Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:56 29.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Дали е само в България?  
Автор Sapiens-s-s (човек)
Публикувано02.11.04 01:12



Върви рекламен клип по БНР: Школуван мазен дикторски глас провъзнася цитирам : "Дабълю, дабълю, дабълю, точка,бе не ре, точка, бе ге".
На английски би трябвало да звучи : "Дабълю, дабълю, дабълю, дот,би ен ар, дот, би джи".
На български би трябвало да звучи: "Дубълве, дубълве, дубълве, точка, бъ нъ ръ, точка, бъ гъ".
Прост въпрос - мазният дикторски глас на какъв език провъзнася текста на рекламния клип?
Още по-прост въпрос - освен в България дали съществува такава простотия.
Единственият радиоводещ, Орлин Бориславов, водещ на предаването "Микрофон и мишка" се опита да въведе поне "би джи" накрая, поне "ет" вместо идиотското "кльомба" или "маймунско а" и не успя, простотията надделя, както винаги.
Единствено водещият Георги Любенов от БНР говори правилно в момента.
Една доста тъпа водеща по БТВ пък безцеремонно произнася "ета", вместо "ет" пред цялата телевизионна аудитория.

"Мъдрецът се ражда, за да се самоусъвършенства, глупакът - само за да умре..."


Тема Re: Дали е само в България?нови [re: Sapiens-s-s]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано02.11.04 02:02



смея да не се съглася.

нещата се променят, шлагер стана хит, защо дубълве да не стане дабълю?

и защо би джи да е правилно??

|| Obey obey, do as I say ||


Тема Re: Дали е само в България?нови [re: ivx]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано02.11.04 13:26



Дубъл ве... хе-хе! Франкофонство, а? Ама е по-скоро "дубль".

А "ет" е абсолютно тъпо название. "Маймунско а" е много готино! Даже не "а", а направо "маймунка" звучи страхотно.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Дали е само в България?нови [re: ivx]  
Автор Sapiens-s-s (човек)
Публикувано02.11.04 16:56



Защото смесването на изговарянето на английски текст ту с английско произнасяне, ту с българско звучи точно толкова просташки, колкото и в един разговор да ти говорят ту на "ти", ту на "ви".
Елементарно за по-интелитгентните и възпитани хора...

"Мъдрецът се ражда, за да се самоусъвършенства, глупакът - само за да умре..."


Тема Re: Дали е само в България?нови [re: Black Wolf]  
Автор Sapiens-s-s (човек)
Публикувано02.11.04 16:59



За някои хора слушането (или по-скоро гледането) на чалга е голям кеф...
По-интелигентните хора не се кефят на простотии.

"Мъдрецът се ражда, за да се самоусъвършенства, глупакът - само за да умре..."


Тема Re: Дали е само в България?нови [re: Sapiens-s-s]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано02.11.04 20:52



ние тук сме грозни и глупави, а и се къпеме само за божич и за велиден. недей да си играеш с нас ако не искаш.

|| Obey obey, do as I say ||


Тема Re: Дали е само в България?нови [re: Sapiens-s-s]  
Автор Mushu (злюка-гадюка)
Публикувано02.11.04 21:52



А ако се абстрахираме малко (дали ще можем?) от всички оценъчни словосъчетания в досегашните постове от типа на "простотии", които всъщност отклониха вниманието от същността на поста? Мисля, че въпросът е интересен точно като езиково явление - налице е почти безпрецедентно смесване на изговарянето на уеб-адрес в различни езици. Дали с цел благозвучие? Айде, "благозвучие"? Или...?

Почти не гледам телевизия и нямам наблюдения върху узуса в тази област, но е твърде възможно той да вземе и да промени нормата...

А впрочем, на френски www ще се изговори приблизително така: "дубльовЕ, дубльовЕ, дубльовЕ" - наистина много смешно... но франсетата си го харесват и си го използват него при изговарянето на интернет-адреси...

Ante porcos margaritas meas mitto.


Тема Re: Дали е само в България?нови [re: Mushu]  
Автор Adanedhel (philomythus)
Публикувано02.11.04 22:55



А защо изобщо трябва да се произнася "www", след като е напълно ясно, че става въпрос за интернет адрес?

