Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:28 26.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Членуване :)нови  
Автор Shankly (SCARFACE)
Публикувано12.03.04 22:42



Това е поредната тема (въпрос) за членуването, за което моля за извинение.

Кое е правилното,

(1): Да се намери периметърът на триъгълник ABC,

или

(2): Да се намери периметъра на триъгълник ABC.

Според мен е вторият вариант, но навсякъде го виждам като (1). Моето обяснение е много просто и вероятно наивно: понеже периметърът (в случая) не е подлог, т.е. не извършва действие (а е обект на действие), то той не може да бъде членуван с пълен член.

Ще се радвам да чуя и други (обосновани) мнения.



Тема Re: Членуване :)нови [re: Shankly]  
Автор 4avdar4e (добро дете)
Публикувано12.03.04 23:18



От дете съм научена на едно много просто правило. Пълен член се пише, когато съществителното (не се интересуваме от подлог и изобщо от изречение ?!?) отговаря на въпроса "кой", непълен - на въпроса "кого". Преводач съм с 11-годишен стаж, но до ден днешен това правило ми върши работа, когато се съмнявам. Същите съмнения, понякога в лудницата, имам при глагол на руски относно "ь". Винаги се сещам за елементарното правило от 1-ви клас - "задай въпроса: Что делать! или Что делаеш?"

Що пък членуването да е толкова сложно?!?

Чавдарчето е весело дете - играе, пее, учи се, чете


Тема Re: Членуване :)нови [re: Shankly]  
Автор AvatarBG (root)
Публикувано13.03.04 05:34



Защо да не е подлог? :)
Да се намери параметърът! Кой трябва да се намери? Параметърът. Той намери ли се? Да, параметърът се намери успешно след половинминутно решаване на задачата.

Виж, ако беше „Намерете параметъра на триъгълник...“ е вече друго.

ПП: Подлог е чисто синтактична представа. Не е задължително подлогът да извършва действието (това го прави агенсът, което е вече в областта на семантиката; пациенс е този, който понася действието). Накратко:

Да се намери параметърът...
подлог: параметърът
агенс: <скрит> (слушателите)
пациенс: съвпада с подлога

Намерете параметъра...
подлог: <скрит> (слушателите)
агенс: съвпада с подлога
пациенс: параметъра



Тема аханови [re: AvatarBG]  
Автор Shankly (SCARFACE)
Публикувано13.03.04 13:00



Сега вече стоплих. :)



Тема Re: Членуване :)нови [re: Shankly]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано13.03.04 19:35



"Да се намери периметърът на триъгълник ABC" -> той да се намери, той да бъде намерен.

знаете ли че подобни примери малко ми напомят на гръцките депонентни глаголи, има ли защо?



Тема Подлог е, я!нови [re: AvatarBG]  
Автор Mиpa CM (несериозна)
Публикувано14.03.04 12:05







Тема Re: Членуване :)нови [re: AvatarBG]  
Автор pavlin_ (непознат )
Публикувано15.03.04 16:50



Не разбрах защо въпросът да е кой, а не какво? Може би така се използва в твоя край на България.
Пролагайки бабешките номера с многосмислени въпроси, много ми е интересно според вас в изречението "Яде ми се пица", "пица" каква част на изречението е?

Питам сериозно.

Редактирано от pavlin_ на 15.03.04 16:51.



Тема Re: Членуване :)нови [re: pavlin_]  
Автор Mиpa CM (несериозна)
Публикувано15.03.04 17:18



Пицата е също подлог според мен. Макар че някой може и да е на мнение, че е допълнение в безлично изречение - без подлог. Може и така да е.

Кой и какво - не е до край на България, ами защото при "какво" няма разлика в падежите, както при кой/кого, та затова са използвали "кой". Абе, най-сигурно е заместването с "той" и "него". Хем не дава повод за подобни въпроси.

Редактирано от Mиpa CM на 15.03.04 17:22.



Тема Re: Членуване :)нови [re: 4avdar4e]  
Автор Mиpa CM (несериозна)
Публикувано15.03.04 17:28



Това за въпроса "что делать" и "что делаешь" не го разбрах. Да разбереш дали е инфинитив, или трето лице ед.ч., това ли е?



Тема Re: Членуване :)нови [re: pavlin_]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано17.03.04 21:08



Яде ми се пица -> Яде ми се сладолед

можеш ли да кажеш Яде ми се сладоледът когато имаш пред вид, че искаш да ядеш с-лед???!?!?!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.