Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:05 27.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема "коледа"нови  
Автор firefox (dreamer)
Публикувано26.12.04 21:38



да вземем да попреговорим версиите за етимологията на думичката "коледа", тъкмо сега й е времето?

в този ред на мисли, искам да попитам и за глагола "коля, заколвам", само че обратно на пишман-историците великобългаристи, ми е интересно възможно ли е глаголът да произлиза от празника и ритуала (а не обратно), в случай, че въобще има връзка



Тема Re: "коледа"нови [re: firefox]  
Автор Mиpa CM (несериозна)
Публикувано26.12.04 21:47



За обратното едно момче от моя край, от "яката вяра" (католик) каза наскоро по телевизията, че вече не използвал думата "Коледа", откакто разбрал, че тя идвала от колене на прасе. Голям фен, направил си в двора макети на евангелски сцени.
Доколкото знам, няма нищо общо с прасето, а се смята, че идва от "Календа", откъдето и "календар". Лингвистите ще кажат повече.
Глаголът "коля" също хич не ми се вярва да произлиза от празника, ама хич.



Тема Re: "коледа" от цар Коладнови [re: firefox]  
АвторKolade (Нерегистриран)
Публикувано27.12.04 23:26



Коледа според мен не произлиза от коля или заколвам, а по-скоро тези думички "коля" и прочие възникват от името на цар Колад.
Аз съм склонен да вярвам на народното предание за този древен български цар, който е бил много жесток и кървав ( от там може би и произлиза самата дума "коля", а не обратно). В българския език, нека ме поправят по-учените лингвисти ако греша, съществува думата в употреба на глагол - да наколадя.
Която означава най-общо да наклеветя или просто злепоставя пред висшестоящи. Та идеята ми е, че наличието дори на този израз в българския език свидетелства за цар Колад, защото наколадя = ще съобщя на Колад и той ще те накаже! Очаквам мнения и коментари. Също така във фолклора има песни, които гласят - Болг(или Бог) се роди Коладе..или Коладеле, Коладеле и т.н. Хайде, толкова засега.




Тема Re: "коледа" от цар Коладнови [re: Kolade]  
Авторca6a (Нерегистриран)
Публикувано28.12.04 00:53



за цар Траян дето имал кози уши съм чувала, ама за Колад за първи път
от приказките ли го знаеш



Тема Re: "коледа" от цар Коладнови [re: ca6a]  
АвторKolade (Нерегистриран)
Публикувано28.12.04 01:32



След Бладилий дойде трети крал на име Колад в годината от сътворението на Света 4745 /763 преди Хр./
...
И Колад пожела да бъде бог и да му се покланят като на бог, а не като на крал.
И роди два сина: името на първия бе Болг или Бог; и когато се роди първият му син Болг, заповяда на народа си по цялата негова земя да тържествува, сиреч да празнува в месец декември, 24 ден - да ядат и да пият и да пеят песни - сиреч
"Болг се роди , Коладе, тази вечер, Коладе",
и прочие повтарящи многократно и споменаващи името Колад.
Даже и до днес има такъв празник у българите. Ако и да се покръстиха, българите не забравиха този дяволски обичай.
...
Болг беше брат Бремов и завоюва Тракия, Македония, Далмация, даже до Бяло море и до Рим. И той беше подобен на своя баща - голям мъчител; заповяда на народа да се нарича на негово име болгари, и от това време иллирийците се наричат болгари, а не както някои мислят, че от река Волга иде името болгари.
Спиридон Иеросхимонах, 1792 г.
"История во кратце о болгарском народе славенском"




"Letopis i rodoslovie"
Pop Jovcho ot Trjavna
1786-1855


(Sudurja: Imena na rodonachalnicite ,
Imena na sudiite izrailevi, Imena na sudii i care iudeiski,
Imena na iudeiskite kniaze sled plena, Imena na asiriiskite
care, Imena na makedonskite care, Imena na rimskite
kesari, Imena na konstantinopolskite care, Imena na
slavianskite kniaze, Imena na bulgarskite kniaze i care,
Imena na otomanskite sultani, Imena na carigradskite
sultani, Imena na ruskite kniaze v Kiev, Imena na Kievskite
kniaze, Imena na velikoruskite kniaze, Imena na velikoruskite
imperatori, Mitropoliti v Moskva, Sinove na ruskite care,
Rodoslovie na bulgarskite kniaze, Rodoslovie na otomanskite
sultani, Letopis na pop Iovchovia rod )


"...
Imena na slavianskite kniaze,koito riadko se sreshtat -
ot godinite predi Rojdestvo Hristovo, za koito i chislo
(poreden nomer) ne slagame , a samo imenata



godini ot godini ot
Adam Rojdestvo
Hristovo


Pelemen, koito beshe
v Troada 5324(?) 1184 pr.RH
Antigon,negov naslednik 5388(?) 1120 pr.RH
.
.
.
.
Ilirik 4522 986 pr.RH
.
Vladilii 4688 820 pr.RH
Koleda 4808 700 pr.RH
Bolg 4838 670 pr.RH






Тема Re: "коледа" от цар Коладнови [re: Kolade]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано28.12.04 02:34



Това са умопомраченията на Зуза.

|| Obey obey, do as I say ||


Тема Re: "коледа" от цар Коладнови [re: ivx]  
АвторKolade (Нерегистриран)
Публикувано28.12.04 02:46



Не са негова измислица. Има факти, които най-малкото трябва да ни накарат да се замислим върху тези неща, а не с лека ръка да ги отричаме. Също така тъй като това е форум Лингвистика бих искал някой да ми обясни етимологията или поне произхода на глагола "наколадя" . Това е засега.



Тема Re: "коледа" от цар Коладнови [re: Kolade]  
АвторRiP (Нерегистриран)
Публикувано28.12.04 11:08



По-добре внимавай, като четеш и пишеш. Не е наколадя, а ковладя, наковладя.
Повече по въпроса - в следващата серия:)



Тема Re: "коледа" от цар Коладнови [re: RiP]  
АвторKolade (Нерегистриран)
Публикувано28.12.04 11:19



Abe moje da e taka tam otkyde si ti. V Dobrich starite hora, kazvat nakoladq. Ade i ti sashto vnimavai.



Тема Re: "коледа" от цар Коладнови [re: Kolade]  
Автор 747 (на кого му пука)
Публикувано28.12.04 15:01



Ей, Добрич е, братче, центърът на просветата!!! - "Л`омбелико дел мондо", както казват братята немци! То и в наше село баба ми казваше на пуйките мисирки, и сигурно ще да е било, `щото всичките бяха все `убавици - от Мис Свят нагоре!

ПС: Това и по повод на "Колад-Коледа" и н`ам к`во си още (мързи ме да го пиша и в другата тема).

ППС: Хай, със здраве!

Понякога гипсът на ръката ти е, за да нанасяш по-добри удари...



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.