Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:41 01.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема eтимология на думата "юнак"  
Автор firefox (оттам)
Публикувано03.09.04 17:26



някой може ли да ми даде етимология на думата "юнак", че днес попаднах на "ионак" в смисъл на йониец и ми стана много забавно :)))
също ми се ще да получа и еквивалентите й в колкото се може повече славянски езици (примерно в руския епос, еквивалента на нашия юнак май е богатир - как е в сръбски, полски, чешки, етц?)

"Тук е тъй" ООД


Тема Re: eтимология на думата "юнак"нови [re: firefox]  
Автор Лил ()
Публикувано03.09.04 17:40



Нямам точно български етимологически речник под ръка, пък и той новият още не е стигнал до Ю, но трябва да е от юнъ - млад.
Виж


Особено забавното е, че юнак има смисъл и на "биче", хехе.. Само в българския се е развило като нарицателно и за млад мъж, което много добре говори за мъжете ни



Тема Re:нови [re: Лил]  
Автор firefox (оттам)
Публикувано03.09.04 17:56



10х :)
Това може да направи преводът на "джуниър" много забавен :))

"Тук е тъй" ООД


Тема Ти остави "джуниър"нови [re: firefox]  
Автор Mag (дърто момче)
Публикувано03.09.04 18:42



Много интересно се получава с думата "поток".
1. На енг. - "стрийм"
2. На тракийски "стрим"/'"стрем"
(От тука идат и имената на много реки у нас).
3. Но още по-интересно е, че на полски поток е "струмйень"

П.П. В края на краищата всички индоевропейски езици произхождат о един корен. Някъде преди около 5-6 холяди години



Тема Re: Ти остави "джуниър"нови [re: Mag]  
Автор XOP+БAT (cana sub igo)
Публикувано04.09.04 11:23



Къде ги елиноманите да кажатъ, че е "елинска" Струма?!

Редактирано от ivx на 07.09.04 00:21.



Тема Къде са елиноманите ли?нови [re: XOP+БAT]  
Автор Mag (дърто момче)
Публикувано04.09.04 12:49



Ми де да ги знам. А има ли такива тук?



Тема Re: eтимология на думата "юнак"нови [re: firefox]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано04.09.04 13:08



Имайки предвид корена ЮН, интересна е връзката с един термин - ХУН, който чудно защо е известен в тази си гърцизирана форма. Гърците слагат обикновено Х или С пред думи, които започват с гласна.

Следователно терминът ХУН е всъщност ЮН. Това е още едно потвърждение, че ЮНИТЕ, ЮНАЦИТЕ /на гръцки - хуните/ не са алтайски или монголски народ. Друго потвърждение е името на най-известния ЮНАК Атила - доказано местно "тракийско", сиреч българско име. И разбира се най-пряко потвърждение за автохтонният произход на ЮНАЦИТЕ са античните гръцки извори, които често споменават за "хуни" на Балканите в античността.

В тая връзка искам да питам каква е етимологията на месец ЮНИ !
Има ли нещо общо с това, че месец ЮНИ е "млад" месец ?



Тема Re: eтимология на думата "юнак"нови [re: firefox]  
АвторRiP (Нерегистриран)
Публикувано04.09.04 23:24



Не знам колко детайлна етимология ти е нужна, но за по-кратко ще кажа, че индоевропейският корен е yeu- /*эyeu-/ (Э=шва2) От там с различни отгласи и различни суфикси се произвежда почти всичко свързано с младост и сила в германски, славянски и романски езици. Някои намират връзка на *эyeu- с *эeiw-, от където извеждат думи като ever, ????, ?????, aevum, ajurveda и т.н.



Тема Re: eтимология на думата "юнак"нови [re: RiP]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано05.09.04 17:56



Редактирано от ivx на 07.09.04 00:19.



Тема Re: eтимология на думата "юнак"нови [re: Ziezi]  
Автор Лил ()
Публикувано05.09.04 18:35



Редактирано от ivx на 07.09.04 20:44.



