Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:56 30.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Re: "L"нови [re: dma]  
Автор firefox (бисерна)
Публикувано29.07.04 21:20



пробвай да кажеш "лъв" и след това "лебед" - ако има разлика, то при първото ще бие на у, а при воторото ще е мекото; май при съчетания лъ, ла, ло се получава полугласната, докато при ле, ли, ля, лю - мекото л; лу е някаква пълна психария :)



Тема Re: "L"нови [re: Bobi]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано29.07.04 21:59



Мисля, че си е чисто говорен дефект, въпреки разните мнения за източен, западен и нам си какъв български. Аз например в някои думи не мога да казвам "л". Зависи от това какъв звус следва.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: "L"нови [re: Black Wolf]  
Автор »№*ы{}lЏ3©®™ (Тортурач)
Публикувано29.07.04 23:04



Не е дефект, просто са два различни звука.



Тема Re: "L"нови [re: ivx]  
Автор Mushu (злюка-гадюка)
Публикувано30.07.04 08:01



Тоест, ти смяташ, че се касае главно и единствено за мързелива артикулация по принципа на най-лесното? Нещо от същия ред, както нехайното произношение със силна редукция, говоренето, дъвчейки и пр. прекрасни езикови явления всред "младото поколение"? :)) Може и така да е... но в крайна сметка се получава нещо, доста близко до говорен дефект, уви, което се оправя с логопед - съжалявам, че когато логопед оправяше "р"-то на сина ми, не настоях и на "л"-то...
Хм, а това за нагоре и надолу спрямо набор 80 не го разбрах много... сигурно щото още е рано сутрин...)))
Желая ти много приятен ден!

De hel maken we zelf. De hemel ook!


Тема Re: "L"нови [re: ivx]  
Автор dma (irq)
Публикувано30.07.04 12:18



Ще трябва "лигавщината" да е започнала по-рано, защото никой от бабите и дядовците ми, да не говорим за родителите ми, не е говорил с такова "л". Много бързо отесече, че и набор сложи.

В интерес на истината, за първи път отчетливо чух такова "л" в София.

There's no place like 127.0.0.1


Тема Не разбирам !!!нови [re: firefox]  
Автор mellisa (le solitaire)
Публикувано30.07.04 12:32



Аз повторих поне 20 пъти "лъв" и "лебед", но освен, 4е накрая се оплетох, така и не можах да забележа разлика.
Това лошо ли е ? И въобще, не разбрах трябва ли да има или не разлика ?

Cupitor impossibilium


Тема Re: Не разбирам !!!нови [re: mellisa]  
Автор Mushu (злюка-гадюка)
Публикувано30.07.04 13:37



Ами има определено разлика в мястото, където езикът се опира в небцето))).
Преписвам от "Граматика на българския книжовен език"на Стоян Стоянов - това имам подръка:

"Съгласният "л" се учленява по следния начин. Езикът се повдига нагоре и гърбът на върха му се допира до алвеолите. Част от предния и средния език са отпуснати надолу така, че между страните им и страните на небцето се образуват доста широки проходи. Издишаната въздушна струя минава през тези проходи и като се трие о стените им, получава се характеристичен шум, присъщ на този съгласен.

Съгласният "л`" се образува, като езикът се издига значително по-високо, отколкото при л и предният език се допира не само до алвеолите, но и до предната част на твърдото небце. Проходът за въздушната струя е по-малък и в повечето случаи е само от едната страна. Общо взето, плоскостта на допирането между езика и небцето е много по-голяма, отколкото при образуването на "л" .

Главното учленително място при образуването на "л" във френски, немски, румънски и др. езици е по-назад, отколкото в българския език. Затова слухово то се възприема като по-меко." (стр. 61-62)

De hel maken we zelf. De hemel ook!


Тема На 4ист български -нови [re: Mushu]  
Автор mellisa (le solitaire)
Публикувано30.07.04 13:47



кажете ми лошо ли е или не това, 4е определено не ги произнасям по два разли4ни на4ина ?

Cupitor impossibilium


Тема Re: На 4ист български -нови [re: mellisa]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ ()
Публикувано30.07.04 14:23



Лошо, много лошо. Ще умреш от рак до две години.



Тема Re: На 4ист български -нови [re: пишмaн-линrвиcтЪ]  
Автор mellisa (le solitaire)
Публикувано30.07.04 14:34



Напълно е възможно !
И за умра щастлива, искам да знам как книжовно е по-правилно да се произнася въпросният звук !

Много ли искам ?

Cupitor impossibilium



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.