_______________________
get up, get out, get drunk


Тема За въпросното "ет"нови [re: Adanedhel]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано02.11.04 23:22



Въпросното "ет" звучи примерно като звука, който бабата-комшийка издава, когато се пързулне по стълбите и си изтърве мрежата с доматите...
Или пък като звука, който човек издава, когато го фраснат в диафрагмата...
Не смятате ли, че "маймунско а" е много свежо?

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: За въпросното "ет"нови [re: Black Wolf]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано02.11.04 23:47



www защото не можеш да отвориш http://icq.com примерно

не, аз лично това "маймунско а" не мога да го понасям заради асоциациите с въпросното животно, които правя, затова си казвам "ет" и после винаги пояснявам защото явно не сме много българите казващи ет

|| Obey obey, do as I say ||


Тема Що бе?нови [re: ivx]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано03.11.04 09:20



Кво имаш против мамунките?

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема "ет"нови [re: ivx]  
Автор firefox (elf IRL)
Публикувано03.11.04 10:38



трябва да подемем една сигначър кампания подобна на тази за шльокавицата, за обучиние на народо-населението, щото и на мен ми е писнало да ме гледат така O_O като кажа "ет" - белким се научат.

"Маймункско А" ми беше забавно преди, когато ми се налагаше да го ползвам веднъж на високосна. В нормална реч, "ет" е далеч по-удобно, а за "кльомба" не ми се говори - анатема! Според мен, трябва да се запазят "ет" и "маймунско а" като дублетни с преимущество на "ет" в разговор, като "маймунското а" има право на живот само доколкото небуквените символи, които се получават при грешки на кодирането се наричат "маймуница".

btw, радвам се да видя и някой друг да казва "ет". Много ми е интересно маймунковците как успяват да разберат неща като @20:30 примерно, отричайки "ет"-а.

TAR-MIRIEL: Hey!
AR-PHARAZON: Shaddap, woman. Sauron, j00 suxx0r! I 0wnz0r j00!
SAURON: Okay

Редактирано от firefox на 03.11.04 10:41.



Тема Re: "ет"нови [re: firefox]  
АвторS.E. (Нерегистриран)
Публикувано03.11.04 14:32



Проблемът най-вероятно се дължи на неочевидността на връзката @ = at. Т.е. предимно напреднали потребители са наясно какво означава @ в един мейл адрес. За останалите @ е просто елемент от адреса, който се възприема като едно цяло, а не като "пощенската кутия на Стоян НА сървъра хотмейл.ком".
В този смисъл едно естествено побългаряване (в случаите когато става дума за мейл адреси) би било @ = "на". Разбира се това не е достатъчно добър превод в общия случай, тъй като @ е навлязло много дълбоко в интернетския жаргон и се ползва нерядко като заместител на at в много други ситуации.

А използването на "ет/ат" никак не е рядкост - в средите на хора занимаващи се с IT е много често срещано.
Лично аз предпочитам "маймунка" вместо "маймунско а", ако се налага да го произнасям и адресатът не разбира "ет/ат". Също така използвам "въ въ въ" вместо "дабъл ю/дубъл ве", много по-кратко е, а и всеки нет-грамотен човек го разбира.



Тема Re: Дали е само в България?нови [re: Adanedhel]  
Автор Sapiens-s-s (човек)
Публикувано03.11.04 16:44



Твърде разумен въпрос.
Но защо в един адрес трябва да се произнасят всички атрибути на адреса?
Улица ( може да има площад, булевард), името на въпросната улица, думата "номер", самия номер.
По идея произнасянето на "номер" преди самия номер е излишно, защото явно става дума за номерът на улицата, на която е домът.
Но всички по идея го произнасят.
Доколкото знам названието или абревиатурата www. не е единственото като координати в Интернет.

"Мъдрецът се ражда, за да се самоусъвършенства, глупакът - само за да умре..."


Тема Re: Дали е само в България?нови [re: ivx]  
Автор Sapiens-s-s (човек)
Публикувано03.11.04 16:50



И вероятно трябва да ви се обясняват абсолютно очевидни неща "бавно, бавно и по няколко пъти"?
Надявам се, че поне си миете зъбите преди лягане и на ставане от сън...

"Мъдрецът се ражда, за да се самоусъвършенства, глупакът - само за да умре..."

Редактирано от Sapiens-s-s на 03.11.04 16:53.



Тема Re: "ет"нови [re: firefox]  
Автор Sapiens-s-s (човек)
Публикувано03.11.04 16:56



Е, дойде ми сърце на място!
Поне един човек да разбере за какво става дума.

