Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:47 14.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Виртуално  
Автор Лил ()
Публикувано28.05.04 16:04



Предполагам, че всички вие четете и пишете в нета.
В какви отношения са според вас реалният и виртуалният език? И най-вече в какви отношения са живият български и Интернет българския? Дали това, което четем по форуми, мирки, чатове, кюта е катастрофа за езика според вас? Или е естествено развитие? В какви отношения се намират реалният и виртуалният език: субординативни (вирт. Е част от живия), конфликтни, взаимодопълващи се? Виртуалният български проявява ли склонност към извънсистемност?

Опитах се да нахвърлям някои черти на виртуалното общуване, както и на нет-българския, поне що се отнася до форумите.

Виртуалният език се характеризира с :
1. Хипермодалност (преобладава отношението над фактите, 80% от постингите трябва да започват с “Аз мисля, че...” “Моето мнение е...”);
2. Хиперкритичност към другите мнения;
3. Публицистичност – за разлика от реалното общуване очи в очи, често се говори като от трибуна (форум все пак) или като в статии от вестник
4. Пълна победа на демокрацията – равенство между истина, полуистина и пълен абсурд;
5. Игрова форма на изказа, шаренко, лудичко, купон да става;
6. .... моля, допълнете

Виртуалният български eзик се характеризира с :
1. Свеждане на традиционната пунктуация до минимум
2. За сметка на това поява на нетрадиционни знацикато :( и :) и др. така наречени емотикони
3. Частично отпадане на главните букви
4. Засилено използване на шрифтиране, шпации, нови редове
5. Сливане на определени енклитики и проклитики (незнам)
6. Целенасочено писмено фиксиране на устната реч и диалекти (поздрави за който се разпознава ) – шъ знайш и др.
7. .... моля, допълнете (за латинето няма да говоря).



Тема Re: Виртуалнонови [re: Лил]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ ()
Публикувано28.05.04 21:29



За чата -- съкращения като:

мн -- много
вс -- всички
здр -- здрасти
итн

Бог е шофьор от градския транспорт.


Тема Re: Виртуалнонови [re: Лил]  
Авторhm (Нерегистриран)
Публикувано29.05.04 19:47



бих ти отговорил, но за какво ти е това?
т.е. изследване ли някакво ще правиш или просто ей така си задаваш тема?
и не се заяждам, дори и да ти звучи така:)
а за да ти го докажа - във "виртуалния" бг преобладава ти формата:)



Тема Re: Виртуалнонови [re: hm]  
АвторЛил (Нерегистриран)
Публикувано29.05.04 21:40



Не, не го приемам като заяждане :) Изобщо.
Разсъждавах си и реших да го споделя. Интересно ми е просто ей така, не пиша изследване. Изобщо нет-общуването, не само езика.
А с "ви" се обръщам към много хора



Тема Re: Виртуалнонови [re: Лил]  
Автор Shankly (SCARFACE)
Публикувано29.05.04 21:49



Т.нар. "емотикони" не са особености само на виртуалния български език.

А иначе хората пишат както им дойде в Интернет, тъй като никой не им налага ограничения... пишат така, както им е на кеф, а не както трябва. Познавам много хора, които знаят, че пишат неправилно, но го правят от "гъзария".

Тези енклитики и проклитики за сефте ги чувам, но освен neznam и maikati, друго не знам да се съкращава.

---



Тема Re: Виртуалнонови [re: Лил]  
Авторhm (Нерегистриран)
Публикувано29.05.04 21:50



ок:)
не се сещам къде и кога, но веднъж попаднах на един корпус(представи си как са го събрали!) с чат -"текстове"... лошото е, че не знам как да го намеря и да ти го пратя... естествено беше на англ. и хората бяха направили някви изследвания върху него... т.е. ако ти се занимава - можеш да го намериш сама:)
и.... естествено, че с ви ще се обръщаш към много хора - нали е лично местоимение за мн. ч.:)))



Тема Re: Виртуалнонови [re: Shankly]  
АвторДиaнa (Нерегистриран)
Публикувано31.05.04 15:17



Аз пък често съм срещала обратното - "не дей" и "не доумявам".



Тема Re: Виртуалнонови [re: hm]  
Автор Shankly (SCARFACE)
Публикувано31.05.04 16:45



То в Литернет имаше статия на български за IRC и въобще за компютърните съкращения и т.н. ... но не помня адреса, трябва да се поразтършуваш. :-)

---



Тема Допълнениенови [re: Лил]  
Автор 4avdar4e (добро дете)
Публикувано05.06.04 00:15



1. В моето общуване почти липсват глаголи.
2. Категорично - не, поне във форумите, в които участвам.
3. Пак несъгласие. По скоро - търсене на диалог.
4. Тук не знам, не познавам (повечето)хора, с които общувам лично .....
5. Да, категорично. Колкото си по-образован, толкова по-ти иде от вътре да напишеш нещу просту...
6 Виж 5.
7. Уви, това което написах от 1-6 важи само за "образованите". За щастие има тенденция в някои определени общества (форуми) - и то не професионални - това (спазването на бълг. правопис) да се се счита за правилно и пишещите да се стремят към него.

Лесно се правят обобщения, но дали са верни? Не знам, не знам.....

Чавдарчето е весело дете - играе, пее, учи се, чете


Тема Re: Допълнение [re: 4avdar4e]  
Автор Лил ()
Публикувано05.06.04 15:58



Не съм се и стремяла да говоря от името на абсолютната истина, пази Боже. Може би стилът ми бе малко по-категоричен, но бе в стремеж да кажа нещата, които мисля, кратко и ясно. Но - не стреляйте по пианиста, той свири/пише както може
А и всеки от нас общува на различни места и вижда може би различни страни на нета и общуването в него.

Всъщност едно от нещата, в които вече не съм съгласна сама със себе си, е че хората са по-склонни да се заяждат по-често виртуално. Може би моментът, в който пуснах темата, ми беше такъв - получих най-долни обиди в един съседен клуб и съответно се почувствах задължена и аз да отговоря по най-гадния възможен ми начин, като изговарянето беше значително по-тежко от чуването. Но наистина от друга страна във форумите желанието да помогнеш (да дадеш съвет или информация на някой абсолютно непознат или просто да споделиш) е нещо, което не се среща в такава явна форма в живия живот. А и може би зависи от човека: ти наистина си весело дете и възприемаш нещата по-ведро




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.