Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:12 09.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
* Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Как се е произнасяла в старобългарския буквата "W"  
Автор »№*ы{|}lЏ3©®™ (Тортурач)
Публикувано06.07.04 12:15



Имам предвид ето тази буква:





Тема Re: Как се е произнасяла в старобългарския буквата "W"нови [re: »№*ы{|}lЏ3©®™]  
Автор the_bomb (brainjuice)
Публикувано06.07.04 12:21



ами заета е по подражание на гръцката азбука в някои кирилски паметници, също като "кси" и "пси".

няма специална фонетична стойност.

nos nisi damnose bibimus moriemur inulti

nos nisi damnose bibimus moriemur inulti


Тема Re: Как се е произнасяла в старобългарския буквата "W"нови [re: the_bomb]  
Автор »№*ы{|}lЏ3©®™ (Тортурач)
Публикувано06.07.04 18:34



В отговор на:

няма специална фонетична стойност.





А как така цар И'ан Владислав си е произнасял името?
Иван или Йоан?



Тема Re: Как се е произнасяла в старобългарския буквата "W"нови [re: »№*ы{|}lЏ3©®™]  
Автор the_bomb (brainjuice)
Публикувано06.07.04 20:59



Йоан. всичките владетели от Второто българско царство са били Йоановци, а не Ивановци.

как от едното име се е стигнало до другото - Иван, и дали второто не го е имало успоредно с първото, това не съм подготвен да ти отговоря.

но мога да ти кажа, че в славянските ръкописи буквата W, използваща се по подражание на гръцката "о мега", никога, ама никога не е имала звуковата стойност на западното "дубъл ве", което се е появило по съвсем различен начин (от удвояването на латинското V в някои ръкописи, откъдето очевидно идва и името му) и отразява особеностите на съвсем други езици (германските, където е имало билабиален полугласен у-звук като в английското wolf).

nos nisi damnose bibimus moriemur inulti


Тема Re: Как се е произнасяла в старобългарския буквата "W"нови [re: the_bomb]  
Автор Лил ()
Публикувано06.07.04 22:35



Не се ли е произнасяла като О?



Тема Re: Как се е произнасяла в старобългарския буквата "W"нови [re: Лил]  
Автор »№*ы{|}lЏ3©®™ (Тортурач)
Публикувано07.07.04 02:09



Ами и аз мисля, че би трябвало да се е произнасяло "о".

А за българското Йоан > Иван - под влияние на Русия. А защо в Русия от Йоан е станало Иван не знам.



Тема Re: Как се е произнасяла в старобългарския буквата "W"нови [re: »№*ы{|}lЏ3©®™]  
Автор the_bomb (brainjuice)
Публикувано07.07.04 08:51



да, и на мен това ми е чудно.

но не съм 100 % сигурен дали е под влияние точно на руския, защото на български имаме името Ивайло, което със сигурност е доста старо (спомнете си за свинаря от Второто царство), а то няма откъде другаде да е дошло освен от Иван.

може би се касае за някаква общославянска особеност? може би можем да приемем сръбското Йован като липсващото между едното и другото? В може да се обясни например като вмъкнато за избягване на хиатуса, породен от двете гласни една до друга... но това е просто предположение, може би не много добро.

P.S. а да, естествено, че W се е чело О в нашите ръкописи. това за билабиалното У се отнасяше за немското/английско w.

nos nisi damnose bibimus moriemur inulti


Тема Re: Как се е произнасяла в старобългарския буквата "W"нови [re: the_bomb]  
Автор Лил ()
Публикувано07.07.04 12:44



И аз мисля, че Иван се е получило по закона за отворената сричка. Такова струпване на гласни ОА (а дори някъде се изписва и IОАН, т.е. три гласни накуп) е абсолютно нехарактерно за старобългарския. Освен това имаше там някакво правило за преобразуване на дифтонгите с добавяне на В (радую/РАДОУJУ сен- радоВати сен)
Във всеки случай не е руско влияние.



Тема Re: Как се е произнасяла в старобългарския буквата "W"нови [re: Лил]  
Автор »№*ы{|}lЏ3©®™ (Тортурач)
Публикувано07.07.04 16:31



В отговор на:

Във всеки случай не е руско влияние.



Е нали в Русия се е използвало много преди България?



Тема Re: Как се е произнасяла в старобългарския буквата "W"нови [re: »№*ы{|}lЏ3©®™]  
Автор the_bomb (brainjuice)
Публикувано07.07.04 16:42



ами то, ако става за въпрос, се е използвало и се използва и до днес и в други славянски езици, да не кажа във всичките, а не само в руски.

а това дали е засвидетелствано по-рано или по-късно аз поне не мога да кажа - може да го е имало, отде да знаем. съдя за това по името "Ивайло", което не може да получи друго обяснение освен ако идва от "Иван", и което е доста рано засвидетелствано.

nos nisi damnose bibimus moriemur inulti


Тема Re: Как се е произнасяла в старобългарския буквата "W"нови [re: the_bomb]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано07.07.04 19:34



доколкото знам в-то в българския се появило точно така - за избегване на хиатуса. требе да си погледна книжките.