"Мъдрецът се ражда, за да се самоусъвършенства, глупакът - само за да умре..."


Тема Re: Дали е само в България?нови [re: Mushu]  
Автор Sapiens-s-s (човек)
Публикувано03.11.04 17:06



Благодаря.
Да, точно за това ставаше дума.
За неестественото и неестетично смесване на различноезиково изговаряне, което страшно много се родее с непонасяната от някои хора дума "простотия".
Обещавам, че друг път ще употребявам евфемизми и словесни параболи.
Предполагам, че и на други хора, освен на мене, е неприятно да им се говори смесено ту на "ви", ту на "ти"...

"Мъдрецът се ражда, за да се самоусъвършенства, глупакът - само за да умре..."


Тема Re: Дали е само в България?нови [re: Sapiens-s-s]  
Автор Adanedhel (philomythus)
Публикувано03.11.04 17:09



За първото не съм съгласен. Колко хора си чувал да казват "булевард Витоша", а не "Витошка" например? Повечето хора казват и "Живея на Княз Борис 33" (без No). Нормално за всеки език да изпуска подразбиращи се неща.

ivx, наистина http://icq.com не се отваря, но казвайки "ай си кю ком" повечето хора, ползвали интернет се сещат, че правилния синтаксис включва "http://www.", както и че адреса е "icq.com", а не "icq(c/k)om". Пък и DNS-ите на повечето сайтове включват и двете (с и без www)...

В случаи, когато адреса започва с нещо различно от www (www1 например), тогава наистина е необходимо правилното му указване, но в множеството от случаите става ясно за какво става дума.

Иначе, аз гледам да изполвам "ет" (маймунка, кльомба и пр. звучи идиотски) или направо да го изпускам ако става въпрос за популярен домейн (abv, yahoo, hotmail, etc.)

_______________________
get up, get out, get drunk


Тема Re: "ет"нови [re: S.E.]  
Автор Sapiens-s-s (човек)
Публикувано03.11.04 17:33



Ако даваме бонус на хората, които не искат да се учат не увеличаваме ли косвено простотията в страната ни? Риторичен въпрос.
След като символът @ си има име, какъв резон има да го произнасяме извратено с оправданието, че повечето хора не знаят как се произнася?
А трябва ли ти и аз да започнем да произнасяме и "зависИ", както уважаемият ни президент, или "принудЕн", или "Же се ем", за да не се отличаваме от общото ниво на простотия?
Ставаше въпрос за нелогично и смешно произнасяне на интернет адрес, а не за "маймунката или маймунското а".
Ако произнасяш въ въ въ, би трябвало по-нататък да продължиш в същия стил, с българското произнасяне.
Но ако започнеш с "дабълю", би трябвало да продължиш по същия начин, а не да минаваш на българското произнасяне, например "точка" или "бе ге".
Никъде, освен в България не съм чувал такова смесване. Словосъчетанието "дот(дат) ком" е толкова устойчиво популярно във всички страни, че няма никакъв резон, освен устойчива и неразбиваема простотия и полуграмотност да премине в "точка ком" или в случая "точка бе ге".
Става дума за ограмотяване и на най- простия човек, което би трябвало да се прави от медиите, радиото и телевизията, а точно те разпространяват полуграмотния шаблон, който да ползват всички.
И след като полуграмотността се разпространява масово от медиите, как да бъде грамотен масовият им потребител?

"Мъдрецът се ражда, за да се самоусъвършенства, глупакът - само за да умре..."


Тема Re: Дали е само в България?нови [re: Adanedhel]  
Автор Sapiens-s-s (човек)
Публикувано03.11.04 18:10



Съгласен съм напълно.
По-добре да пропуснеш нещо, което се подразбира, отколкото да го произнесеш неправилно.
Все пак, ставаше дума за това, че би трябвало хората не да приемат направилното и неграмотното за норма, а да се стремят да им противодействан с интелигентността си. Затова е и образованието, и възпитанието.
Иначе, много по-лесно е да си прост, по-лесно се живее, без всякакви си там префинени "ет", "дот" и т.н. Я да си караме на "же се ем", че не ще много мислене...


"Мъдрецът се ражда, за да се самоусъвършенства, глупакът - само за да умре..."


