Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:46 02.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Няколянка или наколенканови  
Автор Aндoн (Родопи)
Публикувано24.10.04 22:27



Здраве да е...

Как се пише правилно думата? Ще помоля да изказва мнение този, който има сигурно доказателство зад себе си. Все си мисля, че трябва да е наколЯнка, въпреки че никой не я изговаря така, но не съм на 100 % сигурен.

Има и други думи като "калимавка, отвертка, чене, айран", който никой не изговаря по този начин, но така са правилно написани.

Благодаря много!




Тема Re: Няколянка или наколенканови [re: Aндoн]  
Автор Adanedhel (philomythus)
Публикувано25.10.04 09:24



наколенка - разговорна форма на наколенник.

PS. отвертка е дублетна архаична форма - пише се най-вече отверка.

_______________________
get up, get out, get drunk


Тема Re: Няколянка или наколенканови [re: Aндoн]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ ()
Публикувано25.10.04 11:09



Има и други думи като "калимавка, отвертка, чене, айран", който никой не изговаря по този начин, но така са правилно написани.

Никога не съм чувал <чене> произнесено различно, а <айран> съм го чувал произнесено [айрян], но много рядко. За отвертка вече обясниха; изпитвам съмнения доколко са целесъобразни подобни фонетизации за сметка на морфологията, между другото, същото с нуждник->нужник, сърдце->сърце... Още малко и ще решат че трябва да се пише *<пропас>, *<пропаста> например. А <калимавка> не съм го чувал достатъчно пъти изобщо че да запомня как е било произнесено точно. Англичаните са най-добре с правописа, според мене. Кефат ме.

How to explain the world to a grown-up?
OMNIA CASTRA TVA NOBIS HABETVR

Редактирано от пишмaн-линrвиcтЪ на 25.10.04 11:20.



Тема Re: Няколянка или наколенканови [re: пишмaн-линrвиcтЪ]  
Автор pc.com (cat person)
Публикувано01.11.04 18:23



ми аз си казвам айрЯн и супер се дразня когато някой ми каже айран. кое е правилно или и двете. като мляко и млеко, хляб и хлеб и т.н.

The brave are always the first to die


Тема Re: Няколянка или наколенканови [re: pc.com]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано01.11.04 22:57



е, що му е на лебо и на айрано? да си кажем право я не викам ни айрян ни айрян, а матеница

|| Obey obey, do as I say ||


Тема Re: Няколянка или наколенканови [re: pc.com]  
Автор Sapiens-s-s (човек)
Публикувано02.11.04 01:33



И кой е казал, че млеко и хлеб са правилните форми?
Това какво на тебе ти се вижда правилно и как ти се иска да говориш си е лично твоя работа, но си има правоговор и правопис като нормативи и всеки средноинтелигентен човек, ако иска да е грамотен, би трябвало да ги спазва.
Просторечните форми са килимявка, айрян, отверка и чейне.
И цяла България ги употребява.
Просторечието е направило от (класически пример за всички филолози) "полиелей" "полюлей", защото се полюлявал, провесен от тавана.
Тази простотия в езика навлезе в България след Голямата миграция на селяните към градовете през 60-те и 70-те години на миналия век.
Известен виц: "Младите строят къща. Сватовете, единия от Видинско, другия - от Трънско помагат.
Единият вика "Свате, я подай клЕшките", другият му отговаря "Абе, да та еба у влаха, кАжи клещЕвете, та да та разбЕре целио свет..."

"Мъдрецът се ражда, за да се самоусъвършенства, глупакът - само за да умре..."


Тема Re: Няколянка или наколенканови [re: Sapiens-s-s]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано02.11.04 02:10



хе-хе-хе, а защо се забравя фактът, че допреди 50-60 90% от населението на БГ е било селско?! ти и 5 поколения преди тебе в рода ти да не сте расли на жълтите павета все, а?

едва ли има по-тъпо нещо да делим на селяни и граждани имайки пред вид горепосоченото.

такива езикови нацисти като тебе хванали се за правописно-говорните речници само могат да будят жал.

|| Obey obey, do as I say ||


Тема Re: Няколянка или наколенканови [re: ivx]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ ()
Публикувано02.11.04 11:21



А де, аман от турцизми

OMNIA CASTRA TVA NOBIS HABETVR

Редактирано от пишмaн-линrвиcтЪ на 02.11.04 11:22.



Тема Re: Няколянка или наколенканови [re: ivx]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ ()
Публикувано02.11.04 11:29



такива езикови нацисти като тебе хванали се за правописно-говорните речници само могат да будят жал.


Дам, жалко е. Значи книжовният език е хубаво нещо, но какъв човек трябва да си за да свързваш книжовния език само с някакви прескриптивни речници и граматики. Значи само това разбираш от него, което не е лошо само по себе си, но си е смешно и жалко да поучаваш хората за него. Език се прави с употреба, по-сложно или по-просто не би могло да бъде.

OMNIA CASTRA TVA NOBIS HABETVR

Редактирано от пишмaн-линrвиcтЪ на 02.11.04 11:34.



Тема Re: Няколянка или наколенканови [re: ivx]  
Автор Sapiens-s-s (човек)
Публикувано02.11.04 17:04



А езиковите анархисти като тебе докараха в България простотията и чалгата до това ниво.

"Мъдрецът се ражда, за да се самоусъвършенства, глупакът - само за да умре..."



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.