Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:07 07.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Body language , ne e li vreme , da....нови  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано07.03.04 23:00



Kogato bulgarinat kimva s glavata si , izrazyavayki "da " ili "ne" , pravi go po sushtiyat nachin , kato Punjab-tsite. Gledah bulgarski filmi , naprimer, i mnogo zriteli (chuzhdentsi) sa bili obr'kani, dazhe obvinyavaha prevodchitsite na "subtitles" , che prevezhdali obratnoto it.n.t.Sushtoto kimvane s glavata e bilo ne samo pri bulgarite , no i pri nashite komshii , no te nekaksi sa napravili "reforma" , koyato bi trebvalo i nie da posledvame.Ne ni e potrebna "unikalnost " v tova otnoshenie.Sigurno , shte chuya sega , kak ne e vazmozhno , ili nebiva, da smenyame tozi navik.No vse pak ne e li vreme ?



Тема Re: Body language , ne e li vreme , da....нови [re: Alexander]  
Авторckипaджиятa (Нерегистриран)
Публикувано08.03.04 10:58



Съвсем не смятам, че е нужно да си сменяме навиците заради другите народи. Нима те си ги сменят заради нас?

Кимането за "не" и водоравното клатене за "да" действително не е български патент. Правят го и в Албания и в източна Сърбия. В Гърция рязко вдигат главата за "не" и я клатят водоравно за "да". За Пенджаб не зная...

Имам достатъчно опит от реакциите на чужденци спрямо тези особености -- смятат ги за чаровни. От личен опит знам и, че е съвсем лесно в друга среда човек да си промени жестовете временно, ако се окажат объркващи. Щом нашенци карат коли с дясно кормило в Англия, кимането и махането едва ли ще им се опънат...



Тема Re: Body language , ne e li vreme , da....нови [re: Alexander]  
Авторckипaджиятa (Нерегистриран)
Публикувано08.03.04 12:10



Впрочем, Вие с право сте сложили смигвания в постинга си -- истината е, че никой комшии (нито пък пенджабците) не са правили никакви "реформи" на паралингвистичните си навици.

Ако не бяха смигванията, току да изтълкувам писаното от Вас като поредното доказателство на три български особености: 1. неизчерпваемата склонност да законодателстваме, гдето е ненужно и спъващо нежели гдето е необходимо и полезно; 2. схващането на свободата не като набор от градивни възможности, а като възможност за едни хора да творят сложни и ненужни спънки за други; 3. нагонът да правим реформи според нормите на всяка господстваща култура (византийска, отоманска, френска, австро-унгарска, руско-съветска, пруско-германска, италианска, а днес и англо-американска) с резултата носителите на тия култури да ни смятат за смешни и жалки глупаци.

Та слава Богу за смигванията -- спестиха на клуба поредното ми изригване.



Тема Re: Body language , ne e li vreme , da....нови [re: ckипaджиятa]  
Автор lil ()
Публикувано08.03.04 14:39



Доколкото ми е известно движението нагоре-надолу в знака на несъгласие идва от турците и там то е еднократно, само веднъж отдолу нагоре, рязко с произнасяне на “Тц!” или “Йок!”. Така че не е същото като западното плавно поклащане в знак на съгласие.
Освен това поне в моето обкръжение има голяма объркване на жестовете на съгласие и несъгласие: поклащането надолу-нагоре означава и съгласие, и несъгласие в зависимост от плавността, социалния слой, възрастта и др. А движението наляво-надясно може да означава и несъгласие. Въобще всеки клати както може и както иска :).
И не може, разбира се, да се постанови със закон кой какво и как да клати, навиците трудно се променят, а и не бива, защото това е част от националната битност и култура. Например, много е интересно, че българите броим на пръсти като свиваме последоватено пръстите си, а други – като разтварят от свита в юмрък ръка пръст по пръст. Сещам се също така, че незнание или недоумение при нас се изразява с кратко вдигане на рамене, а другаде съм виждала плавно разтваряне на ръце. Някой сеща ли се нещо друго?
Въобще би било много интересно някой да направи едно такова описание на българската паралингвистика, нещо като “Речник на българските жестове и мимики”