Тема Re: Дали е само в България?нови [re: Sapiens-s-s]  
Автор нeyk (маржднененц)
Публикувано03.11.04 21:47




А как би предложил да наричам компютъра? Технически термини, които са новост в живота и на които не може да се даде еквивалентна езикова стойност, следва да се употребяват така, както са названи от изобретателя си. В този смисъл едва ли "дубъл ве" е правилната форма.
Въпрос на личен избор е как да произнасяш термините от световната мрежа.
А тъй като bg е основното пространство за български домейни (още една чуждица ;) ), при указването му аз използвам "България", напр. даблю, даблю, даблю точка дир точка България.



Тема Re: "ет"нови [re: Sapiens-s-s]  
Автор нeyk (маржднененц)
Публикувано03.11.04 21:54



" Никъде, освен в България не съм чувал такова смесване. Словосъчетанието "дот(дат) ком" е толкова устойчиво популярно във всички страни, ... "
Грешиш. Не си спомням как е точка на нидерландски, но си я употребяват на техния си език, без каквито и да е дотове или датове. Същото е и в Гърция - даблю, даблю, даблю телия нещо-си.



Тема Re: "ет"нови [re: Sapiens-s-s]  
АвторS.E. (Нерегистриран)
Публикувано03.11.04 22:20



Не знам как е около теб, но 90% от околните ми, и аз също, употребяват ред английски думи и англицизми, когато говорят български. Не просто ги употребяват, ами поръсват обилно речта си с тях. И, уверявам те, не са неграмотни, не са прости, и не го правят с цел позиране. Това е нормално и несъзнателно следствие от ежедневната употреба на такива думи поради широкото им наличие в професионалния жаргон, и това в комбинация с интернет.
Не казвам дали е добро или лошо, просто това се случва. А и ще се случва все повече с интернет поколението, което расте сега.

И не, не спазвам стила, започвам с "въ въ въ" и завършвам както ми дойде на езика. Call me stupid...
Виж за медиите съм съгласен, че е добре да се придържат към един шаблон.



Тема Re: Дали е само в България?нови [re: Sapiens-s-s]  
Автор Craig (лош енд гол)
Публикувано03.11.04 22:25



Смесването, което те дразни, се дължи на липсата на имена на буквите от латиницата на български, а не непременно на простотия. Простотия е именно нежеланието да се приеме реалността, че латиницата си съществува и се налага да се употребява, и съоответно да се унифицира писането с нея на български, както и имената на буквите (или поне да решим да ги наричаме със същите имената като кирлицата, демек bg се чете бъ гъ)
За дот ком - използва се като събирателно название на фирми, занимаващи се електронна търговия. Като начин на четене не се използва никъде (може би само в Ботсвана)
Простотията е лошо нещо, но Както несъмнено ти е познато от законите на паркинсон, основата на цивилизацията е мярката, така че дай по-полека с призивите за бичуване на неправилно постявящите ударенията и говорещите на диалект. Езика служи за комуникация, а не за доказване на класа.

Er muoz gelichesame die Leiter ibewerfen, so Er an ir ufgestigеn
ist...


Тема Re: Дали е само в България?нови [re: нeyk]  
Автор Shankly (SCARFACE)
Публикувано03.11.04 23:59



"Домейн" е по-скоро заемка. Ние нямахме термин за "домейн" преди думата да навлезе в езика ни.

SAY 'ELLO TO MY LITTLE FRIEND!


Тема Re: "ет"нови [re: S.E.]  
Автор Sapiens-s-s (човек)
Публикувано04.11.04 00:51



Не си ме разбрал точно, и моите приятели, и аз самия употребяваме голямо количество англицизми в говора си, особено компютърни. Не считам това за неграмотност ни най-малко, просто не си разбрал смисъла на това, което ме дразни.
Двете неща са съвършено различни. Не съм езиков пурист или конформист, ни най-малко.
Просто считам, че правилното говорене у един журналист и особено говорител по радио и телевизия е задължителна част от неговата професия, това е неговия майсторлък. Да не говорим, че де що има човек с говорен дефект , обезателно се бута в медия, в която най-ясно да лъсне дефекта му.
Но това е друга тема за разговор.
Както и тъпия ни Парламент, така и медиите са институции, които творят правила, формират правила. Така че отговорността им е много по-голяма от на обикновена институция.

"Мъдрецът се ражда, за да се самоусъвършенства, глупакът - само за да умре..."


