Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:07 02.07.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Re: Гявол?нови [re: the_bomb]  
АвторRiP (Нерегистриран)
Публикувано17.02.05 22:11



Взе ми думите от пръстите, най-вероятно гамата в предлога Я е означаване на йотацията. Проходната делта е в доста неудобна позиция в тази дума и лесно може просто да си отиде. Между другото, интересно е, че в новогръцки има само две думи, хайде три, започващи с гия-, които са с гръцки произход.
за сметка на това се седих за диозмос, която дава гьозум, сигурно не без посредничеството на турски.



Тема Re: Гявол?нови [re: RiP]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано17.02.05 22:26



това за гьозума беше много хубав пример.

но то май осезателно е минало през турски...

my soul swims gently in her pool


Тема Re: Гявол?нови [re: the_bomb]  
Автор Sigryn (тиха)
Публикувано18.02.05 01:34



Запад
Забелязвала съм го в говора на познати македонци. Питах ги ,те м иобясняваха, че имат някакво много меко г, което е различно от обикновеното г. Обаче не знам много по въпроса и не ги разбрах много



Тема Re: Гявол?нови [re: Xpиcтo Taмapин]  
АвторXpиcтo Taмapин (Нерегистриран)
Публикувано18.02.05 16:46



Благодаря за отзивите.

По първия въпрос: Ако става дума за предлога, то според мене измененията са протичали в следния ред, като всички написани букви са били звучащи:

ΔΙΑ -> ΔΓΙΑ -> ΓΙΑ -> ΙΑ

или

ДIА -> ДГIА -> ГIА -> IА

Делтата и гамата са проходни, разбира се. Само два от вариантите се срещат писмено - първият и третият. Третият разширява обсега си дотам, че сега да пишат ГIANNH, където буквата гама никога не е звучала.

Според мене, и сега може да се чуе произношение ΔΓΙΑΒΟΛΟ (или ДГIАВОЛО). Българско ухо трудно ще идентифицира началните проходни съгласни и е съвсем възможно българин, дори от Източна България, да възпроизведе ГЯВОЛ.

По втория въпрос: Като ме подсетихте за предлога, си помислих, че може би няма новогръцки говори (съответстващи на източно-българските), където такива изменения на съгласните да липсват.

Но все пак, дали изобщо има общи изоглоси между българските и гръцките диалекти - това ми е основният въпрос.

Пример. Потъмняването (редуцирането) на неударените гласни е характерно само за източните български говори. Чувал съм произношение "суми" вместо "псоми" (хляб). Та кое е вярното или поне най-вероятното според Вас?

А) "суми" или "псуми" може да се чуе навсякъде. Произношението "псоми" се крепи само на културната традиция.

Б) "суми" или "псуми" наистина се среща само в отделни гръцки диалекти, но този процес на редукция няма нищо общо с аналогичния процес в българските диалекти и изоглосите не си пасват.

В) Тези процеси са аналогични и взаимно повлияни и изоглосите си пасват.



Тема Re: Гявол?нови [re: Xpиcтo Taмapин]  
АвторRiP (Нерегистриран)
Публикувано18.02.05 18:39



гръцката диалектология традиционно страда от намалено внимание съм новогръцките диалекти за сметка на това към старогръцките. Все пак има доста неща по въпроса.
Още Хадзидакис разделя диалектите на северни и южни според потъмняването на гласните в неударена позиция. Северните помътняват, южните - не, като неударените е и о стават и и у, а неударените и и у имат склонност да отпадат, което ми се струва, че е сходно с български диалектни процеси.
Друг интересен момент е задпоставеното местоимение в някои гръцки говори и предпоставеното в българските югозападни.
Ако искаш библиография, кажи.



Тема Благодаря Винови [re: RiP]  
АвторXpиcтo Taмapин (Нерегистриран)
Публикувано18.02.05 18:58



Благодаря Ви много за информацията.

Но нямам възможност да ползвам библиография. Радвам се на линкове. Може да си потърся.



Тема За позицията на местоименията в разните диалектинови [re: RiP]  
АвторXpиcтo Taмapин (Нерегистриран)
Публикувано18.02.05 19:09



Не се съмнявам, че предпоставените местоимения в някои югозападни българските диалекти са повлияни от гръцки език.

От Вас сега научавам, че има гръцки диалекти със задпоставени местоимения. Ако са в съседство, може би са повлияни от български.

Въобще искам да си съставя мнение до каква степен през вековете хората по Нашенско са били многоезични.



Тема Re: За позицията на местоименията в разните диалекнови [re: Xpиcтo Taмapин]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано18.02.05 19:19



не забравяйте, че до известна степен влиянието на българския върху северните гръцки диалекти се дължи и на това, че в тези райони живеят много асимилирани българи. това в случая е допълнителен фактор, който действа наред с обичайните взаимни прониквания и т.н.

сещам се и за още една особеност, с която искам да допълня РиП: дателните форми в говоримия гръцки изчезват постепенно още преди десети век, и северните и южните говори се различават освен по друго и по това, че в северните дателно отношение се изразява от акузатива, а в южните - от генитива. литературният демотически новогръцки е възприел чертите на южните говори в това отношение.

my soul swims gently in her pool


Тема Re: Моля ви за едно уточнениенови [re: the_bomb]  
АвторXpиcтo Taмapин (Нерегистриран)
Публикувано18.02.05 20:09



Ваш цитат: "в северните дателно отношение се изразява от акузатива".

Става дума за акузатив с предлог, нали?

Ако не, то нищо не разбирам.
Ако да, то грешно съм си мислел, че такива форми са допустими на всички нива в димотики.



Тема Re: Моля ви за едно уточнение [re: Xpиcтo Taмapин]  
АвторRiP (Нерегистриран)
Публикувано18.02.05 20:51



Не, става дума за случай, когато родителен падеж при глаголи /наследил дателния на косвеното допълнение/ бива заменен от безпредложен винителен. От тук тръгват цяла серия комични лафове от рода на tha se kano keftedes или kirie odige, anixe me apo piso.
Най-странна за мен е тази употреба в случаи, когато глаголът получава и пряко, и непряко допълнение, напр. формата lege me какво трябва да значи?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.