Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:47 17.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Пак да ви питам , този път...нови  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано30.12.04 17:05



Аз живея повече от педесет години извън България и не се срещам с българите толкова често. Имам си вспомени , от старите ми роднини , разказванията на татко ми , баба , майка ми... Но често се се говорило за роднини в терминология , която аз неразбирам пълно , и когато оказионно питах некои българи , се оказа , че те също не са били експерти по - фамилийната терминология. Затова искам да питам хората тук (въпреки че зная некои неща ) , да ли би могли да обяснат следните
Дедо
баба (стара майка)
прадедо
прабаба
татко
майка
тъст
чичо
стринка
лелин
леля
вуйчо
вуйна
свекър
свекърва
кум
кумашин
балдъза
зълва
баджанак
Сигурно ще допълните и повече. Винеги ми направи впечатлението , че българската "роднинска терминология " е извънредно богата. Аз в шестдесетите години , когато имах магнетофон , правех записки на "Роулинг
Стонсите " , вместо да записвах , каквото старите разказвали (когато бех в посета в Бълагия). Еми сигурно си мислех : те ще бъдат винеги тук , което се оказа погрешно. Хората си заминават.....



Тема Re: Пак да ви питам , този път...нови [re: Alexander]  
Автор avataar (root)
Публикувано30.12.04 18:51



Това е общо взето моята западнобългарска идея за роднинските връзки. В източна България предполагам има различия (най-вече в чичо/леля/вуйчо/...). Освен книжовните думи съм дал и някои дублетни и диалектни форми.

баща, татко, тате -- родител от мъжки пол
майка, мама -- родител от женски пол
дете -- директен потомък на баща и майка
син -- дете от мъжки пол
дъщеря, щерка, черка -- дете от женски пол
дядо, дедо, деда -- баща на майка/баща, също и произволен възрастен мъж
баба, стара майка -- майка на майка/баща, също и произволна възрастна жена (без стара майка)
прадядо, прадедо, прадеда -- баща на баба/дядо
прабаба -- майка на баба/дядо
внук, унук -- син на дете
внучка, унучка -- дъщеря на дете
правнук, праунук -- син на внук/внучка
правнучка, праунучка -- дъщеря на внук/внучка

Пра- може да бъде добавено повече от веднъж, например: прапрабаба (баба на майка/баща), праправнук (син на правнук).

тъст -- бащата на жена ти
тъща -- майката на жена ти
свекър -- бащата на мъжа ти
свекърва -- майката на мъжа ти
снаха, снаа, снайка -- жената на син/брат
зет -- мъжа на дъщеря/сестра
сват -- бащата на зет/снаха
сватя, свайка -- майката на зет/снаха
бълдъза -- сестра на жена ти
баджанак, баджо -- мъжа на бълдъзата (двама мъже женени за сестри са помежду си баджанаци)
шурей, шурек -- брат на жена ти
шурунайка -- жената на шурея
девер -- брат на мъжа ти
етърва -- жената на девера (две жени женени за братя са помежду си етърви)
зълва -- сестра на мъжа ти
(не съм сигурен как се казва мъжа на зълвата, струва ми се също "зет")

чичо, чича -- брат на баща ти ИЛИ мъжа на лелята
стрин(к)а -- жената на чичото
леля -- сестра на баща ти/майка ти ИЛИ жената на чичото
лелин(чо) -- мъжа на лелята
вуйчо, укя -- брат на майка ти ИЛИ мъжа на тетката
вуйна, уйна -- жената на вуйчото
тетка -- сестра на майка ти
тетин(чо) -- мъжа на тетката

Тези роднински думи са най-противоречивите--във всеки край на България има различия. Чувал съм и калеко, стрико, учинайка, които са все в стил брат/сестра (или мъж/жена но брат/сестра) на единия от родителите ти, но не знам какво точно.

племенник -- син на брат/сестра/братовчед/братовчедка
племенница -- дъщеря на брат/сестра/братовчед/братовчедка
братовчед -- син на чичо/вуйчо/леля/тетка (сиреч син на брат/сестра на майка ти/баща ти; децата на брат и сестра, двама братя или две сестри помежду си са братовчеди)
братовчедка -- дъщеря на чичо/вуйчо/леля/тетка (сиреч дъщеря на брат/сестра на майка ти/баща ти)
(това са т.н. първи братовчеди, втори братовчеди са помежду си децата на двама първи братовчеди, трети са децата на втори и т.н.)

кръстник -- този, който е помагал на попа докато те е кръщавал
кръстница -- тази, която е помагала на попа докато те е кръщавал
кръщелник -- този, който кръстникът/кръстницата е кръстил(а)
кръщелница -- тази, която кръстникът/кръстницата е кръстил(а)
кум, кумец -- кръстник на син/дъщеря ИЛИ свидетел на сватба
кума, кумица -- кръстница на син/дъщеря ИЛИ свидетелка на сватба
(тук не съм сигурен дали смесването на кръстниците и кумовете не идва от това, да се канят кумовете [свидетелите на сватбата] за кръстници на децата)
кумашин -- нямам идея

сродник -- некръвен роднина, който не се вписва в никой от по-горните термини

Наскоро сравнявахме някои от тези думи с един сърбин--почти същите са там, без бълдъза, баджанак, сват, сватя (съответно свастика, пашеног, пријатељ, прија). Няма да ви казвам колко се смях на свастиката

APT har superku-krefter


Тема Re: Пак да ви питам , този път...нови [re: Alexander]  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано30.12.04 19:14



Дедо, произнася се и дядо: баща на баща ти, баща на майка ти. Дядото на братовчед ти е и твой дядо. Поне това обръщение се ползва. Към чужд прадядо се обръщаш с "дядо". Това е обръщение за всеки по-стар с 2 или повече поколения от теб

Баба - като дядо, в женски род;

Прадядо, прабаба - родителите на дядо ти и баба ти.

