Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:53 28.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Моля за помощ!  
АвторEли (Нерегистриран)
Публикувано22.04.04 21:11



Моля ви, някой да ми каже какво е правилото за -им / -име или -ем / -еме при глаголите в първо лице, множествено число. Кога и/или при кои глаголи е правилно да завършват на -им и -име?
например: ходИМ - ходИМЕ, пиЕМ - пиЕМЕ. Със сигурност при карАМ правилно е карАМЕ например, просто защоте не става иначе



Тема Re: Моля за помощ!нови [re: Eли]  
Автор the_bomb (brainjuice)
Публикувано23.04.04 08:23



<Със сигурност при карАМ правилно е карАМЕ например, просто защоте не става иначе>

И също така САМО в този случай е граматически правилно!

за останалите спрежения правилото е само и единствено "ходя"-"ходим", "пея"-"пеем".

естествено, в правоговора може да бъдеш по-свободна, когато не си на официална трибуна например. студентите от Българска филология даже бяха закачили на вратата на една аудитория в СУ извадка от Практическата българска граматика на П.Пашов, където се казваше, че формите на "-име" и "-еме" са допустими в изговарянето, но не и в писането. вероятно други автори не биха се съгласили с такова положение на нещата. така че в най-добрия случай формите на "-ме" са полулегални в българския книжовен език и не можеш да ги изписваш, нито според мен е препоръчително да ги казаш във формалното си, официално и официозно общуване.

е-кането във формите за 1л. мн.ч. е черта, привнесена от западните диалекти. там 1л. ед.ч. завършва на -м и множественото число трябва да се отличава по нещо от него, затова е добавено едно "е". така е станало примерно "я пеем" - "ние пееме" и "я ходим" - "ние ходиме". опитвал съм се да говоря с книжовното "ходим" за 1 л. мн.ч. в едно село във Видинско, просто да видя какво ще стане. гледаха ме доста учудено, защото за тях "ходим" е 1л. ед. ч. и не можеха да го приемат придружено от местоимението "ние".

nos nisi damnose bibimus moriemur inulti


Тема Re: Моля за помощ!нови [re: the_bomb]  
АвторEли (Нерегистриран)
Публикувано23.04.04 10:44



Това, което си написал е интересно, но от него не става ясно кое е правилото, за което питам..



Тема Re: Моля за помощ!нови [re: Eли]  
Автор the_bomb (brainjuice)
Публикувано23.04.04 12:00



цитирам сам себе си:


<Със сигурност при карАМ правилно е карАМЕ например, просто защоте не става иначе - ... и САМО в този случай е граматически правилно! за останалите спрежения правилото е само и единствено "ходя"-"ходим", "пея"-"пеем".

....в най-добрия случай формите на "-ме" са полулегални в българския книжовен език и не можеш да ги изписваш, нито според мен е препоръчително да ги казваш във формалното си, официално и официозно общуване....>

как по-ясно да го кажа?

nos nisi damnose bibimus moriemur inulti


Тема Re: Правилото е:нови [re: Eли]  
Авторlarkspur (Нерегистриран)
Публикувано23.04.04 15:16



Глаголите от 1-во и 2-ро спрежение в 1 л. мн.ч. завършват на -м, а от 3-то спр. - на -ме.
Спрежението се определя по окончанието на глагола в 3 л. ед.ч. Напр.: пея - той пеЕ - 1-во спр., следователно: ние пееМ; говоря - той говорИ - 2-ро спр., също говориМ; 3-то спр. завършва на -а/я в 3 л. ед.ч., напр. рисувам - той рисувА - значи ние рисуваМЕ. Тоест, както сама си забелязала, глаголите, които завършват на -М в 1 л. ед.ч., няма как да не завършват на -МЕ в 1 л. мн.ч. Обаче глаголите от 1-во и 2-ро спр. не завършват на -М в 1 л. ед.ч. Точно това е имал предвид колегата, че "САМО в този случай е граматически правилно". С други думи, ако крайното Е може да се изпусне и се разбира, че става въпрос за НИЕ, значи така е правилно. Т.е., правилно е говориМ, а не говориМЕ, щом можем спокойно да минем без -Е-то накрая. Дано сега да е по-ясно!



Тема Re: Моля за помощ!нови [re: the_bomb]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано23.04.04 22:27



... където се казваше, че формите на "-име" и "-еме" са допустими в изговарянето, но не и в писането. вероятно други автори не биха се съгласили с такова положение на нещата.

и от БАН са съгласни с това положение на нещата – казват, че се допускат в разговорната реч ме-формите



Тема Re: Правилото е:нови [re: larkspur]  
АвторEли (Нерегистриран)
Публикувано24.04.04 09:09



Благодаря много




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.