Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:51 16.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема стилистика -- търговски названия и имена  
Авторckипaджиятa (Нерегистриран)
Публикувано11.11.04 12:49



Три питания:-

1. Доколкото зная, следва да пишем търговските имена като напр. тези на ладата, на фиатите и на боингите с малка начална буква, освен ако цитираме конкретен модел (Лада 2102, Фиат 500, Боинг 707). По отношение на точния модел, май няма консенсус дали следва да пишем името в кавички (Лада 2102 versus "Лада 2102"), или дали следва да пишем само името в кавички, оставяйки означението без такива ("Лада" 2102).

Прав ли съм или..? Ако съм крив, то какво е правилото (то не, че ме мързи да погледна някоя стилистика, ама съм в странство и такива нямам под ръка).

В някои отношения -- ако съм прав, де -- правилото е доста непоследователно. Дали пък няма някакво движение към опростяване..? Например, не би ли било по-логично да пишем търговските имена с начална главна и без кавички, независимо дали ги употребяваме в общ или конкретен подтекст? Струва ми се, че форми като Летище "София" са лишени от логика, както и ненужно усложнени (виж, форми като Летище "Враждебна" в София или Летище "Джон Ф. Кенеди" в Ню Йорк са друг въпрос по моему).

2. Напоследък в отделни периодични издания (а сигурно и в книги) изписват търговските имена на латиница -- напр. Fiat 500. Това ми се вижда логично донякъде -- възпроизвеждат оригинала; лошо няма. Но какво става в по-общи контексти? Fiat-и или фиати? С кавички или без? Някакви коментари..?



Тема Re: стилистика -- търговски названия и именанови [re: ckипaджиятa]  
Автор TEPMИHATOP (Нерегистриран)
Публикувано16.11.04 02:04



Ами Лада "2102"? Като Театър "199".




Пийте вода!


Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.