Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:58 07.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема Re: Мамка му!нови [re: aбв]  
Авторaбв (Нерегистриран)
Публикувано04.01.05 12:14



Май се получи двусмислие в постинга ми , да уточня: "без да мислиш" е подчиненото изречение.



Тема Re: Мамка му!нови [re: aбв]  
Автор Mиpa CM (съвсем сериозна)
Публикувано04.01.05 19:00



Ограждаща е запетаята, когато трябва да се отделят синтактични цялости със свое собствено логическо ударение - вметнати изрази, обособени части, подчинени изречения
Подчинено изречение е. Какво друго?



Тема Re: Запетая се слага в посочения случай.нови [re: aбв]  
Автор Mushu (злюка-гадюка)
Публикувано04.01.05 19:48



Цитирам:

"В сложното изречение със запетаи се отделят от едната или от двете страни (в зависимост от това, дали стоят в самото начало или в самия край на сложното изречение) подчинените изречения със следните съюзни връзки: че, като, щом като, след като, тъй като, докато, откак, щом, докле, дорде, колчем, като да, сякаш, като че (ли), БЕЗ ДА, освен да, освен че, за да,... "

Руселина Ницолова, "Съвременна българска пунктуация", "Народна просвета", София 1989, стр. 106.

Щях да отговоря още тази сутрин, но нямах подръка книгата да направя справка и извадка...

Ante porcos margaritas meas mitto.


Тема Re: Запетая се слага в посочения случай.нови [re: Mushu]  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано04.01.05 20:30



И като се знае, че трябва да са там, ако не ги сложим - лошо има ли?
Нали се знае - все едно, че сме ги сложили!
(Грамотните да си ги слагат наум!)
===================================================



Защо е тая патерица за мисълта, за къде е главното и къде подчиненото изречение? Човек, ако ги няма в мисълта си, правилата ли ще го научат да мисли?

.


========================================
1. Да се обеси не да се помилва!
2. Да се обеси, не да се помилва!
3. Да се обеси не, да се помилва!






.



Тема Re: Романтиката е сега в моторите:)нови [re: Caмия Инжинep]  
Автор Mushu (злюка-гадюка)
Публикувано04.01.05 21:15



Лошо няма.
Но това твоето вече е философско-лирическо отклонение.
А въпросът беше дали там трябва да се слага запетая или не трябва.
Еми аз на него и отговорих.

Защо е патерицата, казваш... Не за да научи някого да мисли, това във всички случаи. Може би за да му помогне да разбере за какво иде реч... най-елементарно. Знам ли... Лично мен препинателните знаци ме успокояват. Някак си. Когато са правилно положени, де. Но аз съм си деформиран ум, не ме гледай мене.
Обесвай не помилвай

Ето и от мен философско-лирическо...

Ante porcos margaritas meas mitto.


Тема Затруднениенови [re: aбв]  
Автор Borislav (Анти)
Публикувано05.01.05 16:12



Имам малко проблеми да рзчитам "модерния" български език.
Бихте ли ми казали какво е това "сигнатура"?
Едно време на това му казвахме "цитат".
Цитатът е написан погрешно. Трябва да има запетая вместо тире.



Тема Re: Романтиката е сега в моторите:)нови [re: Mushu]  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано05.01.05 16:40



Да продължим отклонението.

Доколкото смисловата единица е абзац, а за по-сериозните книги - няколко страници, ми е чудно може ли да се достигне до смисъла на прочетеното, ако се тормозиш с препинателните знаци и четеш буква по буква, при което забелязваш правописните грешки.

И ми е силно любопитно, защо се копае в едно недълго изречение. И до такава степен серозно, че се избира толкова емоционално заглавие на постинга. Докато мен, ама въобще не ме вълнува запетайката. ### я в запетайката - ето резюмето на постингите ми. Даже и не ти прочетох обясненията.

Изключително ме дразнят обаче постинги, независимо от тяхната грамотност, с неясна мисъл или неясно в отговор на кое точно твърдение са. Та ако ще да са с изрядни запетаи и пълни и кратки членове.

.



Тема Re: Затруднениенови [re: Borislav]  
Авторaбв (Нерегистриран)
Публикувано05.01.05 16:49



Изречението е сигнатура от профила на един потребител във форума на Слави. Ако отвориш линка, ще видиш - тя е изписана с големи червени букви.

Мисля, че тирето може, но не е задължително да се замени със запетая, то придава по-голяма експресивност.



Тема Re: Войната на Червената запетая и Бялата запетая)нови [re: Caмия Инжинep]  
Автор Mushu (злюка-гадюка)
Публикувано05.01.05 18:35



Давай да го продължим, отклонението му с отклонение ниедно.

Аз ще отреагирам на този твоя последния постинг в строг безпорядък, нали може?
Напълно съм съгласна, че няма какво толкова да се копае в това изречение, да.
А за заглавието на постигна изобщо не ми гавари - впрочем, поне два дни изобщо не го четох, защото реших, че не може да представлява интерес за мен - че примерно в него някой псува лингвистите Случайно го отворих и разбрах, че е за запетаи.
А сега таковата... аз не чета буква по буква . А правописните грешки ги забелязвам поради известна умствена деформираност, за която вече намекнах, най-вероятно свързана с професията ми. Нали знаеш - тясната специализация води до широка идиотизация.
И последно... аз уважавам твоето право на самоопределение спрямо запетаите: "### я в запетайката". Честно. Ама нали не пречи и аз да си имам свое - да си ги харесвам запетаите и да обичам да ги има, и то по възможност - по местата им?
Хей - приятна вечер и наздраве по едно малко за запетаите!

Ante porcos margaritas meas mitto.


Тема Re: Затруднение [re: aбв]  
АвторБopиcлaв (Нерегистриран)
Публикувано05.01.05 18:48



Аз питах какво значи думата "сигнатура". Не си спомням подобна дума да е имало в българския език.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.