Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:19 21.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Мен/мене, теб/тебенови  
Автор nEtCaT (mishkoqd)
Публикувано30.11.04 17:46



Одавна съм ги учила тези неща, и общо взето нищо не помня. Кое кога се използва? Изобщо ползва ли се това тебе/мене, или на мен само ми звучи така странно и неприятно?!...

pound bang slash bash


Тема Re: Мен/мене, теб/тебенови [re: nEtCaT]  
АвторRiP (Нерегистриран)
Публикувано30.11.04 17:58



по-пълните форми са и по-книжовни. Но напоследък езиковото чувство на повечето хора се развива в твоята посока. Интересно дали причина за това са дублажите на филми, където мен/теб се предпочитат от съображения за краткост? /печели се една сричка/



Тема Re: Мен/мене, теб/тебенови [re: RiP]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано30.11.04 18:09



любопитно защо наистина езиковото чувство върви в тази посока.

според мен хората са решили, че, както не е коректно да се пише и казва "мислиме", така и тук по-кратката форма без "излишното" е е някакси по-книжовна.

в този ред на мисли една от участничките в Биг Брадър, Стойка, която стана пословична с мекото си говорене, била казала в едно интервю, че след подигравките на всички се опитала да говори правилно, но все слагала e вместо и където не трябвало, напр. вместо дупи и гащи казвала дупе и гаще.

изводи:

1. т.нар. "хиперкоректност" е голяма работа
2. прекалените подигравки не са хубаво нещо.

there's a killer on the road, his brain is squirming like a toad


Тема Re: Мен/мене, теб/тебенови [re: RiP]  
Автор nEtCaT (mishkoqd)
Публикувано30.11.04 18:17



Забелязала съм, че в по-старите книги се ползват тебе/мене, тъкмо чета "Дяволиите на дявола" и е пълно с тебе и с мене, ама при по-новите или при техническата или научна литература май се ползва повече теб/мен
А на мен лично ми звучи мн. просташки това мене/тебе, колкото и да е правилно или приемливо... навик най-вероятно

pound bang slash bash


Тема Re: Мен/мене, теб/тебенови [re: the_bomb]  
АвторRiP (Нерегистриран)
Публикувано30.11.04 18:24



за съжаление не забелязвам някой да си мисли, че мислимЕ е неравилно. А стремежът към езикова коректност май е обратно пропорционален на нивото на грамотност:) /говоря по принцип/.



Тема Re: Мен/мене, теб/тебенови [re: nEtCaT]  
Автор 747 (на кого му пука)
Публикувано30.11.04 19:37



...да добавя и аз малко магданоз в манджата: правилните форми са "мене" и "тебе", а са се наложили "мен" и "теб" под влияние на поетичната реч, където - за да се напасне рима или ритъм - често се прибягва до изпускане на звуци, най-често гласни, или замяна на "е" с "й", например. Също такъв пример на излишно "поетизиране" е лаложеното "бе", вместо правилното "беше"...

Понякога гипсът на ръката ти е, за да нанасяш по-добри удари...


Тема Re: Мен/мене, теб/тебенови [re: RiP]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано30.11.04 20:56



защото съм от западна българия, ли, що ли, но не мога да си представя, че нормална всекидневна среда ще кажа "правим това, което мислим за редно" (малко е тъп примерът, ма айде).

"правим това, което мислим за редно" ми звучи приемливо единствено от устата на политик да речем в сериозно поблицистично предаване. просто много дървено и изкуствено, че и натруфено ми звучи такова изречение. просто няма начин да го кажа на майка си, да речем

|| Obey obey, do as I say ||


Тема Re: Мен/мене, теб/тебенови [re: ivx]  
Автор ~!@$%^amp;*()_+ (целия горен ред)
Публикувано01.12.04 00:37



примера е добър, с малкото уточнение, че това не е завършено изречение.
сложи НИЕ където се полага и ще видиш, че е ОК

изглежда, в случая Е то накрая ги замества, защото наистина без него става почти безсмислено



Тема "бидейки"нови [re: 747]  
Автор Shankly (SCARFACE)
Публикувано01.12.04 16:42



А тази дума отде се е появила?

SAY 'ELLO TO MY LITTLE FRIEND!


Тема Re: Мен/мене, теб/тебенови [re: ivx]  
Автор nEtCaT (mishkoqd)
Публикувано01.12.04 17:19



В отговор на:

защото съм от западна българия, ли, що ли, но не мога да си представя, че нормална всекидневна среда ще кажа "правим това, което мислим за редно" (малко е тъп примерът, ма айде).

"правим това, което мислим за редно" ми звучи приемливо единствено от устата на политик да речем в сериозно поблицистично предаване. просто много дървено и изкуствено, че и натруфено ми звучи такова изречение. просто няма начин да го кажа на майка си, да речем




Мисли и обратно. Представи си следната ситуация. Някъде си на майната си, отишъл си да учиш, работиш, след гадже или каквото и да е. Там никой не ти говори на Български и единствения такъв е, който четеш, я от книга, я от Инет , или слушаш - от ТВ или радио (изключвам тел с познати, щото е прекалено малко), където се предполага, че ще е написан или изговорен правилно. И така след година, дори след няколко месеца да е като се върнеш, познай какво впечатление ще ти направи дори и малкото отклонение в говора, написаното - по-малко...

pound bang slash bash


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.