Тема Re: Дали е само в България?нови [re: Craig]  
Автор Sapiens-s-s (човек)
Публикувано04.11.04 01:01



Напълно ли си убеден, че "се дължи на липсата на имена на буквите от латиницата на български"? Изобщо няма такова нещо.
В началото на който и да е учебник по чужд език винаги има транскрипция на единия и другия език и произнасянето на всяка буква от чуждия на родния език. Просто отвори какъвто и да е учебник по английски.
Латинската буква b се чете би, а латинската буква g се чете джи и няма нищо неясно по въпроса.
Словосъчетанието "dot com" означава просто "точка ком" и като начин на четене се употребява ежедневно хиляди пъти в целия англоговорящ свят в названието на електронни адреси и сайтове.

"Мъдрецът се ражда, за да се самоусъвършенства, глупакът - само за да умре..."


Тема Re: Дали е само в България?нови [re: Sapiens-s-s]  
Автор Craig (лош енд гол)
Публикувано04.11.04 01:30



Напълно ли си убеден, че примерно www.dir.bg не е на български, а на чужд език, и то точно на английски та да отварям учебник по него?
Това точно и казвам, че докато четем на чужди езици, винаги някъде на някоя гара ще се мъдри примерно SVOGUE или CASPITCHAN
а .com за имах предвид неанглийскоговорящи страни...англ. говорещите нямат избор

Er muoz gelichesame die Leiter ibewerfen, so Er an ir ufgestigеn
ist...


Тема Re: Дали е само в България?нови [re: нeyk]  
Автор Craig (лош енд гол)
Публикувано04.11.04 11:22



Точка на холандски е "пюнкт", ю-то като немско у умлаут. Чух го точно от прочетен интернет адрес по радиото.

Er muoz gelichesame die Leiter ibewerfen, so Er an ir ufgestigеn
ist...


Тема puntнови [re: Craig]  
АвторOriane (Нерегистриран)
Публикувано04.11.04 13:37



"PUNT", a ne "punkt".



Тема Re: Дали е само в България?нови [re: Sapiens-s-s]  
Автор@ (Нерегистриран)
Публикувано04.11.04 18:40



А не би ли било по-добре да научите правилата на родния си език преди да правите просветителски опити върху простаците си съотечественици?

-става дума за номерът
-както уважаемият ни президент
-и моите приятели, и аз самия употребяваме
-това е неговия майсторлък
-в която най-ясно да лъсне дефекта му
-тъпия ни Парламент, така и медиите са институции, които творят правила, -формират правила

И в най-елементарната школска граматика за началния курс съществуват правила за употреба на пълен член. Ограмотете се преди да развявате знамето на възмущението от невежеството на другите!



Тема Re: Дали е само в България?нови [re: Craig]  
Автор Sapiens-s-s (човек)
Публикувано06.11.04 00:03



Никак не ми се спори за глупости.

"Напълно ли си убеден, че примерно www.dir.bg не е на български, а на чужд език, и то точно на английски"
Съвършено очевидно е за всеки нормален човек.

"Мъдрецът се ражда, за да се самоусъвършенства, глупакът - само за да умре..."


Тема Re: Дали е само в България?нови [re: @]  
Автор Sapiens-s-s (човек)
Публикувано06.11.04 00:05



Съгласен съм, благодаря за забележките.

"Мъдрецът се ражда, за да се самоусъвършенства, глупакът - само за да умре..."


Тема Re: puntнови [re: Oriane]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано06.11.04 00:52



Oriane, dank je wel. Тъкмо се чудих как беше

Сапиенс, това ми напомня на едни гнусен радио-водещ, който беснееше че било ЮроНюз а не било ЕвроНюз (или ЕвроНюс както си казваме ние несвикналите със звучни съгласни в края) . Спорът и за двете е напълно безсмислен, немците си казват

ве ве ве пункт ди веле пункт де е (www.dwelle.de)

гърците мад телиа дзи/джи ар (mad.gr)

израелците дабъл ю дабъл ю дабъл ю некуда нещо-си некуда ай ел(ь)

от любопитство съм слушал RFERL.org и www.bbc.co.uk/worldservice на всичките им екзотични езици, ВИНАГИ точка си е точка, а w-то е дабъл ю

|| Obey obey, do as I say ||


Тема Re: Дали е само в България?нови [re: Adanedhel]  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано06.11.04 17:41



В отговор на:

А защо изобщо трябва да се произнася "www", след като е напълно ясно, че става въпрос за интернет адрес?




