Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:16 17.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема За думата "ата"нови  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано01.09.04 17:05



Искам всички да си вземат едно червено моливче, и да задраскат с него редовете в учебниците и речниците, в които пише, че "ата" има турска етимология.

Думата "ата" е "тракийска" и означава "баща".

Тази дума е архаичният вариант на българската дума "отец".

От нея произлиза и думата "тате".

Днес турците си имат дума за баща - "боба" или "баба".

Думата "ата" е древнобългарска.



Тема Re: За думата "ата"нови [re: Ziezi]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано01.09.04 19:48



траките къде точно са я записали?

м/у другото терминът траки не те ли дразни както думата слав



Тема Re: За думата "ата"нови [re: ivx]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ ()
Публикувано01.09.04 21:31



Мамата си трака, с теа траки и мюстретиозните им надписи дето Зиези ги разшифрова уверено и с пионерски плам.

/пишман-лингвистЪ си взема червения молив, наплюнчва го и започва бясно да задрасква.

Бай Мангау тренира черните барети!!!
"Тая песен трепе коч с мутика!"


Тема Re: За думата "ата"нови [re: ivx]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано01.09.04 22:51



Атис /Атей, Ати, Ата/ е Бог-Баща при фригите.
Мисля, че това е достатъчно.

Що се отнася до "траките", както забелязваш аз ги изписвам винаги в кавички, тъй като не признавам това измислено наименование. Същото важи и за "славяните".



Тема Re: За думата "ата"нови [re: Ziezi]  
Автор Лил ()
Публикувано01.09.04 23:15



За пръв път чувам думата ата, не знам от кой език е, но може и да е от тракийски, и от турски, нямам представа. Не съм я срещала в никой от учебниците, които съм чела, така че няма да мога да те послушам да я задраскам. Приятно съм изненадана, че ти четеш учебници, и то явно по лингвистика, не ти личеше досега.

Думите-обръщения към роднини (защото има и думи, назоваващи роднини, напр. тате - баща) в езиците, в които има такива обръщения (защото има и езици, в които няма), обикновено са звукоподражателни и взети от детската реч. Тъй като на бебетата-тракийчета, и бебетата-тюркчета и всички останали сладки бебчета по света говорните умения се развиват по един и същи начин и те първоначално се научават да произнасят съгласните звуци м и б/п; т/д, то в повечето езици думите за мамо, тате, бабо са с тези звуци. Коя за кой роднина ще се отнася обикновено зависи от ритуали и табута, матриархалност-патриархалност. Тези думи по правило не се заимствата от език в език, както и например другите звукоподражателни думи от типа пиукам, бау-бау, мяу. Ако българчетата казват мама и още в 100-200 езика по света също се казва мама, това не означава, че българските бебета са завладели света и наложили своята дума. Това, което искам да кажа е, че тези думи на практика нямат етимология, един вид автохтонни са произхода си

Наричаш думата ата ту тракийска, ту древнобългарска. Това един език ли е според тебе? И защо употребяваш съставката древно- - тя е русизъм.

"Баща" също ли е измислено название, щом го изписваш в кавички?



Тема Re: За думата "ата"нови [re: Лил]  
Авторata (Нерегистриран)
Публикувано02.09.04 12:54



Сега, първо, в българския АТА не се е запазила

В турски има АТА , което означава "предци"

А и ""прабългарите"" са всъщност с монголско-тюркси произход... Така, че може да е прабългарска наистина...

А да я сравняваш с ТАТЕ и т.н е безсмислено... Или мислиш че Мама е китайско, щото на китайски МА означава "майка"...хех



Тема Re: За думата "ата"нови [re: Ziezi]  
Автор:)) (Нерегистриран)
Публикувано02.09.04 16:12



Не, че споря, сичко приемам, ма по ред на номерата:
1) Вероятно в речниците и учебниците пише, че думата "ата" е заемка някъде си от турски (а не, че е с турска етимология), прави разлика между заемка и етимология, както и между турски и тюркски;
2) да спорим откъде са думи като тата, баба, папа, ата и т.н. е все едно да спорим за кокошката и яйцето; днес турците си имали дума - как ли са се справяли кат са си нямали тая дума????; и те претендират за "баща" нали знаеш - щот от baba до papa и от ата до bata за такива кат вас е нищо границата;
3) тия тракийски източници, дет само определена група хора уж сте ги видели и разчели, ми приличат на едни надписи, дет ги гледах преди седмица - ма си личи от десет километра, че някой родолюбив вандал или търгаш го е дълбал под линийка (и що тъй, бе, да го беше изкривил малко, по щехме да се вържем - т.е. писна ми от недодялани фалшификации);
4) и друго - къде отиде а-то от ata (at нали знаеш кво е? - и стана една...); няма начин да изпадне толкоз лесно (гласна под ударение не се променя току-така); ata го има и до днес в турски с леко променено значение - точно "родоначалник" (а като се има предвид историята на тюрките е по-вероятно, ако са го заемали изобщо (което е възможно), да са го заемали от персийски, отколкото от тракийски).
И това е безсмислено (дайте ми текстовете, аз ще приложа върху тях формулки - направили са го, между другото, - и ще си изхабим времето да доказваме неща, известни вече от години и то само, за да имаме допълнителни доказателства за медицинските досиета на някои хора).



Тема Ма...нови [re: ata]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано02.09.04 21:37



В китайски "ма" означава разни неща... Включително "кон".

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Ма...нови [re: Black Wolf]  
Автор Milenn (ентусиаст)
Публикувано05.09.04 02:48



и кво беше още? псувам, яздя ;-) хехе много ме изкефи това ;-)
бтв, можеш ли да я запишеш тази просложута фраза ма ма ма ма ма ма ;-)
в едено .wav и да го качиш некаде из нета? , моля те



Тема Зависи от тонанови [re: Milenn]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано05.09.04 10:08



В китайския има 5 тоналности и значението се изменя в зависимост от тона... При другите хора тонове има в музиката, ама в Китай сичко е наобратно.

Както пишеше в една стара сръбска книга - "Китавци - ово е див народ".

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.