Тема Re: eтимология на думата "юнак"нови [re: RiP]  
АвторRiP (Нерегистриран)
Публикувано05.09.04 21:08



въпросителните са на мястото на aion и hygeia



Тема Re: eтимология на думата "юнак"нови [re: Лил]  
Автор arc-en-ciel (lostinthemist)
Публикувано05.09.04 22:47



В отговор на:

Особено забавното е, че юнак има смисъл и на "биче", хехе..



юница?

Нали не нахълтваш грубо, с трясък
в тоалетната на самолета,
когато свети надписа "Заето"?


Тема Е, виждаш ли?нови [re: firefox]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано06.09.04 09:39



Виждаш ли какво става като се намеси Зизи? И най-смисления разговор може да се обезмисли...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: eтимология на думата "юнак"нови [re: firefox]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано07.09.04 00:23



"ионак" в смисъл на йониец - това на англ. ли? я дай повече инфо, че ми стана интересно.

ПвМ, какво е това шва2? знам какво е шва, но не и шва2



Тема Re: eтимология на думата "юнак"нови [re: RiP]  
Автор Лил ()
Публикувано08.09.04 13:52



RiP,
Тук малко се поизтриха нещата, но дали hygien- е от същия произход?
Също така: откъде ти е информацията? Покорни? Или нещо друго? Или персоналния компютър на раменете?



Тема Re: eтимология на думата "юнак"нови [re: ivx]  
АвторRiP (Нерегистриран)
Публикувано09.09.04 10:04



шва е дълга, шва 2 е кратка.



Тема Re: eтимология на думата "юнак"нови [re: RiP]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано10.09.04 14:07



благодаря! да разбирам ли че това важи и за старобг? в кратката ми стбг граматика гледам има некакъв етъ2 и много съм му се чудил?



Тема Re: eтимология на думата "юнак"нови [re: firefox]  
Автор headhunter (huntz orcxez)
Публикувано12.09.04 00:17



На полски съм чувал да използат junak в смисъл на силен/нахакан младеж.
"Jaki jest ten junak?". Мислех че думата е само българска, та се поучудих...
Иначе юнак в нашия смисъл у поляците е "bohater", което си е жив богатир.

General Protection Fault in module 0xDEEBAA. Рестартирайте държавата!


Тема Re: eтимология на думата "юнак"нови [re: firefox]  
Автор Shankly (SCARFACE)
Публикувано18.09.04 18:46



В Босна има река

... което може би е пак нашият юнак.

SAY 'ELLO TO MY LITTLE FRIEND!

Тема Re: eтимология на думата "юнак"нови [re: Shankly]  
Автор XOP+БAT (cana sub igo)
Публикувано19.09.04 20:22



+ ЮНИЦА, ЮНЧЕ, ЮНАЧЕ, ЮНАКЪ, ЮНЪ/УНЪ, ХУНЪ, ЮНУКЪ/УНУКЪ, ЮНУЦИ/УНУЦИ........ТРЕТО ПОКОЛЕНИЕ!
+ ЕЗИКЪ СВЕЩЕНЪ НА НАШИТЕ ДЕДИ !!!



Тема Re: eтимология на думата "юнак"нови [re: XOP+БAT]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано11.10.04 06:17



и да не забравяме че Yunus Qanuni е юнак и българин

||

||

Тема Re: eтимология на думата "юнак"нови [re: ivx]  
Автор Лил ()
Публикувано11.10.04 13:26



Не знам за Yunus Qanuni, но Юнона определено е била млада - юна, а на нея е кръстен и месец Юни. Също така е била съпруга на Юпитер (което произлиза от pater) - така че той баща, тя млада, пък и на всичкото отгоре го хванала на местопрестъплението с Ио и Калисто :))) А пък Ио е била юница - пак същия корен :))
От Юнона и името на Йонийско море, значи и на иониец също.
Юни е млад месец, това идва от латинския календар, там юни месец е месец на младите. Между другото, латинските названия на месеците са се запазили предимно в южнославянските езици плюс май само руския още (т.е. за полски, чешки, укр., белоруски съм сигурна, че използват славянските названия на месеците). Но Юни месец не е месец на Еньо, въпреки Еньовден, защото Еньовден е празник на св. Йоан Кръстител.