Има адреси с ВеВеВе има и без. Има и настройка на браузъра, при която ще отвориш адреса САМО ако си го написал точно.

Има и сядане на някакъв комп някъде, за който не знаеш каква му е настройката.


А най-сигурният начин да те разберат е: @ да го произнесеш "маймуна" или "на маймуна". Защото общо взето целта на общуването е да те разбират, а не да се правиш на интелигентен и културен.



.



Тема Re: puntнови [re: ivx]  
Автор Sapiens-s-s (човек)
Публикувано06.11.04 23:19



Моля те, прочети все пак постингът, който съм постнал в началото.
Струва ми се, че просто не си разбрал кое ме дразни.
Твоите примери демонстрират изказването на даден интернет електронен адрес напълно на даден език.
Мене ме дразни СМЕСВАНЕТО на езиците.
В примера ти на немски изговарянето изцяло е на немски, няма примес от английски. Това вече е нормално.
Ако това ставаше и изцяло на български, не би ме дразнило.
Вината, може би, е моя.
Пиша постинги по-дълги от 2 изречения. Забелязал съм, че хората не четат по-дългите постинги, окото им се плъзга по повърхността и четат само 25% от текста.
Затова бих те помолил пак да прочетеш постинга.

"Мъдрецът се ражда, за да се самоусъвършенства, глупакът - само за да умре..."


Тема пюнт ен елнови [re: Sapiens-s-s]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано07.11.04 01:24



и аз бих ти заръчал да четеш повече от 25% от това което се пише.

ако в еврейския и гръцкия пример нема смесване на езиците здраве му кажи. мога да ти дам и още, от турски, арабски, персийски, казахски... но можеш и сам да послушаш некое радио на един от тези езици и сам ще чуеш същото смесване.

|| Obey obey, do as I say ||


Тема Re: пюнт ен елнови [re: ivx]  
Автор Sapiens-s-s (човек)
Публикувано07.11.04 22:54



Ами, прав си, и аз не чета повече от 25%...
Все пак, разбра ли за какво ставаше дума?
Че то от толкова обяснения, чак и аз го разбрах, нищо, че съм толкова тъп.

"Мъдрецът се ражда, за да се самоусъвършенства, глупакът - само за да умре..."


Тема колко мъка има по тоя святнови [re: Sapiens-s-s]  
Автор Amicus Plato (Apprentice)
Публикувано09.11.04 21:59



Ммм, колко интересно. А как се произнася името на общата европейска парична единица, когато говорим на български език? Дали си формулирах въпроса достатъчно ясно, чудя се...

Средновековието е известно с мракобесието си, но не и по отношение на аспержите.


Тема Един истински случай!нови [re: Sapiens-s-s]  
Автор 4avdar4e (добро другарче)
Публикувано09.11.04 23:53



Веднага се сетих за един пощенски плик, чиято "снимка" се подвизаваше из нета. Та, адресатът там беше (цитирам дословно!!!): "дабъл ю дабъл ю дабъл ю точка море от любов точка ком". Само не помня, имаше ли интервали между думите. По-скоро - не. Писмото беше изпратено от някакво село (май край Ловеч, но тук вече лъжа, т.е. не съм сигурна). Но си имаше реален подател(ка?), с реален адрес. Уви, не беше стигнало до предзназначението си.
Апропо, и по други радиостанции съм чувала "би джи" като разширение на адреса. Но защо да не се произнася "точка"? Ми-и-и, то си е точка! Много спорен въпрос, изобщо...



Тема Re: дабалю.дабалю...нови [re: 4avdar4e]  
Авторlarkspur (Нерегистриран)
Публикувано10.11.04 09:14



и т.н., както казваш, е написала Венера Йорданова от Кюстендил...

А "ком" се мъдри на реда за "област" :-)

Имам снимката в компа, обаче не знам как да я сложа тук, нещо с пейст не става?



Тема Re: дабалю.дабалю...нови [re: larkspur]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано10.11.04 15:20



прати ми я на емела

|| Obey obey, do as I say ||


Тема Re: дабалю.дабалю...нови [re: ivx]  
Авторlarkspur (Нерегистриран)
Публикувано10.11.04 17:09



Речено-сторено, току-що

И все пак, няма ли друг начин, освен този, принципно?