Към скипаджията: тюх, язък за смигванията, винаги ми е удоволствие да Ви чета :)



Тема Re: Body language , ne e li vreme , da.... [re: lil]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано09.03.04 03:13



Samata tema e mnogo interesna , i blagodarya za poizyasneniyata , ponezhe sreshtam horata ot tseliyat svet i "ts'kaneto zabelyazah dazhe pri moldavtsite.Sushto taka chetoh edna "makedonska " zhurnalistka , koyato v statiyata i napisala : Bulgarite kimvat obratno sas glavite , ne taka kato nie. Kakva patitsa !Sigurno tatkoto tito taka gi nakara ili makedonistite.Kolkoto az znam , makedontsite sa imali sushtata gestikulatsiya s nas. Drugoto e , che kimvaneto ne se nalaga sas zakon . Nena takav. No sushto taka ne e verno che ako promenim navik , nema veche da sme bulgari.No mislya che poleka , poleka shte se promeni...Nekoi shte kazhat : Ma Yok !!!No vse pak , shte e polezno da se kolektirat i zapishat zhestovete tipichni za segashni bulgari i tezi koito polzvali nashi predtsi. Parvonachalno misleh : Sande , sakash si go kyotek s takiva temi , no se okaza , che bulgarite i bulgarki sa "kolturen "narod s chuvstvoto za humor.I tova e dobre . ...



Тема Re: Body language , ne e li vreme , da....нови [re: Alexander]  
Авторckипaджиятa (Нерегистриран)
Публикувано09.03.04 13:51



Те май нещата наистина се променят -- няма да забравя едно предаване на телевизията на Би би си именно за международната паралингвистика. Беше част от поредица за т- нар "език на тялото", правена от един чичка, който на Островите си е изградил булеварден авторитет именно с познанията си по тая тема (запленяваща и юноши, и стари ергени -- как да познаеш дали те харесва някой и прочее). Както и да е, от Балканите -- световно известен опак регион -- дадоха примери с всички народи. Българите се оказаха най-готови да променят жеста според обстоятелствата -- знак на интелигетнтост.

Това за Македония е интересно. И аз съм забелязал, че клатят глави по западноевропейски и се объркват ако правиш обратното. В България объркване няма -- обикновено събеседникът влиза в крак с тебе след две-три кимвания. Дали или не това е наставено "отгоре" за някакви си 10-20 години не знам. Противоречията в приетото в България твърдение, че Тито примерно за такъв период успял да претопи коравите местни българи, гдето и на турчин 500 годин не свели глава са очевидни...

Христоматийният (даден от Христо Матев, демек) пример за насилствено наставени паралингвистични маниери е Андалусия -- бившият арабски Иландалуус. След свирепа кампания за испанизация последвала "годината на чудесата" 1492 местното население променя не само религия, език, облекло и архитектура, но и всичко останало, наред с жестовете си. Например днес там няма местни гозби с агнешко, защото едно време това можело да се изтълкува като остатък от мюсюлманството. Не гледат овце и кози -- само свине, та всеки да знай колко мразят исляма! А русата коса се цени особено много като (мнимо, както знае всеки, посетил средиземноморска арабска страна) доказателство за северни корени, нежели арабски такива... Но въздействието спрямо това население е упражнявано примерно два века.



Тема Re: Body language , ne e li vreme , da....нови [re: ckипaджиятa]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано09.03.04 21:30



абе възможно е да има промиване на мозъците и в ная насока.

един от много случаи в които макетата не са ме разбирали беше когато седиме на масата в хотела и ме питат дали ще ходя на плажа, аз кимнах а те като ме почнаха (жерурля какво да ги правиш (или се пише с "о"?) "еее, айде де ела и ти..... уа уа", а аз требеше да се отбранявам викайки "да, да, да ке дойдем"... спомням си че ми казаха за Делчево ли, не помня вече, беше нещо близо до наща граница, че и там кимали като нас.

а само да добавя, че се хващам да кимам (горе-долу) и за "да" и за "не", според ситуацията




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.