Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:42 27.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
* Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Как се е произнасяла в старобългарския буквата "W"нови  
Автор »№*ы{|}lЏ3©®™ (Тортурач)
Публикувано06.07.04 12:15



Имам предвид ето тази буква:





Тема Re: Как се е произнасяла в старобългарския буквата "W"нови [re: »№*ы{|}lЏ3©®™]  
Автор the_bomb (brainjuice)
Публикувано06.07.04 12:21



ами заета е по подражание на гръцката азбука в някои кирилски паметници, също като "кси" и "пси".

няма специална фонетична стойност.

nos nisi damnose bibimus moriemur inulti

nos nisi damnose bibimus moriemur inulti


Тема Re: Как се е произнасяла в старобългарския буквата "W"нови [re: the_bomb]  
Автор »№*ы{|}lЏ3©®™ (Тортурач)
Публикувано06.07.04 18:34



В отговор на:

няма специална фонетична стойност.





А как така цар И'ан Владислав си е произнасял името?
Иван или Йоан?



Тема Re: Как се е произнасяла в старобългарския буквата "W"нови [re: »№*ы{|}lЏ3©®™]  
Автор the_bomb (brainjuice)
Публикувано06.07.04 20:59



Йоан. всичките владетели от Второто българско царство са били Йоановци, а не Ивановци.

как от едното име се е стигнало до другото - Иван, и дали второто не го е имало успоредно с първото, това не съм подготвен да ти отговоря.

но мога да ти кажа, че в славянските ръкописи буквата W, използваща се по подражание на гръцката "о мега", никога, ама никога не е имала звуковата стойност на западното "дубъл ве", което се е появило по съвсем различен начин (от удвояването на латинското V в някои ръкописи, откъдето очевидно идва и името му) и отразява особеностите на съвсем други езици (германските, където е имало билабиален полугласен у-звук като в английското wolf).

nos nisi damnose bibimus moriemur inulti


Тема Re: Как се е произнасяла в старобългарския буквата "W" [re: the_bomb]  
Автор Лил ()
Публикувано06.07.04 22:35



Не се ли е произнасяла като О?



Тема Re: Как се е произнасяла в старобългарския буквата "W"нови [re: Лил]  
Автор »№*ы{|}lЏ3©®™ (Тортурач)
Публикувано07.07.04 02:09



Ами и аз мисля, че би трябвало да се е произнасяло "о".

А за българското Йоан > Иван - под влияние на Русия. А защо в Русия от Йоан е станало Иван не знам.



Тема Re: Как се е произнасяла в старобългарския буквата "W"нови [re: »№*ы{|}lЏ3©®™]  
Автор the_bomb (brainjuice)
Публикувано07.07.04 08:51



да, и на мен това ми е чудно.

но не съм 100 % сигурен дали е под влияние точно на руския, защото на български имаме името Ивайло, което със сигурност е доста старо (спомнете си за свинаря от Второто царство), а то няма откъде другаде да е дошло освен от Иван.

може би се касае за някаква общославянска особеност? може би можем да приемем сръбското Йован като липсващото между едното и другото? В може да се обясни например като вмъкнато за избягване на хиатуса, породен от двете гласни една до друга... но това е просто предположение, може би не много добро.

P.S. а да, естествено, че W се е чело О в нашите ръкописи. това за билабиалното У се отнасяше за немското/английско w.

nos nisi damnose bibimus moriemur inulti


Тема Re: Как се е произнасяла в старобългарския буквата "W"нови [re: the_bomb]  
Автор Лил ()
Публикувано07.07.04 12:44



И аз мисля, че Иван се е получило по закона за отворената сричка. Такова струпване на гласни ОА (а дори някъде се изписва и IОАН, т.е. три гласни накуп) е абсолютно нехарактерно за старобългарския. Освен това имаше там някакво правило за преобразуване на дифтонгите с добавяне на В (радую/РАДОУJУ сен- радоВати сен)
Във всеки случай не е руско влияние.



Тема Re: Как се е произнасяла в старобългарския буквата "W"нови [re: Лил]  
Автор »№*ы{|}lЏ3©®™ (Тортурач)
Публикувано07.07.04 16:31



В отговор на:

Във всеки случай не е руско влияние.



Е нали в Русия се е използвало много преди България?



Тема Re: Как се е произнасяла в старобългарския буквата "W"нови [re: »№*ы{|}lЏ3©®™]  
Автор the_bomb (brainjuice)
Публикувано07.07.04 16:42



ами то, ако става за въпрос, се е използвало и се използва и до днес и в други славянски езици, да не кажа във всичките, а не само в руски.

а това дали е засвидетелствано по-рано или по-късно аз поне не мога да кажа - може да го е имало, отде да знаем. съдя за това по името "Ивайло", което не може да получи друго обяснение освен ако идва от "Иван", и което е доста рано засвидетелствано.

nos nisi damnose bibimus moriemur inulti



Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.