Тема прикрепяне на "картинки".нови [re: larkspur]  
Авторнeyk (Нерегистриран)
Публикувано10.11.04 18:26



Под полето, в което попълваш съобщението си, има избор за прикрепяне на "картинки" - img. Позиционираш върху img, натискаш ляв бутон на мишката и в полето се появява [image][/image]. По средата между двата тага (ами как да го кажа на бг?! ) [image] и [/image] вписваш абсолютния URL, т.е. целия път до "картинката", нещо от рода на http://www.adres.bg/kartinka.jpg . Ако "картинката" не е качена в световната мрежа, т.е. ако не е достъпна от външна мрежа, няма как да я прикачиш от своя компютър тук (не че няма, ама php е сложна работа). Има обслужващи компютри (сървъри - сърби ), които предоставят на клиенти възможност да поставят в тяхното пространство свои документи, "картинки" и т.н. Ето например един такъв, който допуска "картинки" до 1024 Kbytes





Тема Re: дабалю.дабалю...нови [re: larkspur]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано10.11.04 20:41





|| Obey obey, do as I say ||

Тема Re: прикрепяне на "картинки".нови [re: нeyk]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано10.11.04 20:43



защо поставяш думата картинка в кавички?

|| Obey obey, do as I say ||


Тема Re: дабалю.дабалю...нови [re: ivx]  
Автор the_bomb (mad scientist)
Публикувано10.11.04 22:22



малееее!

куче влачи рейс


Тема кавичкинови [re: ivx]  
Авторнeyk (Нерегистриран)
Публикувано10.11.04 23:29



Най-вече защото не е картинка, а как да го нарека не знам. Тази "картинка" може да е картинка, може да е снимка, може да е текст във някакъв image формат, може да е даже и вирус, скрит в кода. Затова поставих кавички. Има нещо неправилно от езикова гледна точка ли?



Тема Re: дабалю.дабалю...нови [re: ivx]  
Автор Лил ()
Публикувано10.11.04 23:36



Разкошно!!! Този пощенски плик ми напи душата. Ей така виртуалното става реалност

"Under the blooming chestnut tree
I betrayed you and you betrayed me" 1984


Тема Re: кавичкинови [re: нeyk]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано11.11.04 05:29



ми за мен си е картинка

|| Obey obey, do as I say ||


Тема Re: дабалю.дабалю...нови [re: ivx]  
Автор Fallen_Angell (Reborn Archdevi)
Публикувано11.11.04 10:02



Хахаха :))))

do NOT click



Тема Re: кавичкинови [re: ivx]  
Авторнeyk (Нерегистриран)
Публикувано11.11.04 11:09




Е, то и аз не знаех разликата между "О" и "W" или между "И", "Н" и "i" (не че сега ми е много ясно де ;) ), ама нали уж за това комуникираме един с друг, за да се учим...



Тема Re: прикрепяне на "картинки".нови [re: нeyk]  
Авторlarkspur (Нерегистриран)
Публикувано11.11.04 11:32



Благодаря за подробното обяснение! Много е приятно да прочетеш толкова старателни и доброжелателни указания!
Аз се досещах, че трябва да стане някак си с това IMG и пътя до снимката, ама нали тя ми е на компа, а не в нета, не можах да разбера какъв е начинът. Работата е там, че мислех, че методът копи-пейст трябва да действа навсякъде, затова се озадачих, че не става така.

Радвам се, че сте се позабавлявали заради снимката



Тема Re: прикрепяне на "картинки".нови [re: larkspur]  
Автор else (lostinthemist)
Публикувано11.11.04 13:21



Аз пък в началото като прочетох, че се опитваш да го направиш с копи пейст и си помислих, че просто се шегуваш. Засмях се на шегата.
Но сега разбирам, че е било сериозно

Значи ти се опитваш да сложиш картинка в постинга си с копи&пейст и в същото време се присмиваш на някой, който е написал URL върху пощенски плик



Тема Re: прикрепяне на "картинки".нови [re: else]  
Авторlarkspur (Нерегистриран)
Публикувано11.11.04 13:57



ми добре, смей се, щом искаш - благодаря за искреното признание, защото не знам за какво друго да ти благодаря...

Какво да направя, като не съм знаела, понеже не ми се е налагало досега. Затова и попитах. И вече ще знам, благодарение на любезното обяснение на неук, без евентуални надменни коментари, както сега оценявам.

А какво те кара да мислиш, че се ПРИсмивам на Венера Йорданова? Има разлика между забавна ситуация и това, да се присмееш над някого, поне по моите критерии.

