Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:02 23.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема шрифтовете, авторските права и свободата  
Автор Valentin ()
Публикувано12.04.04 11:45



Колко различни трябва да бъдат два шрифта, за да може да се твърди че единият не съдържа части от другия? Ако аз си направя един шрифт, как да разбера дали не прилича много на някой друг шрифт (или не е същия)?
Искам да си направя свободен шрифт, но ме притеснява това, че може да прилича на някой несвободен...

Ще го разпространявам поне с два лиценза (единият ще бъде GNU GPL, другият подобен на XFree86 лиценза и/или на BSD лиценза).



Тема Re: шрифтовете, авторските права и свободатанови [re: Valentin]  
Автор Mopдpeд (seeker)
Публикувано15.04.04 13:25



Не знам дали това е правилния клуб за тоя въпрос, но ето ти 'някакъв' отговор:




Как РЕАЛНО стоят нещата с авторските права не мога да кажа - законът го има из нета, можеш да го прегледаш. За други държави па съвсем е криво сигурно, не мога да ти кажа.

За двата лиценза - май не може така - всяко нещо веднъж пуснато под някакъв свободен лиценз трябва да остане под същия, обикновено и след модифициране (зависи от лиценза)

НТДТП (на английски - HTH :) Ех, как ни липсват такива съкращения в българския ;)

Портал за почитателите на Толкин - връзки и новини


Тема Re: шрифтовете, авторските права и свободатанови [re: Mopдpeд]  
Автор Valentin ()
Публикувано15.04.04 18:50



Ясно ми е, че за да разпространявам шрифта с два лиценза, трябва шрифта да съм го направил от нулата :-) Идеята е, че ако шрифта е с няколко лиценза ще е по-свободен. Например има шрифтове под GNU GPL лиценз. С тях например на практика не мога да си отпечатам книга, защото това не е "използване" а "разпространение на модифицирана версия на програмата". "Използване" е когато гледаш текст на монитора с този шрифт, или когато си печаташ нещо, което само ти ще гледаш т.е. няма да разпространяваш :-) Трябва да давам сорса на книгата (напр. RTF текст) и да я разпространявам пак под GNU GPL лиценз. Затова някои шрифтове са пуснати под GNU GPL лиценз с изключение че могат да се правят PDF файлове и да се печатат книги с тях , други с BSD-подобен лиценз и т. н.
В идеалния случай шрифта трябва да може да се разпространява под няколко свободни лиценза.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.