Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:38 19.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема "L"нови  
АвторBobi (Нерегистриран)
Публикувано29.07.04 14:10



Zashto zvukat na bukvata "L" v balgarskija ezik e proiznasja tolkova chesto kato "U"????
Otkade ide tozi navik? Pravilno li e tova?



Тема Re: "L"нови [re: Bobi]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ ()
Публикувано29.07.04 14:29



Първо, технически това не е гласната у, а съответсващата й полугласна ў. Другите ти въпроси, накратко, нямат отговор така както го разбираш. Не винаги има смисъл да питаш "защо". Иначе казано, поради много причини които взаимно си влияят. Също така, поради същото поради което е така и в полския.

Редактирано от пишмaн-линrвиcтЪ на 29.07.04 14:36.



Тема Re: "L"нови [re: пишмaн-линrвиcтЪ]  
Автор Nedev (минаващ)
Публикувано29.07.04 14:43



Това аз го наричам "шопско Л". По мои наблюдения такова произнасяне имат поне 50% от хората в София и западна България и под 20% от хората в Източна България. Според мен, причината е, че в Източна България това все пак се счита за говорен дефект (изглежда твърдото "л" е най-трудния звук в българския), докато в шопско родителите съвсем нормално си учат децата да произнасят така. При мен не е така, защото макар да съм роден в София, родителите ми не са от там. Въпреки това се научих да го казвам да 8 години, а брат ми никога не се научи. Жена ми (шопкиня) обаче произнася "у", въпреки че може да произнася твърдо "л" - като говори на английски, например.



Тема Re: "L"нови [re: Nedev]  
АвторMushu ot drugo mqsto (Нерегистриран)
Публикувано29.07.04 14:58



И аз, и мъжът ми произнасяме звука "л".
И двете ни деца обаче го произнасят като "у".
Абсолютна мистерия защо така...



Тема Re: "L"нови [re: Mushu ot drugo mqsto]  
Автор errata (Berserk)
Публикувано29.07.04 16:33



I basta mi i maika mi go proiznasiat kato "л". No az ne moga.
Misterata se zadulbochava

"In umbra, igitur, pugnabimus"


Тема Re: "L"нови [re: errata]  
Автор dma (irq)
Публикувано29.07.04 17:06



А някой може ли да обясни какво ще рече да се произнася като "л"? Аз го произнасям биещо към у, та затова питам.

Обяснете сега как се произнася твърдото "л", благодаря!

There's no place like 127.0.0.1


Тема Re: "L"нови [re: dma]  
Автор Nedev (минаващ)
Публикувано29.07.04 18:34



Ами не е далеч по произношение до мекото "л", само че езикът не е допрян до средната част на небцето, а до предната, и не е извит нагоре, а по-доближен като цяло до небцето. Така го чувствам аз, за повече ти трябва логопед. Полученият звук е доста различен от "у" (затова не може "повече да бие към...), но при бързо говорене не се забелязва. Най-добрия начин да се види разликата е като кажеш "лллллл".



Тема Re: "L"нови [re: Nedev]  
Автор dma (irq)
Публикувано29.07.04 19:28



Ами аз като казвам "лллл" си излиза само мекото. Върхър на езика се докосва до "ръба" на небцето, точно преди голямата вдъбнатина. Пробвах да кажа това, което ти си описал, ама излиза ужасно грозен звук. Моето име съдържа твърдо л и като го произнеса по описания начин се ужасявам от себе си . Може би не го правя правилно.

There's no place like 127.0.0.1


Тема Re: "L"нови [re: Mushu ot drugo mqsto]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано29.07.04 20:05



Мушу, ни ма учудва.Това, което казваш просто потвърждава воето наблюдение, че това произношение е характерно най-вече за от набор 80 надолу (или нагоре?).

моето обяснение е че това се дължи на чиста лигавщина. примерно и на английски ако решиш да се правиш на лигаво дете можеш да смениш л-то с у.
съм срещал и showwy (sorry)



Тема Re: "L"нови [re: Bobi]  
Автор »№*ы{}lЏ3©®™ (Тортурач)
Публикувано29.07.04 20:13



В българския буквата "л" отговаря на два звука, най-добър пример е думата "лале" - първото "л" звучи като "у", а второто е меко.
Ако някой каже мекото "л" като "у" става "скакуец".




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.