Също така, според мен, има разлика в логиката, която аз се опитах да приложа, незнаейки нещо специфично, и логиката на тази жена, която пише област ком, примерно. Но това си е мое виждане, хубаво, а според тебе, аз и тя сме еднакво неграмотни

Явно съм прибързала с писането по форуми, преди поне да завърша съответния образователен курс, така че съжалявам.



Тема Re: прикрепяне на "картинки".нови [re: larkspur]  
Автор Лил ()
Публикувано11.11.04 14:13



Не се притеснявай, аз пиша тук повече от година без да съм завършила съответния образователен курс, не мога да залепям картинки, сигурно и други неща не мога да правя, но пък съм обяснявала на куп по-компетентни от мен коя дума как се пише, коя дума откъде произлиза и т.н.

"Under the blooming chestnut tree
I betrayed you and you betrayed me" 1984


Тема Re: прикрепяне на "картинки".нови [re: larkspur]  
Автор else (lostinthemist)
Публикувано11.11.04 23:31



Никой не се е родил научен да работи с компютър, така че всеки е имал моменти, в които е изключвал монитора, надявайки се, че ще рестартира или се е чудел защо като изтриеш файловете от дескетата, те не отиват в кошчето.

Изобщо дори не съм и намеквала, че всеки е длъжен да знае всичко.
Засмях се, когато си мислех, че се шегуваш. Когато разбрах, че говориш сериозно, не намерих нищо смешно, така че хайде не ми преиначавай думите.

Общото между вас двете с дамата е, че се сблъсквате с някаква концепция, която не ви е ясна и не сте срещали до момента. И естествено нито една от вас не е виновна за това. Защото както казах, никой не е длъжен да знае всичко.

Иначе лично твоето поведение е съвсем нормално. В началото, когато се научих да правя най-основни неща на компютъра, започнах да си мисля, че вече всичко ми е ясно и кой знае колко повече няма за научаване. Споделих този спомен с други хора и те си признаха, че при тях в началото е било същото.



Тема Re: Дали е само в България?нови [re: Sapiens-s-s]  
Автор TEPMИHATOP (Нерегистриран)
Публикувано16.11.04 01:55



Правилното английско произношение е всъщност "дАблю", на не "дабъл ю".
Що се отнася до електронната поща - най-хубаво е да изговаря "при", което всъщност означава "аt", което пък се обозначава със знака "@". Така ще се изясни на всички незнаещи какъв е този мистичен знак и какво означава. Това и означава - "при".




Пийте вода!

Тема Re: Дали е само в България?нови [re: Sapiens-s-s]  
АвторЦиraнчe (Нерегистриран)
Публикувано20.11.04 02:50



На цигански. Тоест смесица от няколко езика. Ето например и това Ваше "клип". Можете ли да си представите че означава откъс - тоест ако ще говорим само на един език - "рекламен откъс".



Тема Re: Дали е само в България?нови [re: Sapiens-s-s]  
Авторl (Нерегистриран)
Публикувано21.11.04 14:37



Малко настрани от темата...

Мисля, че www е най-неудачното за произнасяне съкращение. Произнасянето на "world wide web" е много по-бързо и лесно :)



Тема Re: Дали е само в България?нови [re: Sapiens-s-s]  
Автор ezeroto (тихо и дълбоко)
Публикувано21.11.04 15:33



Те грешките нямат край...има и къде, къде по- фрапиращи...времето няма да ни стигне да ги нищим. А за навлезлите чуждици, хич даже не ми се говори...да вземем да се хванем и ние, както са направили навремето група български писатели и общественици, да измислим български заместители на чуждиците...
Драснипалниклечица

Гледам да помагам, мога само и да гледам.


Тема Re: "ет"нови [re: нeyk]  
Авторчичo (Нерегистриран)
Публикувано25.11.04 01:04



И в други страни се употребяват местни думи,а не "дот..."
Проблемът до голяма степен е в автора на темата,за когото лайтмотивът на живота е да класифицира хората на прости и по-прости.



Тема Re: Дали е само в България?нови [re: @]  
Авторzaiadliv (Нерегистриран)
Публикувано25.11.04 12:24



Много уместни забележки за човек филолог , който непрекъснато поправя другите и ги обвинява в простотия и неграмотност Гледам и Вас тук не Ви е пожалил
И да вземете да се поИврипейчите с изказа




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.