Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:45 01.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема ВНИМАНИЕ !!!нови [re: ivx]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано27.08.04 21:42



Грешката е в превода от английски към български !



Да се чете:

“А самите фригийци са бриги, народ тракийски . . .” [17].

Хиляди извинения за фрапиращата грешка в публикацията !!!

Хиляди благодарности за посочената неизправност !!!

Редактирано от Ziezi на 27.08.04 21:46.



Тема STRABO 7.3.2нови [re: Ziezi]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано27.08.04 21:59





And the Phrygians themselves are Brigians, a Thracian tribe



Тема Re: STRABO 7.3.2нови [re: Ziezi]  
Автор Лил ()
Публикувано28.08.04 19:41



Нещо не се отваря Географията



Тема Re: STRABO 7.3.2нови [re: Лил]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано28.08.04 20:36



Някои от главите не се отварят лесно.

Но други се отварят:
6.1.1.



А ето тук ги има и първите пет глави на Географията :





Тема Re: дилом твирем шегор вечем - старобългарски термининови [re: ivx]  
Автор XOP+БAT (cana sub igo)
Публикувано29.08.04 11:47



+ Какъ, кое е "така"?



Тема Re: дилом твирем шегор вечем - старобългарски термининови [re: XOP+БAT]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано29.08.04 17:14



При всеки авторъ е така

- кое е така?



Тема Re: дилом твирем шегор вечем - старобългарски термининови [re: Лил]  
Автор XOP+БAT (cana sub igo)
Публикувано01.09.04 23:07



+ Азъ съмъ любопитенъ да чуя/видя твоите разсъждения!



Тема Re: дилом твирем шегор вечем - старобългарски термининови [re: XOP+БAT]  
Автор Лил ()
Публикувано03.09.04 15:00



Ти откога се интересуваш от мнението ми? Че дори си и пропуснал да се подиграеш с ника ми...

Всъщност, нищо не мога да кажа за текста, защото нито съм го виждала, нито имам необходимите познания.
По принцип подобни думи, които се срещат само един път в някакъв паметник (наричат се hapax legomena – веднъж прочетене) много трудно се дешифрират, а и да предложи някой прочита им, той ще бъде винаги твърде недокаезуем. За подобно дешифриране са възможни два пътя: или да се тръгне от смисъла на написаното, мисленето на човекът/народът, които са го писали, обичаи, бит, езикови табута и т.н. И ОТ ТАМ ДА СЕ ИЗВЕДЕ ПЪРВО СМИСЪЛА НА ТЕКСТА И СЛЕД ТОВА ДА СЕ ТЪРСЯТ ЗНАЧЕНИЯТА НА ДУМИТЕ. Колкото и да звучи странно, този път не е по-изсмукан от пръстта. Вторият начин е класическият, цепят се думите, отделят се една от друга и се търси произход, значение, формални характеристики.
В случая въпросът е, доколкото разбирам, да се докаже дали тези думи са с индоевропейски или с тюркски произход. Тъй като не съм специалист, вадя си разни онлайн справочници:
В областа на консонантизма в тюркските езици има ограничения в начална позиция, където не се употребяват л, р, ш, з. Тук Ш има – Зиези ще черпи После: в областта на гласните тюркските езици се отличават със синхармонизъм, т.е. закономерности на употребата на определени гласни в рамките на една дума, който мисля, че е характерен и за съвременния турски, обаче не мога да си спомня как точно се съчетава гласните, май беше е-и-ю и а-о. Тук синхармонизъм на пръв поглед няма.
На бегом, че много се разприказвах: ом-ем-ум, изобщо окончания на –м са характерни за индоевропейските езици, които са флективни, наставки ар/ор са характерни за тюркските (напр. аркадашл-ар, което е между другото добър пример и за синхармонизъм а-а-а-а); в горните думи има и едното, и другото. Обаче ми прави впечатление уподобяването на окончанията в две съседни думи, кожето е характерно за ИЕ езици, но пък такова уподобяване има не във всичките двойки думи.



Тема Re: дилом твирем шегор вечем - старобългарски термининови [re: Лил]  
Автор XOP+БAT (cana sub igo)
Публикувано04.09.04 12:44



+ Отъ давна!



Тема Re: дилом твирем шегор вечем - старобългарски термининови [re: Лил]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано06.09.04 23:40



понеже питаш да ти кажа, да, има вокална хармония в съвременният турски, единственият тюркски език за който знам, че нема е узбекският (абе много кскс-та на едно место).

горе-долу вокалните хармонии гласят, че след задна гласна може да има само задни, а след предна само предни.

в турският има: а, ъ, о, у, е, и, ue, oe (пиша ги така щото дирът не позволява по-нестандартни букви, а и се произнасят като немските им съответствия).

отклонението от правилото е в спрежението за сегашно време.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.