснал "новостите" в езика
Въпреки вашите мнения, аз смятам, че е бил прав този мой "прост като селски овчар" преподавател
Помислете за книжовната норма...как се създава тя?Наблюдават се промените в изказването на думи, изрази...и после се прави нова книжовна норма -целта е да се доближи максимално до разговорния език.
Защо тогава да не може да се каже "Аз ми се спи"?

стокрака гадинка
Nec tecum possum vivere, nec sine te.


Тема Re: Бомбатанови [re: luzzz]  
Автор 747 (на кого му пука)
Публикувано15.01.05 15:15



`ми, дай тогава да хванем по една червена химикалка всички, и да поправим несправедливостта в речниците!!! Да напишем дружно "пипируда"!!! После може да отидем и да премахнем една комунистическа отживелица, плод на долната манипулация на КГБ - звука и буквата му "л" и да възстановим справедливостта в думи като: "киуо", "кисеуо", "пантауон", "суон" и други конспиративни злини!!!

Понякога гипсът на ръката ти е, за да нанасяш по-добри удари...


Тема Re: Този преподавателнови [re: Borislav]  
Автор Лил ()
Публикувано15.01.05 16:26



Нямам под ръка нужната литература, но доколкото си спомням, че На мене ми... беше някаква специфично за българския удвояване на местоименията (лично и възвратно) в българския, образувало се някъде в късно старобългарския или в среднобългарския. Същото е и "Него го...". Така че може да е архаично, може в един момент да излезе от книжовната норма, но в никакъв случай не е грешно. Мисля, че беше едно от явленията, характерно за балканския езиков съюз.

Това, че косвените падежи в българския език са в процес на отмиране, е ясно. Това е пътят на всички ИЕ езици и на славянските включително. Че в един момент, може би към моята 80 годишнина, ще е единствено правилно за се казва "Аз ми се спи" на мен лично също ми е ясно. В момента това е част от разговорната норма, а това е израз от разговорния език, надали в държавен документ или в новините по телевизията ще кажат такова нещо, така че аз лично си го употребявам когато ми се доспи без никакви угризения ;)

Тъй като аз съм от София и за съжаление не познавам много говорите по страната, може ли да кажете дали изрази от този тип: "Той му се спи" "Аз ми се яде" са разпространени навсякъде из България?

... and my increasing certainty of touch...


Тема Re: Бомбатанови [re: 747]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано15.01.05 17:05



ще махнеш л-то, но само през трупа ми.

Лил, така е за балканския съюз, и на гръцки е:
емена му ареси — на мене ми харесва

|| Obey obey, do as I say ||


Тема Re: Бомбатанови [re: ivx]  
Автор 747 (на кого му пука)
Публикувано15.01.05 17:32



Немаш грижи, ей ся идваме с момчетата...



Понякога гипсът на ръката ти е, за да нанасяш по-добри удари...

Тема Re: Бомбатанови [re: 747]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано15.01.05 17:38



ще ви бамна от лицето на земята.
ще ви смачкам като гниди.

|| Obey obey, do as I say ||


Тема Re: Бомбатанови [re: ivx]  
Автор 747 (на кого му пука)
Публикувано15.01.05 17:56





Понякога гипсът на ръката ти е, за да нанасяш по-добри удари...

Тема Re: Бомбатанови [re: 747]  
Автор Лил ()
Публикувано15.01.05 18:22



Да си сменям ли вече ника на Уиу или още малко да изчакам?

... and my increasing certainty of touch...


Тема Re: Бомбатанови [re: Лил]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано15.01.05 18:31



ако не ти се пише вече в тоя клуб — сменя го :Р

|| Obey obey, do as I say ||


Тема Re: Този преподавателнови [re: пишмaн-линrвиcтЪ]  
Авторmila (Нерегистриран)
Публикувано15.01.05 22:38



Можеби ще е по-лесно да ти отговоря, ако кажеш какво точно не разбираш, за мен всичко е пределно ясно. Това е просто едно мнение:
Специфичните за различни части на страната диалекти, говори и "изговори" на разни думи (към които спада "мене") са нещо, което е ценно и трябва да се съхрани, но, ако се загуби нормата и правилата за "правопис" и "правоговор" -- езикът ще изчезне.
Така по-ясно ли е за теб? Защото от това по-ясно няма да стане.

И не е много далновидно да подценяваш непознат ти човек, апък и да го съветваш да не говори . Малко нагло, не?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.