Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:47 16.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Въпрос  
Авторshe_so (Нерегистриран)
Публикувано11.03.04 18:29



Имам много сериозно питане:
Знае ли някой етимологията на думата ИЗБОР. Има ли тя изобщо някакъв български или славянски корен.
Ще съм благодарна, ако се намери този някой да ми каже!



Тема Re: Въпроснови [re: she_so]  
Автор the_bomb (никой)
Публикувано11.03.04 19:03



из-бор от представката из- и корена бор-/бер-/бир-/бр, например в из-бИр-ам, из-бЕр-а, из-БР-ах. типично редуване на гласни, характерно за индоевропейската фонетика. на старобългарски глаголът е бил БЬРАТИ и е значел "хващам, взимам", оттук "бера" (но не само плодове: човек може да съ-бира хора за сватба или да под-бира материал за статия, също сравни диалектното "бера дърва", така че думата е имала доста широко значение някога).
индоевропейски паралели на същия корен: санскр. bharati, англ. to bear, гръц. phero, лат. fero, готски bairan (как е съвременният немски рефлекс?)...

La vraie vie est absente. Nous ne sommes pas au monde.


Тема Re: Въпроснови [re: the_bomb]  
Автор she_so (несъвместима)
Публикувано11.03.04 19:10



Много благодаря, наистина!
Но защо мислиш, че на гръцки е phero? А eklegomai?
Ще ми бъде интересно да си поговорим по темата



Тема Re: Въпроснови [re: the_bomb]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано11.03.04 19:39



аа... понеже на повечето индийски езици държавата се нарича бхаарат (дълго 'а') та ми е крайно интересно дали имат връзка!

абе и аз се сещам за неща със -лег- в средата – диалего



Тема Re: Въпроснови [re: she_so]  
Автор the_bomb (никой)
Публикувано11.03.04 20:19



на гръцки phero е просто рефлексът на съответния индоевропейски корен. не става въпрос за модифициране на значението, което във всеки език си е башка. всичко, което се отнасяше за семантиката на "бера", го имах предвид като случило се най-вече на българска или поне общославянска почва. в гръцки, латински, германски и т.н. изглежда това общо значение се развива в други насоки...

La vraie vie est absente. Nous ne sommes pas au monde.


Тема Re: Въпроснови [re: ivx]  
Автор the_bomb (никой)
Публикувано11.03.04 20:31



а, производни на "лего" с лопата да ги ринеш

не знам за етимологията на Бхарат, ще трябва да се намери някакъв етимологичен речник на санскрит или поне на хинди...

La vraie vie est absente. Nous ne sommes pas au monde.

Редактирано от the_bomb на 11.03.04 20:42.



Тема Re: Въпроснови [re: the_bomb]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано11.03.04 20:47



забравих да кажа, че диалего пак значи избирам




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.