Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:42 28.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема Правоговорът - вид мания, май?нови  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано05.07.04 12:21



Ето какво чух от познат:
- Този прословут филм, дето казваш, че е направен с мерак и чувство, и затова си го гледал 5-6 пъти, аз не можах да го изгледам.
- ?!?
- Дразни ме езика, на който говорят. Нито е български, нито е македонски.
- Такъв е бил тогавашният диалект, доста по-близък до българския. До Първата Световна там в училищата са преподавали български даскали.
- Да, вярно, но ме дразни и не го догледах.
- Я па ти па ча па толкова! Май не случайно си учил за филолог.
- Трябва да се говори правилно. Слушал ли си Тома Спространов? Толкова години говори по радиото, и не се отучи от този отвратителен плодивски диалект.
- Говори си човека, говора му е различен от шопско-софийския, но какво от това?
- Това е нисък интелект. Аз като се преселих извън Пловдив, за 2 години се отучих от този гаден говор. Сега не ми вярват, че съм оттам. Културният човек трябва да говори правилно.
- Добре бе, какво му е? За всеки най-правилен и чист е този говор, дето го е чул като малък от майка си и от баба си.
- Не е така, изкривния говор ме дразни.


После се сетих, че и от още един човек съм чул, че не понася начина на говор в този филм (Мера според мера, кратката версия). Същия сега е в Бъфало и не понася гадния, развлечен, мякащ говор на южните щати. Този втория е от Плевенско, тоест, не е специфично Пловдивска тази мания.



Тема Re: Правоговорът - вид мания, май?нови [re: Caмия Инжинep]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано05.07.04 14:53



ами това са бедни и празни души



Тема Re: Правоговорът - вид мания, май?нови [re: Caмия Инжинep]  
Автор Лил ()
Публикувано05.07.04 17:12



Мен лично говорът в "Мера според мера" ужасно ме кефи, без да имам никаква връзка с макдонско.
А за другото - има си места, на които може да се говори всякак, има места, на които трябва да се говори според нормата: в официални, административни и т.н ситуации. Това е моето мнение.



Тема Re: Правоговорът - вид мания, май?нови [re: Лил]  
Автор the_bomb (brainjuice)
Публикувано05.07.04 17:48



така е!

в "Мера според Мера" си е подходящо да се говори така и този филм за мен би изгубил много от чара си, ако го подкарат на съвременен книжовен език. да не говорим, че си е чист анохронизъм и дивотия да караш македонски комити да говорят по друг начин.

но в телевизия, радио и т.н. си има стандарти. те са държавни (или "обществени", поне в българския случай не мога да направя точно разликата) и трябва да спазват държавните стандарти за това как се говори според своего рода БДС-то, издадено от националната ни академия на науките.

и в Англия съществува понятието "BBC English". чудя се защо ли при нас не се казва "БНР-правоговор"

nos nisi damnose bibimus moriemur inulti


Тема Re: Правоговорът - вид мания, май?нови [re: the_bomb]  
Автор Лил ()
Публикувано05.07.04 18:39



Ти шъ видиш са кат ни наскипат по тиквите за насаждане на нормативността



Тема Re: Правоговорът - вид мания, май?нови [re: Caмия Инжинep]  
Автор Sapiens-s-s (добронамерен)
Публикувано05.07.04 19:03



Егаси, това е върхът на сладоледа...
Човек, който освен собствения си , ботевградски диалект, друг език не знае, пише в клуб "Лингвистика"...
Ами какво да се чудя, то и в Парламента е пълно с хора, дето това никак не им е работата...

"Не чета и не отговарям на постинги на маймуница. Образуват ми главоболие..."


Тема Re: Правоговорът - вид мания, май?нови [re: Caмия Инжинep]  
Автор Sapiens-s-s (добронамерен)
Публикувано05.07.04 19:13



И кой, по какви точно правила трябва да канонизира любимия си диалектен говор и да го постави на пиедестал?
Всеки в къщи да си говори на какъвто си иска диалект, но в ефир да говори литературен език.
Ама, то и без това в тази страна е пълна анархия, та сега за един правоговор ли ще се борим...
Карайте през просото приятели, сега ви се е паднало.
Слушайте си чалгата, кефете се, тупкайте се по гол корем или по косматите гърди, па и не забравяйте отвреме- навреме да извиквате гръмогласно, оглеждайки се победоносно "Болгар, болгар..." с всичките диалектни варианти "Софиянец,копеле, софиянец","Пловдивчанин, майна, пловдивчанин" и по-простото "Ботевградчанин, че пак ботевградчанин"...
А, щях да забравя и по-пикантното "Врачанин,даге, врачанин"

"Не чета и не отговарям на постинги на маймуница. Образуват ми главоболие..."


Тема Re: Правоговорът - вид мания, май?нови [re: Caмия Инжинep]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ ()
Публикувано05.07.04 22:15



Мания -- досадна, но родна, българска -- да си чул някъде другаде да го има това?

Бог е шофьор от градския транспорт.

Редактирано от пишмaн-линrвиcтЪ на 05.07.04 22:16.



Тема Re: Правоговорът - вид мания, май?нови [re: Лил]  
Автор the_bomb (brainjuice)
Публикувано06.07.04 09:47



нурмътивнуста си имъ мясту. и ненурмативнуста съшто. ну трябъ да знайш къви съ правилатъ, чи да ги (не)спазвъш пу избур и жилании и буравиш свубодну с тиах.
а къту ти гуворът нигразмотну пу БНР и БНТ как ша ги научиш пръвилата? саму на хартишкъ ли?

nos nisi damnose bibimus moriemur inulti


Тема Re: Правоговорът - вид мания, май?нови [re: Sapiens-s-s]  
Автор Лил ()
Публикувано06.07.04 10:18



И кой е този "човек, който освен собствения си , ботевградски диалект, друг език не знае, и пише в клуб "Лингвистика"... ", че да го заклеймим всички заедно?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.