Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:57 21.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Re: За произхода на думата бащанови [re: Kain]  
Автор:)) (Нерегистриран)
Публикувано23.09.04 15:08



В никакъв случай не го приемам като обида, отдавна вече не се обиждам.
И нека поограничим броя на удивителните.
По принцип, компетенцията ми не е в периода до 9 век, така че това Ви го отстъпвам. Но нека не смесваме други компетенции - историята и археологията си я запазете, а за лингвистичните данни питайте, както и лингвистите ще питат за исторически и археологически данни. От лингвистична гледна точка е много по-лесно да се докаже, че "баща" идва от *pater, отколкото от баш+ата. "Баща" е свързано с "паша" също така, ма ще стане прекалено сложно, май.
И един въпрос - колко тюркски езика знаете? Познавате ли историята на тия езици, лингвистичните закони, структурата и т.н.?
А мнението на въпросните руснаци прекалено много тежи, повярвайте ми, пък и са услужливи.



Тема Re: За произхода на думата бащанови [re: :))]  
Автор Kain (детеубиец)
Публикувано23.09.04 16:34



Извинете за удивителните, наистина, трябваше да се събуя преди да вляза в "лингвистика".
Нямах предвид само периода до девети век.
Много силно ще прозвучи твърдението, че владея дори един тюркски език, да не говорим че почти не познавам историята и лингвистичните им особенности.
Искрено се надявам обаче, че вие сте по-запознат/а от мен с тая проблематика.
Далеч съм от мисълта да ви давам акъл, напротив, нееднократно съм подчертавал, че питам за да се уча. Е...имаше и някоя друга провокацийка от моя страна ...
Сега интересно ми е: как вие лингвистите обяснявате руническите надписи от 9и 10в в Бг?

...И може мед да ти предложи тя
не бързай да ядеш, примесен със отрова


Тема Re: За произхода на думата бащанови [re: Kain]  
Автор:)) (Нерегистриран)
Публикувано23.09.04 17:27



Със съществуването на руническа писменост на съответните територии. Из цяла Европа (и не само) по онова време има рунически надписи.
Не са ли доста фрагментарни?



Тема контравъпрос към Каиннови [re: :))]  
Автор the_bomb (mad scientist)
Публикувано23.09.04 21:15



без ни най-малкото желание да се заяждам, искам да попитам на свой ред наистина ли археологията може толкова сигурно да се изкаже по въпроса за народността. ако да, то въз основа на какво става това?

твърдението ти е доста категорично, и тъй като определено нямам впечатление за теб като за човек, който се изхвърля, може би зад него наистина стоят някакви сериозни доводи.

но не мога да си представя какви ще да са те. ако етносът се познаваше според грънците - тогава съществува контрааргументът, че това са форми, които мигрират от народ в народ или пък са толкова общи, че не може да се каже откъде точно са тръгнали. ако става въпрос за типа черепи или нещо подобно - това може би определя откъде са прадедите на даден индивид, но не може да отгатне на какъв език е говорил и за какъв се е имал (а поне за мен това са два много съществени фактора на етническата принадлежност). ако става въпрос за типични строежи - при тях може да важи същото като при грънците, или пък да става въпрс за чисто интуитивно постигнати сходни форми (например не е много трудно, ако живееш в степ и гледаш добитък, да се сетиш да опнеш кожа върху пръчки).

та дали става въпрос за някакви други методи за археологическо "налучкване" на народностната принадлежност, или аз не съм прав относно горните?

куче влачи рейс


Тема Re: контравъпрос към Каиннови [re: the_bomb]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано24.09.04 10:06



и аз се чудех как археологията може да докаже/отхвърли съществуването на народност. че нали точно писмените паметници се ползват за тези цели.

айде например докажи или отречи съществуването на македонска нация?!



Тема Re: За произхода на думата бащанови [re: :))]  
Автор Kain (детеубиец)
Публикувано24.09.04 18:05



За указания перииод"Цяла Европа" е твърде силно написано, но ще си позволя да предположа, че Вие познавате неизвестни за мен рунически паметници в по-голямата част от континента. Всъщност има многобройни рунически скални надписи, успоредно с кирилските по повечето ман. обители на С/и Б/я от това време.


...И може мед да ти предложи тя
не бързай да ядеш, примесен със отрова

Редактирано от Kain на 24.09.04 18:29.



Тема Re: контравъпрос към Каиннови [re: the_bomb]  
Автор Kain (детеубиец)
Публикувано24.09.04 18:16



Ами не е сложно. Познават се по некрополите. Ако имаше славянобългарска народност преди християнството, щеше да има и смесени славянобългарски некрополи. Такива имаше доскоро само в главите на некои наши "светила". Без политическо крило тезата за славяно-българските некрополи през езическия период няма подръжници сред хората занимаващи се пряко с тази проблематика.
Просто за информация в синхронната С/М к/ра се проследяват макар контакти м/у българи и алани по специфичния погребален обред.

...И може мед да ти предложи тя
не бързай да ядеш, примесен със отрова


Тема Re: контравъпрос към Каиннови [re: ivx]  
Автор Kain (детеубиец)
Публикувано24.09.04 18:23



По въпроса за писмените извори.Съмнявам се, че само 30 години след като Омуртаг(от бога владетел на многото българи) строи аул, дето да стои войска срещу гърците и славяните изведнъж е настъпила такава братска любов и дружба, че двата етноса са изхвърлили на бунището вековните си традиции и светкавично са се слели в името на славянобългарската народност.

...И може мед да ти предложи тя
не бързай да ядеш, примесен със отрова


Тема Re: За произхода на думата бащанови [re: Kain]  
Автор:)) (Нерегистриран)
Публикувано24.09.04 19:45



Чак до Скандинавския полуостров, представете си :))
Определено постигаме съгласие, че са съществували няколко писмености успоредно (и не сме първите, нито единствените).
Ако там някъде намирате потвърждение на етимологическите си предположения за произхода на "баща", "брат" и "къща", кажете, защото цитатите на думи от тюркските езици никак не помагат.



Тема Re: За произхода на думата бащанови [re: :))]  
Автор Kain (детеубиец)
Публикувано25.09.04 02:20



Определено не! Всъщно със Скандинавския п/в се изчерпват познанията ми за руни през 9/10в. в Европа, но може би Вие ще ги обогатите.
Опасявам се, че съм оставил у вас погрешно впечатление, но аз действитерно не смятам, че разбирам каквото и да било от лингвистика. Моите интерпретации са аматьорски и аз не ги приемам сериозно. От вас обаче не получих конкретен отговор защо например думата баща се среща в турски и татарски, че и в български. За къща, просто се занасях, а за брат не съм твърдял нищо.

...И може мед да ти предложи тя
не бързай да ядеш, примесен със отрова



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.