Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:58 23.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема Преразказ с елементи на съчинениенови [re: Mushu]  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано05.01.05 18:59



Ето го твоето мнение преразказано:

Целта на нещо написано е да предава информация, мисли, съждения, внушения. Да манипулира даже. И един човек с широки интереси гледа точно това. Дори и тяснопрофесионалната деформация не може да го отклони от търсенето на мисъл и смисъл в написаното. Просто такъв след мисълта ще погледне и запетаите.

За такъв търсенето на отговор - как СПОРЕД ПРАВИЛАТА трябва да е написано едно изречение: само с тире, със запетая и тире или с 2 запетаи, е губивреме. Освен ако не трябва да помогне с инфо на някой. Защото изречението си е ясно. Наличиетона мисъл е по-важно от наличието на запетаи.

==== Край на преразказа. ======

Ако приемем, че ключовата дума в горното е: след, то нямаме противоречие.

.



Тема Re: Кратко и яснонови [re: Caмия Инжинep]  
Автор Mushu (злюка-гадюка)
Публикувано05.01.05 19:21



Хех... разбира се, че нямаме противоречия.

Ante porcos margaritas meas mitto.


Тема модерен нет-неологизъмнови [re: Бopиcлaв]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано05.01.05 19:31



от англ. signature "подпис".

"подпис" на английски метафорично се нарича и онова, което даден юзър слага след всеки свой постинг в един интернет-форум.

на български, вместо да превеждаме, сме побългарили signature и е станало "сигнатура".

моята сигнатура е точно под това изречение с тъмносини букви, както във всяко мое мнение в дир-а.

my soul swims gently in her pool


Тема Re: модерен нет-неологизъмнови [re: the_bomb]  
Автор Лил ()
Публикувано05.01.05 19:39



Между другото, новата ти сигнатура е направо вълшебна... много ми харесва :))



Тема Re: модерен нет-неологизъмнови [re: Лил]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано05.01.05 19:42



радвам се

и аз мнооого си я харесвам (което едва ли е учудващо иначе нямаше да си я сложа)

my soul swims gently in her pool


Тема Re: Без правиланови [re: Caмия Инжинep]  
Автор Chestor (М&М)
Публикувано06.01.05 01:40



зьфнр4нцнгмйоцкьькрцндмцмжм,нгртйиьц ';ф,фряес
Разбра ли ме какво казвам? Аз самият не бих могъл. Аре, докато отричаме правилата, да не забравяме и за необходимостта от тях и защо, всъщност ги има. И за това, че е доста трудно да се определи къде е оптимума и кой и как да определя къде е оптимума. Аз определям оптимума на границата да не важи правилото за подредба на знаците. фгнгяйревдш'к,нжтгб. Важен е смисълът който си въобразявам, че съм изразил, а не това, което ТИ (другият) разбира?
Со здраве.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Без правиланови [re: Chestor]  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано06.01.05 02:05



Прав си. При такава дълбока мисъл подредба на знаците не ти трябва.



Тема Re: :)нови [re: Caмия Инжинep]  
Автор Chestor (М&М)
Публикувано06.01.05 09:46



Знаех, че ще реагираш по-остро, отколкото бих искал. Целта ми беше провокация - за относителността на нещата. За дилемата "правила - без правила". За абсолютната свобода и абсолютната несвобода. Кога правилата от необходимост се превръщат в бреме и вредност? Къде е точката, от която трябва да се разбунтуваме срещу правилата. И кой я определя? Живият език ли да променя правилата или правилата да опазват живия език от хаотично развитие, запазвайки идентичността му?...
Пак ще си позволя да цитирам по памет Ив. Дичев от предговора му към "1984": "Ако езикът е форма на мисълта, а мисълта - потенциално действие, то промяна на формата следва да доведе до промяна в поведението..."
Та, къде е ролята на езика и правилата му - да служи просто за комуникация или за нещо повече? Виждаш - масовото отъпяване е планетарен процес и, като че ли, нищо не е в състояние да му противостои, защото в природата на човека е стремежът към простото и лекото. Парадоксът на свободата, висш идеал на човешкия разум, е, че именно в нея се корени свободния полет на разума надолу към тотално отъпяване и достигане, в крайна сметка, до състояние на несвобода. Оппа, май доста се отплеснах... Аз не мога с лека ръка да определя кои правила са за изхвърляне и кои - не? Възприемам донякъде правилата като средство за противостоене на чалгизацията.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема с мамата на уста тръгнал да слага запетаинови [re: Chestor]  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано06.01.05 10:07



Аз наистина съм инженер, не лингвист. И затова нямам никакво мнение по тези въпроси, дето повдигаш.

Просто много се впечатлих, че някой може да псува заради една запетайка. И то в изречение, където тя не е фатална. Вместо да си измисли за него си хубава сигнатура, с мамата на уста тръгнал да слага запетаи по чуждите сигнатури.

Според мен, тежки думи трябва да се казват за по-серизни неща. Горе-долу по времето, когато съм ти "реагирал остро" аз направо наругах един в Политика, там ругатните са част от стила.



.
//допълнено: абе нямам мнение на първи прочит. Ти отведнъж го заби много сериозно, трябва мислене. Явно тези неща си ги мислил, не си ги пльокнал тук на прима виста.

Редактирано от Caмия Инжинep на 06.01.05 10:18.



Тема Re: с мамата на уста тръгнал да слага запетаи [re: Caмия Инжинep]  
Автор Chestor (М&М)
Публикувано06.01.05 10:59



Бе да ти кажа, и аз нямам нищо общо с лингвистиката. По принцип съм малко икономист, поне по образование. :)
А за тия неща - какво да ти кажа - мислил съм ги. Не съм ги обмислял, написах го спонтанно, но съм ги мислил, вярно е. То това е част от мене - не мога да се примиря с масовото отъпяване, колкото и да не е по силите ми да му противостоя. Та за това така. За реагирането остро - то затова беше оная :) в заглавието, за да подчертае ведростта на "заяждането" ми. :)
За запетаите с мамата на уста си прав. Макар че, реагирало е спонтанно момчето, според мен, не бива толкова осъдително.

------------------------
Слушай беззвучието...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.