Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:07 22.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Библия на церковнославянском языке  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано07.11.04 22:45



четейки Битие ми направи впечатление, че има три вида ударение и че омегата се ползва за думи като "wбрeзвам", "моегw" и други.

така ли е и на старобългарски? ако "да" как и защо са пишели три вида ударение.

|| Obey obey, do as I say ||


Тема Re: Библия на церковнославянском языкенови [re: ivx]  
Авторsa6a (Нерегистриран)
Публикувано07.11.04 23:10



az zabeliazah za dva vida udarenie (sujaliavam, no ne moga da si izkaram kirilicata). ednoto naliavo - za posledna sri4ka i drugoto nadiasno- za vsiaka druga . vidjah i edno drugo izvito vurhu iatovete. i pridihania ima.
slagali sa gi ne poradi osobenost na ezika, a zaradi tradiciata (starogruckia). za avtoritet na teksta.
misli, 4e reformata na evtimii be6e svurzana s arhaizirane na ezika i vuvejdane na udareniata, pridihania i niakakvi pravila za tova kude da se pi6at.




Тема Re: Библия на церковнославянском языкенови [re: sa6a]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано10.11.04 15:12



върху някои Н-та забелязах извито ударение, малко по-различно е от гръцкото извито, но си личи че е такова. е интересното е какви точно са им били правилата, на гръцки ясно, бил е мелодичен език, но черковнославянски?!

|| Obey obey, do as I say ||


Тема Re: Библия на церковнославянском языкенови [re: ivx]  
Автор:)) (Нерегистриран)
Публикувано10.11.04 16:16



Това над н, р и л най-често е знак за палатална съгласна, появява се най-вече пред предни гласни.
Иначе диакритичните знаци може да означават много неща и най-често не отбелязват ударение, в зависимост от ръкописа, школата и прочие - има изследвания; някои може да отбелязват и край на дума, край на фраза, често се срещат в заемките от гръцки; според някои изследвания някои знаци вероятно отбелязват и вид нотация (в евангелските текстове обаче това е малко вероятно).



Тема Re:нови [re: :))]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано10.11.04 20:46



Н = И || И <- H

H <- N
____________________________________________________________

така или иначе го засегнахме въпроса, та да питам нещо което отдавна се чудя, кога точно стават тези промени??

"вид нотация "? т.е.?
____________________________________________________________

сега го погледнах текста по-внимателно, навсякъде върху итата има слабо придихание, просто на главните ити и съвсем захлупено.

Редактирано от ivx на 10.11.04 21:11.



Тема Re:нови [re: ivx]  
Автор the_bomb (mad scientist)
Публикувано10.11.04 22:30



според мен всичко това е просто византийско влияние и нищо повече. ударения, придихания и т.н. седят там, където са в гръцкия текст, без оглед на българската фонетика.

куче влачи рейс


Тема Re:нови [re: the_bomb]  
Автор:)) (Нерегистриран)
Публикувано10.11.04 22:51



Въпросът е, че не са само ударения и придихания; определено се отбелязва нещо повече , но и аз мисля, че няма фонетична стойност.
За И и Н не знам (какво общо има това), в ранни паметници се забелязват наченки на такова развитие, но повече наблюдения нямам.
"Нотация" значи отбелязване на нещо като нотна стойност - но не в Евангелието.



Тема Re:нови [re: the_bomb]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано10.11.04 23:00



да, прав си че ударенията са по гръцки тертип... ами любимата ми буква от гръцката азбука? нея защо я има?

усмивка, ами нищо особено, просто се сетих да питам, поднети ме това, че аз написах върху някои Н-та имайки предвид И-та, а ти ми отговори за н-та, р-та, и л-та

|| Obey obey, do as I say ||


Тема Re:нови [re: ivx]  
Автор:)) (Нерегистриран)
Публикувано11.11.04 00:52



А, добре :))
А за какъв ръкопис става дума?



Тема Re:нови [re: ivx]  
Авторsa6a (Нерегистриран)
Публикувано11.11.04 01:21



отново заради старогръцкия пишат w, както ако си забелязал за озна4аване на звука У са използвали графемата (ли диграфемата:) ОУ, не за друго а защото в стргрц е дифтонг и ние така го пишем. отново заради традицията. не знам да има някакви правила за употребата на о-мега, а ако има то те са напълно условни и зависят от преписвача, школа и т.н
това което ми хрумва за придиханието над Н-то (разбрахме, се 4е това е знак за И:), е 4е визуално Н-то прилича на старогръцкия член за среден род-ета(извинете ако правя грешка, не съм сигурна за кой род беше), над който винаги седеше придихание.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.