Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:34 06.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Откъде идва глагола " да НАКОЛАДЯ"?  
АвторKoлaдe (Нерегистриран)
Публикувано28.12.04 02:50



Някой знае ли нещо повече за етимологията на тази дума и ако да моля да хвърли малко светлина по въпроса.



Тема да не е кооладянови [re: Koлaдe]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано28.12.04 08:45



със значение натопявам , обаждам (на)?



Тема Re: да не е кооладянови [re: zaphod]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано28.12.04 10:23



но се среща и като "наковладя", което може и да е истинската форма (щото май е "по-диалектна")...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от Black Wolf на 28.12.04 10:24.



Тема Re: да не е кооладянови [re: Black Wolf]  
АвторKolade (Нерегистриран)
Публикувано28.12.04 11:18



Otkyde q izmisli taq forma - nakovladq? Bravo nqma shto. Ade dai neshto drugo.



Тема Re: да не е кооладянови [re: Kolade]  
Авторlarkspur (Нерегистриран)
Публикувано28.12.04 11:50



Хъм, защо пък с такова пренебрежение?

Айде и аз да се обадя в тази тема, че и аз съм чувала думата като наковладя, пък съм от друг край на България.

Иначе, тезите от другия ти постинг ми звучат интересно, но не в правилната посока, според мен.

Айде дай нещо друго и ти в подкрепа на това...



Тема Re: Откъде идва глагола " да НАКОЛАДЯ"?нови [re: Koлaдe]  
Автор Лил ()
Публикувано28.12.04 12:38



Ковлада – клевета, клопане (речник на Н.Геров)

Ковладон (гол. носовка) – клопам, клеветя (също)

Ковъ – заговор, спвлетня, интрига (10 в.) (Речник на стбг език)

Ковьникъ – сплетник, съзаклятник (също)

Коварьнь - коварен, от ковати зъло

Достатъчно ясно ли е или е необходим и коментар?



Тема Re: Откъде идва глагола " да НАКОЛАДЯ"?нови [re: Лил]  
АвторKolade (Нерегистриран)
Публикувано28.12.04 13:44



Ami mnogo dobre, 4e v re4nika na Gerov e zapisana kato kovlada, no v Dobrudja starite hora do edin si kazvat nakoladq, a ne nakovladq. Тоест това, че в неговия речник е отбелязана по този начин не доказва, че това е оригиналната и употреба. А пък честно казано ме съмнява дори, че и наковладя има нещо общо с "кова". Според мен наковладя е вариация на наколадя, но произходът и на двете е един и същ от Колад. Значи според вас да наклеветиш някого значи да го наковеш? :>> Това е смесване на жаргон с диалект, което не е правилно. Освен това клевета и коладя, не е същото. Не е също и да наковеш някого. Едната дума "накова" се употребява в днешно време, а другата "наколадя" е употребявана от край време и днес може да се каже, че е архаизъм. Освен това има ли в руски дума със значение "коля" напомняща на българската дума? Аз ви казах какво гласи легендата за Колад, напълно възможно е дори българската дума коля, да произлиза от неговото име.
Очаквам коментари.



Тема Re: Откъде идва глагола " да НАКОЛАДЯ"?нови [re: Kolade]  
Автор Лил ()
Публикувано28.12.04 14:01



Определено това, което казват в Добруджа старите хора е по-достоверно от речник, който и да е той. Както и легендата за Колад е по-вярна от всички исторически, фолклорни и етнографски книги. Защо изобщо задаваш въпрос след като вече си имаш мнение по него и не си готов/а да изслушаш каквото и да е различно становище?



Тема Re: Откъде идва глагола " да НАКОЛАДЯ"?нови [re: Лил]  
АвторKolade (Нерегистриран)
Публикувано28.12.04 14:34



Доколкото съм запознат речниците трябва да включват думите, които хората употребяват или греша? Освен това точно в исторически книги пише за Колад, а не на нивата на бай Петко в Добруджа! Също така аз не съм търсил отговори, а мнения, а ако теб те мързи да пишеш или по-скоро да мислиш не отговаряй. Не разбирам защо всички с такава настървеност отричат Колад, сякаш от това им зависи живота. Какво ще ви стане ако думата наколадя, идва от Колад, защо пък не? Да не говорим пък за Коледа, което е съвсем очевидно.
Календи, хахах, то голяма връзка има няма що, само за да не е Колад. А всички онези фолклорни и етнографски паметници, които ти явно не уважаваш отиват по дяволите, защото те не пеят за календи, а за Колад. По-добре да вярвам на книги написани през 21 век отколкото на това, което хората са смятали по въпроса през средновековието, супер логика. Все пак става дума за предания, а не за наука. Традициите не са научни, а народни. Xайде чао.



Тема Re: Откъде идва глагола " да НАКОЛАДЯ"?нови [re: Kolade]  
Автор Лил ()
Публикувано28.12.04 14:37



Чао :)

Със здраве




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.