Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:38 12.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Практически offtopic - за "Дон Кихот" и още нещо.нови  
Автор Mushu (злюка-гадюка)
Публикувано21.10.04 18:24



Знам, че май не му е баш тук мястото... ще прощавате , но много ми се иска да чуя какво мислите ето за този пост от форума на един Интернет-доставчик:

"мога ли да помоля да свалите един филм -- Дон Кихот --
много ми трябва, защото трябваше да чета книгата за утре, а не успях
и единственото ми спасение е филмът.Ще съм много благодарен ако някой го изтегли
Thanks"

Кажете какво мислите за него, моля ви.

Ante porcos margaritas meas mitto.


Тема Re: Практически offtopic - за "Дон Кихот" и още нещо.нови [re: Mushu]  
Автор Лил ()
Публикувано22.10.04 12:54



Вероятно очакваш възмущение ..., но не съм склонна да осъждам когото и да е. Ако идеята е била за един ден!! или дори за една седмица! осмокласник да прочете "Дон Кихот" - ами по-добре да гледа филма наистина. Съвсем наскоро в клуб Философия студент се жалваше, че им дали за една седмица да прочетат каквото е преведено на български на Хайдегер и да напишат не.знам-си-кво върху него. Не съм убедена, че Дон Кихот е лъжица за всяка уста на осмокласник, а ако е, то става дума предимно за фабулата и може би някои откъси. Така че всеки се спасява както може в морето на българското образование.

"Non potest amor cum timore misceri" Senecae


Тема Re: Практически offtopic - за "Дон Кихот" и още нещо.нови [re: Лил]  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано22.10.04 19:03



ДонКихот е за 10 клас и сина го изчете. Поне знае вече, че нарицателните Росинант и Дулцинея идват оттам.

Нормалната скоросът на четене е над 50 стр/час.

Който вместо да чете срича, верно ще се озори.



Тема Re: Практически offtopic - за "Дон Кихот" и още нещо.нови [re: Caмия Инжинep]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ ()
Публикувано23.10.04 00:20



Инжинере, не е до скорост, има голяма разлика, както знаеш, между осмокласник и десетокласник :) Осмокласник не може да зацепи за какво иде реч, въпреки че говорят че били все по-умни младите поколения, ама това май остана в миналото. Иначе Дон Кихот за 12 часа би трябвало да може да се прочете, според мен, айде 16 да са, ако не подценявам дължината. За цяла седмица два пъти може да се прочете без зор.

Обаче си прав, забелязал съм че мнозинството четат мъчително бавно. Просто щото както казваш ти сричат. Което означава че не са свикнали да четат от малки. Щото са като ученика дето го е писал това. Сериозно се притеснявам за поколението сед моето, поради ред причини.

How to explain the world to a grown-up?
OMNIA CASTRA TVA NOBIS HABETVR

Редактирано от пишмaн-линrвиcтЪ на 23.10.04 00:30.



Тема Re: Практически offtopic - за "Дон Кихот" и още нещо.нови [re: Mushu]  
Автор 4avdar4e (добро другарче)
Публикувано23.10.04 01:59



Знаеш ли какво ми припомни това?!? Вече не помня в кой курс учихме "Славянски литератури" (вероятно - в трети). Имахме над 70 автора за четене, поне с по едно произведение. Конспектът обхващаше цялата чешка, полска и сърбо-хърватска литература!!!! Ужас. Поезията - хубаво, ама Сенкевич, Прус... И колко още... Учех заедно с двама колеги - младежът учеше сърбо-хърватска, девойката - полска. Аз - чешка филология. Тогава подходихме страшно рационелно към проблема. Всеки четеше произведенията от "неговата" си литература, водеше записки, после се събирахме и си ги преразказвахме. Всеки вече беше учил по нещо за тези автори в специалността си. Взехме си изпита с шестици.

Но не е нормално изискването от днес за утре (ако това е вярно) да прочетеш велико литературно произведение, че да можеш и да ръзсъждаваш по него. Не и ако преди това не е разглеждано, четено, обсъждано. Специално за "Дон Кихот" има толкова произведения на изобразителното изкуство дори...

Апропо, аз никога не съм гледала филм за "Дон Кихот" (имаше нещо по "Холмарк", май)... Дали става за нагледно обучение?