сега се сещам и за още нещо, в кюстендилско казват: сипуе, скапуе и т.н. вместо сипва и скапва... абе май има нещо гнило



Тема Re: Как се е произнасяла в старобългарския буквата "W"нови [re: ivx]  
Автор the_bomb (brainjuice)
Публикувано07.07.04 20:32



може обаче това -у- да е друга наставка, която се използва в диалектните глаголи в сравнение с книжовната -ва-

имало е такава наставка в старобългарския (радуйон сен, църкслав. императив радуй ся) и в сръбския (протестируjем)

всъщност, и -у-, и -ва- като наставка за образуване на глаголи спадат към едно и също нещо в праславянския. само че, докато, както отбеляза Лил, в старобългарския двете са се редували, в новобълг. е останала само едната, поне в книжовния език.

nos nisi damnose bibimus moriemur inulti


Тема Re: Как се е произнасяла в старобългарския буквата "W"нови [re: ivx]  
Автор »№*ы{|}lЏ3©®™ (Тортурач)
Публикувано08.07.04 02:51



В отговор на:

сипуе, скапуе и т.н. вместо сипва и скапва



Това е от сръбски.



Тема Re: Как се е произнасяла в старобългарския буквата "W"нови [re: »№*ы{|}lЏ3©®™]  
Автор the_bomb (brainjuice)
Публикувано08.07.04 10:55



не, защото го е имало и в старобългарския.

просто в съвремения книжовен вариант на българския не се използва.

а че е много близко сродно със сръбското е друг въпрос.

nos nisi damnose bibimus moriemur inulti


Тема Re: Как се е произнасяла в старобългарския буквата "W"нови [re: »№*ы{|}lЏ3©®™]  
Автор Лил ()
Публикувано08.07.04 12:33



Въпреки всичко не мисля, че е под влиянието на руския. Руската антропонимика е силно повлияна чрез българския от гръцкия, на практика голяма част от сега използваните руски лични имена са с гръцки произход. А и по времето на появяването на Иван и в българския, и в руския (което време си признавам, че не знам кога е) влиянието изобщо е било от българския към руския, а не обратното. Обратното, т.е. русизмите в българския, е много по-късен процес и дотогава би трябвало в българския да се употребява Йоан, ама не е така, както и Йоана или Йоанка, а не Иванка.
Просто може би в съзнанието ни името Иван се свързва с Русия (дядо Иван и т.н.)



Тема Re: Как се е произнасяла в старобългарския буквата "W"нови [re: Лил]  
Автор »№*ы{|}lЏ3©®™ (Тортурач)
Публикувано08.07.04 14:35



А знаеш ли по кое време се появява Иван в българския? Векове след Иван Грозни.



Тема Иване, Иваненови [re: »№*ы{|}lЏ3©®™]  
Автор Лил ()
Публикувано08.07.04 15:31



Не споря от историческа гледна точка. Просто фонетично и лингвистично Иван си е съвсем логично българско или дори старобългарско образование.
Между другото: Иванко – 12 век, Иван Грозни – 16 век. Но и това нищо не доказва: Иван Грозни съвсем не е първия руски Иван, а може би и Иванко не е пръв



Тема Re: Иване, Иваненови [re: Лил]  
Автор:)) (Нерегистриран)
Публикувано12.07.04 11:29



Все пак е добре да се провери "Иванко" къде се среща и датировката на източниците.



Тема Ивайло - нема таково лиценови [re: the_bomb]  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано12.07.04 19:11



Старинар:
"...та не обръщате внимание на подобни дреболии ,санким кво от туй ,че вместо истинското име ИВАИЛ във вашите книжки и учебници стои измисленото от Иречек "Ивайло" ?"



Пак той:
"... началото на еволюция от автентичното християнско-старобългарското Йоан до среднобългарското ИВАНКО И ИВАИЛ ,НЕ ПО-РАНО от края на ХІІ-първите години на ХІІІ в.в. по Никита Хониат и по доста по-късния Георги Пахимер от ХІІІ век.
......

... християнско-старобългарското име Йоан ,независимо от историкофактологично представеното начало на еволюцията към Иван/ко/ и Иваил, в книжовноста от 10 до 15/16 век ВИНАГИ е във формата ЙОАН,защото ТОВА Е КОДИФИЦИРАНАТА НОРМА в старо/среднобългарската именна система и в старо/среднобългарския книжовен език и писменост."



Те всъщност се карат за камъка, обявен от лицето B. Dimitrob с надис "От Самуил". Четох от сеирджийство, не че съм специалист в областта.
============================================
Ало, госпожа Мозер? " Нема таково лице" - Лафа го заех от Г. Пинчев, по време на вътрешно-БеЗеНеСейския преврат.

Редактирано от Caмия Инжинep на 12.07.04 19:14.



Тема Re: Ивайло - нема таково лиценови [re: Caмия Инжинep]  
Автор the_bomb (brainjuice)
Публикувано12.07.04 21:49



добре, значи името е ИВАИЛ, а не Ивайло (впрочем малко ровене из ръкописите не е излишно, ако някой може да се погрижи да види дали е така).

но, със или без крайното -о, това име наистина съществува откъм 12-13 век, както предполагахме в началото. и наистина произлиза от ИОАН. което показва, както и случаят на Иванко, че появата на в-то в разговорните варианти на името може да бъде датирана най-рано оттогава.

куче влачи рейс



Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.