Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:43 28.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема загадка кда газнови  
АвторApиcтипoc (Нерегистриран)
Публикувано15.11.04 21:17



Я и аз да ви пробвам с една загадка сега
For which language could we say "it's language palindrome"?



Тема Познах! [re: Apиcтипoc]  
Автор TEPMИHATOP (Нерегистриран)
Публикувано16.11.04 01:19



Отговорът е:
"none of" или "for none".
Въпреки че малко се различава от познатите ни "алена фланела" и "дебел лебед".




Пийте вода!

Тема не не , не познанови [re: TEPMИHATOP]  
АвторAristipos (Нерегистриран)
Публикувано16.11.04 20:23



не не. Става въпрос за един говорим език в света, за който можем да кажем, че е "palindrome"
понятието палиндром, дали на български се използва, не знам, и дали въпроса е валиден на български. Ама палиндром идва от гръцки май, тоест като лингвисти ще го разшифровате
Това го видях на английски в един роман. Утре ще ви кажа в кой, ако още не сте познали.



Тема Re: не не , не познанови [re: Aristipos]  
Автор TEPMИHATOP (Нерегистриран)
Публикувано16.11.04 22:04



Понятието се използва, разбира се. Името е същото - "палиндром", има го в речника. Вече дадох и чисто български примери.
Toва, което не мога да разбера е дали името на този въпросен език е палиндром или има някаква уловка.
Дай жокер, не искаме така лесно да се предаваме.




Пийте вода!

Тема Re: не не , не познанови [re: TEPMИHATOP]  
Автор 747 (на кого му пука)
Публикувано16.11.04 22:45



Аз пък не разбрах: името на тоя език палиндром на кой от езиците е: на него си, или на някой друг? В смисъл, ако условно приемем, че "български" е палиндром на български (именно "български"), то на английски ("Bulgarian"), на руски ("болгарский"), че и на сръбски ("бугарски") - не е. Абе, омотах се... белким ме разбираш...

ПС: надявам се да говорим за някой от "нормалните" езици, а не за местно наречие на диалект на ограничена група съвет на старейшините на племето еди-кое си, населяващо долината на запад от вулкана еди-кой си еди-къде си

Понякога гипсът на ръката ти е, за да нанасяш по-добри удари...


Тема палиндроми на бгнови [re: 747]  
Авторapиcтипoc (Нерегистриран)
Публикувано17.11.04 02:24



ами езика е много по-говорим и от българския 29 милиона го говорят,

Айде, че се поопетлачи, става въпрос за език, наименованието на който е палиндром, (на английски, френски е палиндром, и на български май, защото май фонетично на съответния език е палиндром)
Салман Рушди го казва в "midnight's children", т е Рушди казваше, че това население можело да се похвали, че били единствените, които говорили палиндром, (аз очаквах, че като кажат нещо, отзад напред и отпред назад е същото, ама не, само името на езика е палиндром)
Интересно ми беше, като малък много обичах да се опитвам да говоря и чета отзад напред, даже още ми се случва табелите и големите надписи по магазините да ги чета отзад-напред

А иначе, някой може ли да ми каже по-дълъг палиндром на български от
"Аз обичам бял хляб, мач и боза" (23 букви)



Тема Re: палиндроми на бгнови [re: apиcтипoc]  
Автор Studio X ()
Публикувано17.11.04 03:07



Не рече Венци в Лил виц невечерен- 27 букви,
видях го в Интернет, но не му разбрах смисъла, какъв е този невечерен виц

преработи популярния Аз обичам мач и боза на
"аз обичам чипс с пич, мач и боза" (24 букви),
което има смисъл, ще рече, че обичам чипс, но когато има някой пич около мен, а освен това да има и боза и мач по ТВ-то
или
Аз обичам лирика Кирил, мач и боза = 27 букви,
или опитай да комбинираш популярните малки "Ангел легна", "Кирил е лирик", "алена фанела" напр. и мове да излезе нещо дълго
Кирил легна с ангел-лирик



Тема Re: палиндроми на бгнови [re: Studio X]  
Автор the_bomb (mad scientist)
Публикувано17.11.04 09:00



хахахаха, "Кирил легна с ангел-лирик"

класика!

куче влачи рейс


Тема Re: загадка кда газнови [re: Apиcтипoc]  
Автор Лил ()
Публикувано17.11.04 09:44



Сещам се: kazak или khazahk, т.е. казахски, но не се изписва точно така.

Един шеговит нескромен въпрос: For which nick could we say "it's nick palindrome"?
Много моля този ник да не бъде включван в нещо като "легна с ангел-лирик"

The Messiah will come only on the day after his arrival.


Тема malayalam ?нови [re: the_bomb]  
Автор mellisa (le solitaire)
Публикувано17.11.04 13:34



Говореше се някъде в Индия, озна4аваше планинска област/което ако има някаква логика в наименуването, трябва да ни даде оказание къде в Индия, т.е., да има планини в близост/ и май беше говорен от няколко милиона индийци. Името на езика произлиза доколкото си спомням от снаксритския, в който мала озна4ава планина.
Но не съм сигурна, 4е това се иска като отговор....

Cupitor impossibilium




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.