Може да се напише цяла история: как през юни Юнона закопчала Юпитер на тясно с юницата Ио... :)) И погнала Юнона Ио през девет земи в десета чак през Йонийско море...
И така нататък

Редактирано от Лил на 11.10.04 14:11.



Тема Re: eтимология на думата "юнак"нови [re: Лил]  
АвторRiP (Нерегистриран)
Публикувано12.10.04 20:47



Да, от същия е. За ИЕ етимология се доверявам най-вече на Покорни, както съм отбелязвал и другаде.



Тема Re: eтимология на думата "юнак"нови [re: Лил]  
АвторRiP (Нерегистриран)
Публикувано17.10.04 13:59



Не бях обърнал внимание на разсъжденията за Юнона, затова чак сега се намесвам. Всъщност Юно/на/ идва от същия корен, от който и Ю/питер/ - div-, и се свързва със значение светъл, блестящ. /Юпитер е Деус Патер, а Деус, както знаеш, е Зевс/. Връзката между Зевс и Юпитер е ясна, но между Хера и Юно/на/ първоначално пряка връзка няма. Юно е типична женска върховна богиня в Лациум, която урежда разни женски проблеми и най-важният е раждането. Но тя не е млада по определение, дори напротив, асоциира се с по-възрастните жени, помагащи при раждане. Когато римляните преустройват религията си по банализиралия се вече гръцки семейно-царски модел, за да се свържат с Венера и Еней, Юно застава до Юпитер, заемайки мястото на Хера, с която има някои общи черти.



Тема Juno & Jupiterнови [re: RiP]  
Автор Лил ()
Публикувано17.10.04 22:18



Ако не ти е попадало -


Абсолютно си прав, само да доуточня:
- да, от dei- и -piter/pater: "lat. Iuppiter aus Iu:-piter, umbr. Jupater Vokativ. = Zeu Pater - `Vater Himmel'
обаче Покорни го дава "lat. Ju:no:, wenn die Goеttin eig. `die jugendliche' bedeutet", т.е. младата богиня. Иначе си прав, Юнона се асоциира по-скоро със зрялост, отколкото с младост, но може би това е характеристика на образа на богинята, а не етимология на името й.
Покрай това се разрових и намерих тази hygiene за която каза, че е от същия корен, но не при Покорни (виж линка за Юно), а

"Under the blooming chestnut tree
I betrayed you and you betrayed me"
1984


Тема Re: Juno & Jupiter (в митологията)нови [re: Лил]  
Автор firefox (WiseBeyondAge)
Публикувано20.10.04 19:27



има смисъл в противоречието, което виждаш: Juno като съпруга на Jupiter се идентифицира с елинската Хера, съпруга на Зевс. Оттам и образа на зрялата жена, господарката на дома. Има и алтернативна митология обаче, която се явява по-близка до вярванията на траките, фригите (илирите? етруските? - за последните поне съм сигурна, че има огледала със сюжети интерпретирани като сцени от тази митология). Вариацията при нея е в това, че Зевс там се идентифицира до голяма степен с Уран - т.е. той е баща на всички богове и самото небе, а съпруга му става Коре, дъщеря на Геа/Реа/Кибела/Деметра. Мисля, че Коре означаво точно "младо момиче" и посредством мита за Персефона, чието присъствие или отсъствие от земята влияе на плодородието и определя смяната на сезоните, се връзва и със смисъла на "жизнена сила" споменат във сайта.
Така наречената автернативна митология всъщност не е нещо особено и си е позната широко и на гърците и на съседите им. Свързана е с мистериите на Самотраки и Елевзина, и е алтернативна само по отношение на космогонията на Хезиод. Не си спомням точния източник, но беше някой от по-известните древни елини (върти ми се в главата Херодот или Хезиод, а може би Диодор?), който прави коментар, че всъщност е имало двама Зевсовци, от които Зевс Критски (небето баща) е далеч по-малко известен от Зевс Олимпийски.

Въобще, митологията е мешавица, но това не е важно :) Същественото е, че нещата си пасват:
Мистериалният Зевс ~ "Небето Баща" Юпитер
съпругата му Коре "Девойката" ~ съпругата на Юпитер Юнона "Младата"

Never assume malice for what stupidity can explain.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.