Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:41 28.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Некои винарски термини...нови  
Автор Kain (детеубиец)
Публикувано03.10.04 15:15



Понеже е гроздобер и са се праи виното чевено се присетих за некой и друг винарски термин:
Шара(гроздов сок) делибуран(сока в процес на активна ферментация).
Та интересно ми е откъде ли са се взели тиа турцизми, след като османските турци неа традиции в правенето на вино, докато Крум требело да изкоренява лозя още в началото на 9в.
Във в/ка със това старо производство на вино в народната памет, са запазени и други, също тюркски термини като тарапана и шарапташ.
Има ли некво лингвистично обяснение на този факт?
Има ли в старобългарските текстове некви "лозарски" термини?
Какъв е произхода на думата грозде?



Тема Re: Некои винарски термини...нови [re: Kain]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ ()
Публикувано03.10.04 16:14



Това че бил изкоренявал лозя май е малко измислица, да ти кажа.

How to explain the world to a grown-up?
OMNIA CASTRA TVA NOBIS HABETVR

Редактирано от пишмaн-линrвиcтЪ на 03.10.04 16:17.



Тема Re: Някои винарски термини...нови [re: Kain]  
Авторянa (Нерегистриран)
Публикувано04.10.04 03:15



Сигурен ли си ,че шара е турска дума?!?Има разлика между тюркски и турски.



Тема Re: Некои винарски термини...нови [re: Kain]  
Автор Лил ()
Публикувано04.10.04 13:11



Грозд/грозде си е с индоевропейски произход, свързано е с aнгл. Grass и нем. Gras - трева, което в някои езици е развило и значение на гора. (Forest означава "извън портата").

Шира го дават от персийски през турски, но ми напомня на немското Sturm, което си е точно "младо, започващо да ферментира (букв. "бушува") вино. Ако някой може да подскаже как е шира на английски...



Тема Re: Некои винарски термини...нови [re: пишмaн-линrвиcтЪ]  
Автор Kain (детеубиец)
Публикувано04.10.04 14:11



Възможно е, но всеки мит си има неква реална основа.
Освен това има арх. находки на лозарски косери от 10в. тъй че неаме причини да се съмняваме, дето старите българи са познавали лозарството.



Тема Re: Някои винарски термини...нови [re: янa]  
Автор Kain (детеубиец)
Публикувано04.10.04 14:13



Определено не съм сигурен, че е САМО турска дума
На турски шарап е грозде, но доколкото знам и на други тюркски езици е така

Редактирано от Kain на 04.10.04 14:17.



Тема Re: Некои винарски термини...нови [re: Лил]  
Автор Kain (детеубиец)
Публикувано04.10.04 14:24



Мерси, не знаех, че шара идва от персийски, а че идва през турския, не съм никак сигурен. Но наистина, щеше и да е странно "шарапа" да се окаже с "оригинален" тюркски произход. Все пак тюрките са били номади преди да се понаучат на винарство



Тема Re: Некои винарски термини...нови [re: Kain]  
Автор:)) (Нерегистриран)
Публикувано04.10.04 14:34



За шарап турският речник дава, че е през арабски. Имам подозрения, че може и да е от персийски. Следователно, думата не е от тюркски произход - особено с начално ш-; шарап-таш е със същия корен; дели-буран е вече турска дума, вероятно с тюркски корени. За тарапана не знам (тарамак значи реша, влача, разглеждам и т.н.).
Термините не са толкова стари.
В старите тесктове трудно може да бъдат запазени подобни термини.
Винарските/лозарските термини са от сорта на: вино, лоза, грозд/е, виноград и т.н. Грозд/е е от индоевропейски произход.



Тема Re: Некои винарски термини...нови [re: Kain]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ ()
Публикувано04.10.04 15:11



Не съм поставял под съмнение нито че са познавали лозарството, нито че има реална основа, но подозирам че е много преувеличено.

How to explain the world to a grown-up?
OMNIA CASTRA TVA NOBIS HABETVR


Тема Re: Некои винарски термини... [re: :))]  
Автор Kain (детеубиец)
Публикувано04.10.04 15:48



Ами не знам, на мен просто не ми звучи логично българите да приемат винарска терминология от турците, след като имат стара традиция в приготвянето на вино, а турците в Бг.и до днес май нямат такава
Шарап го има и в други тюркски езици, ако и да е с персийски корен, все от някъде требе да са го взели, при положение са биле овчари, а не винари




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.