татко (тате) - баща, обръщение

майка - ти бъзикаш ли се?
тъст - също дедо или бабалък - бащата на жена ти;

тъща - (баба) - майката на жена ти. Най безобидната псувня е "Дееба аз баба ти дееба". ПРИМЕР: Снощи кръкахме с дедо (с бабалъка), ама баба дойде по едно време и прибра рикията;

чичо - брат на баща ти;

Стринка - жената на чичото;

лелин - ???;

Леля - сестра на баща ти или майка ти;

вуйчо (уйчо, укьо)- брат на майка ти;

вуйна (уйна)- жената на вуйчо ти;

Свекър - бащата на мъжа ти;

свекърва - майката на мъжа ти;

кум - официалният свидетел на сватбата. Някъде му казват и кръстник;
кумашин ??

балдъза - сестра на жена ти. Ти на балдъза си се падаш зет;

зълва - сестрата на мъжа ти. Ти и се падаш снаха;

баджанаци - мъже, женени за сестри. умалително на маса - Баджо, дай да опнем по още едно. Преносно - мъже, които са ебали по различно време или сега ебат една и съща. Ако чуеш ергени да си викат "Здрасти баджанак" - не се чуди

//това добавено:
Етърви - женени са за братя

.


Редактирано от Caмия Инжинep на 31.12.04 00:20.



Тема Добре , че попитах...нови [re: Alexander]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано30.12.04 20:31



Благодаря както на Avataar , така и на "самия инженер" , за подробен отгожор на питанието ми. Както аз "ечкам" (понеже съм против прекаленото "ячкане), виждам , че имало некои малки , локални различия , но много се радвам , че получих отгожорите. Неотдавна отворих темата "българските старини , обичаи , традиции , в клуб "цивилизации и историческите въстановки " намиращ се в отдела "непрофесионални " в дира. Бих искал да помоля Avataar , ако може да постне отговора си там , понеже е много подробен , пак роднинските връзки са били , и надявам се още са една хубава българска традиция.Много съм задоволен от отговорите ви.
Искам още да попитам самият инженер , да ли има шанс , клубът история да се отвори за нерегистрираните ?Аз нема да ви спамвам !



Тема Еми, боря сенови [re: Alexander]  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано31.12.04 00:16



Еми, боря се да съм аз модератор. Според мен, трябва да има достъп на външни хора, иначе тези ще си омръзнат. Като дойде някой цапач, ще чистим по него. Обаче "не може заради наш Иван да кажем, че Ивановците са лоши"





Тема Re: Добре , че попитах...нови [re: Alexander]  
Автор avataar (root)
Публикувано31.12.04 01:32



Такъв клуб не успях да намеря. Сигурен ли си, че се казва така?

APT har superku-krefter


Тема Re: Добре , че попитах...нови [re: avataar]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано31.12.04 04:17



Клубът съществува , но го крият. Кликваш върху "непрофесионални"
и се отварят "скрити" клубове. Найотдоле , клуб "цивилизации и историческите въстановки".Даже не е много лошо , че са ни бутнали така назад...Но всеки който иска да участва ПО ТЕМИТЕ е добре дошъл.
Колкото до "самия инженер " , пожелавам на клуб история добър модератор ,
който ще трие спамари и поствачите на глупости. Личното мнение по въпроса си е лично , но дано без обиди. Клубовете би требвало да са отворени , модераторите обаче да ги държат в рамките на тематика. Успех !



Тема Re: Пак да ви питам , този път...нови [re: avataar]  
Авторlarkspur (Нерегистриран)
Публикувано31.12.04 10:25



Браво за обстойния отговор!
Само да добавя и свако - мъж на сестрата на майка ти. Аз имам свако в Подбалкана, другаде му викат калеко - май в южна България, но не съм съвсем сигурна...
За учинайка мисля, че е диалектен вариант на стринка, чувала съм го от майка ми, която е родом от Подбалкана. Макар че и без това не разбирам разликата между стринка и леля, при положение, че винаги съм викала на сестрата на майка ми леля, въпреки че тя е от същия регион, естествено... Доста са ми мъгляви на моменти тези роднински връзки...

Желая на всички приятно посрещане на Новата!!



Тема Re: Пак да ви питам , този път...нови [re: avataar]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ ()
Публикувано31.12.04 11:01



Калеко, тетин, свако, лелинчо са синоними, или не?

<Ngo> People have a way of knowing things about themselves that other do not.

Редактирано от пишмaн-линrвиcтЪ на 31.12.04 11:06.



Тема Re: Пак да ви питам , този път... [re: пишмaн-линrвиcтЪ]  
Автор avataar (root)
Публикувано31.12.04 11:16



Ами аз като казвам, че тази са най-мъгливи :)

На майка ми сестра и ми е тетка (аз и викам леля де), мъжът и ми е тетинчо (аз му викам чичо). Същата сестра се пада леля на сина на вуйчо ми (брат на въпросните сестри, мои майка и тетка), а мъжът и лелинчо. Така правят разлика м/у тетин(чо) и лелин(чо).
[от Драгоман на запад до самата граница]

На другото село [в Ломска околия] мъжът на тетката е също вуйчо (освен, че това е брат на майка).

После върви превеждай на чужди езици кой кум, кой сват, кой на булката брат.

Весело посрещане и успешна нова година!

Редактирано от avataar на 31.12.04 11:17.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.