Тема Re: Практически offtopic - за "Дон Кихот" и още нещо. [re: Mushu]  
Авторkaka ти (Нерегистриран)
Публикувано23.10.04 09:13



На какво се чудиш? Нямаш ли около теб семейни/приятелски примери за подобен/че и по-странен/ подход?
Все пак детето е решило да се ограмоти, а има и доста такива, дето и това не правят, не си дават дори труда да помислят и да се сетят, че е някакъв изход... Просто не ги интересува и толкова.
За съжаление.
А как ти звучи идеята в час по БЕЛ учителят да пусне някакво филмче или записче на избрани откъси от "Под игото"? Че да добият представа за какво иде реч. Значи презумпцията е, че никой, ама никой не очаква да е прочетено. Защото било отживелица и нямало кой знае каква връзка със съвремието! А имало и непознати думи!
На този принцип почти цялата досегашна световна литература е напълно излишна... Особено старата...



Тема Спокойно!нови [re: kaka ти]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано23.10.04 10:06



Живеем във време, в което културата не е полезна за някои хора. За някои хора, от които, уви, зависят доста работи. Не само в България - навсякъде. На никой никъде не са му нужни образовани и мислещи "избиратели". Получавай достатъчно, имай къща с уреди и кола последен модел, люскай след работа бира, гледай "Биг брадър" и вярвай, че си щастлив и пълноценен човек... Живеем във време, в което на всяка крачка и по най-различни начини ни се внушава, че материалното е единственото важно нещо, а всичко друго....

А вие говорите за литература... Скоро литературата ще бъде достъпна само за шепа стари професори, а после и тях няма да ги има...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Практически offtopic - за "Дон Кихот" и още нещо.нови [re: Mushu]  
Автор Mushu (злюка-гадюка)
Публикувано24.10.04 23:43



Не очаквах възмущение. Май чак дотам не съм се превърнала във вкаменелост. Изпитах силно недоумение, когато прочетох това - неразбиране - и поисках да го споделя и да чуя какво ще кажете вие.
Сега се прибирам след отсъствие от града... и намирам много интересни изказвания. Май все пак въпросът си го бива... Недоумението ми още го има. Не ги разбирам тези деца... сори... май наистина съм вече вкаменелост.

Ante porcos margaritas meas mitto.


Тема Обаче не си прав!!!нови [re: Black Wolf]  
Автор 4avdar4e (добро другарче)
Публикувано25.10.04 01:24



Нито съм стара, нито съм професор... Надявам се, че ще че има...ами още известно време. Поне още 30 години. Книгите са моята любов, страст, паралелен свят. Имам семейство, работя като преводач... Като такава не мога (по разбираеми, надявам се, причини) да мечтая за къща в "Бояна" (например), лъскава кола или ...да кажем, частно училище и детска градина за децата ми. )Май и не го искам). Но това не ме прави нещастна!!! Аз имам Вселената! На хартия. Не мога да чета от монитора (няколко пъти си свалях книги, но ми е мъчително четенето...). Крада време за четене (по аналогия с Изповедалнятя на "Биг Брадър" нашата тоалетна отдавна се нарича "Читалнята"). Крада от съня си, от питателната храна за децата (що пък да не хапнат един индийски ориз, зокато аз чета Кундера, така и така нямаме вода...). В момента чета "Ян Бибиян". Детето трябваше да го прочете преди две годиии, защото в учебника им имаше 10 реда от книгата. Да, ама тогава му беше скучна. Сега му е любопитна. Четем Елин Пелин заедно, смеем се заедно, обяснявам думи от типа на "павурче" и "стомна".... Друго исках да кажа Любовта към четеното се създава в семейството. Училището наполедък като че ли я убива.... Или поне не я насърчава. А Литературата винаги ще я има. Поне докато ме има мен... Поне още 30 години, ако даде Господ...



Тема Обаче съм прав!!!нови [re: 4avdar4e]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано25.10.04 01:41



Любовта към четенето я убиват и в училище, и в къщи, и на улицата, и в компютърния клуб - навсякъде.

Мисля, че не съм изразил достатъчно ясно мисълта си. Съвременното общество (не само в България) няма нужда от четящи хора. Те са опасни - покрай четенето започват да мислят. по-добре е просто да плюскат без много-много да си напъват главите... И съвременната цивилизация в "развитите страни" им осигурява плюскането и постепенното замиране на мисленето, защото така е много по-спокойно.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.