Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:55 28.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Психолингвистиканови  
Автор lil ()
Публикувано29.01.04 15:08



Вземам повод от г-н Недев. Все пак между лингвистиката и психолингвистиката има само една душа разстояние :)
Даже само на първо приближение се сещам за няколоко теми и за обсъждането им съвсем не са необходими фундаментални познания. Например:
Според вас как ученето на език, роден или чужд, зависи от ума, интелигентността, IQ-то на човек? Свързани ли са тези неща изобщо? И ако да, къде е ключът - в логическото мислене, ерудираността, способността да се мисли абстрактно или... ?
Какво става в главите ни след като понаучим един чужд език и започнем втори (трети,..пети), тези езици пречат ли си, помагат ли си, влияят ли си?
Какво усвоява първо едно малко дете: общи понятия или названия на конкретни предмети, типови фрази или конструира само изречения? Как усвоява граматичните парадигми и категории - само копирайки възрастните или си създава собствена система на езика?

Дори само да си споделим личните впечатления и преживявания, пак ще бъде интересно



Тема Re: Психолингвистиканови [re: lil]  
Автор garconne (duplicata)
Публикувано29.01.04 15:38



По повод влиянието между езиците, веднага се сещам за Франсоаз Саган. Тя разказва (в "И всички мои приятели"), че на едно литературно четене в Ню Йорк раздавала на почитателите си книги с посвещение With all my sympathies :)

За научаването на чужд език, имам предвид не само на предметно-комуникативно ниво, доскоро бях склонна да твърдя, че са необходими само постоянство и сравнително добра памет. Но колкото повече хора срещам, които знаят (или твърдят, че знаят) някакъв чужд език, толкова повече си мисля, че истинското усвояване на чуждия език е свързано с някаква езотеричност (моля, не ми се смейте).

people writing words
that voices never share


Тема Re: Психолингвистиканови [re: lil]  
Автор Adanedhel (philomythus)
Публикувано29.01.04 16:40



В отговор на:

Според вас как ученето на език, роден или чужд, зависи от ума, интелигентността, IQ-то на човек? Свързани ли са тези неща изобщо? И ако да, къде е ключът - в логическото мислене, ерудираността, способността да се мисли абстрактно или... ?



Не мисля, че ако имаш високо IQ, това помага при ученето на езици. Всеки от вас сигурно познава професори, че дори и академици, които така и не са научили един чужд език (а някои и българския, но това е друга тема). В същото време познавам достатъчено голям брой индивиди, които знаят доста добре няколко езика, но са без всякаква ерудиция... абе, общо взето ниско интелегентни типове. Ерго, не е това.

Колкото до един от другите ти въпроси, според мен, с колкото повече езици се занимава човек, толкова по-лесно научава друг. Една от причините, естествено, е това, че човек вече си е изградил система за учене на език, както и общия корен на някои от думите. Ако знаеш испански например, португалският и италианският езици ще ги усвоиш доста по-лесно.

Иначе, дали си пречат... не знам и аз. Имаше един период, в който учих по 4 часа на ден английски и още 4 часа испански. Вечерта в главата ми ставаше такъв бъркоч, че не можех и български да говоря нормално



Тема Re: нови [re: garconne]  
Автор lil ()
Публикувано31.01.04 18:10



Не си единствената:)

Los diccionarios tienen la culpa de ese concepto erroneo. Suele olvidarse que son repertorios artificiosos, muy posteriores a las lenguas que ordenan. La raiz del lenguaje es irracional y de caracter magico.
Jorge Luis Borges това май е повече за съседния клуб :)
Смисълът е "Езикът е ирационален и магически", но на мен подобно виждане на нещата ми дърпа почвата под краката, така че предпочитам да го загърбя

Редактирано от lil на 31.01.04 18:41.



Тема Re: Психолингвистика [re: lil]  
Автор bhn (непознат)
Публикувано31.01.04 19:32



Ами според мен не бива с толкова лека ръка да поставяш под един знаменател усвояването на родния и на chужд (съжалявам липсва ми съответния символ) eзик, защото, според мен протиchат по съвсем разлиchни механизми. А ако усвояването на родния език зависеше от ум и интелигентност или IQ, то тогава щеше да има хора, които въобще не проговарят или?
Но мисля, che тоchно по този въпрос има доста изписана и веche дори доказана литература



Тема Re: Психолингвистиканови [re: bhn]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано01.02.04 12:52



ако пишеш на ф*нетична кирилица ч-то се пише със знака влево от единицата -> ` ~



Тема Re: Психолингвистиканови [re: ivx]  
Автор mellisa (la solitaire)
Публикувано01.02.04 13:40



незнам как е с неината клавиатура, но аз така и не можах да намеря 4то и иу-то, а повярваите ми, търсих ги.

мелиса

cupitor impossibilium


Тема Re: Психолингвистиканови [re: Adanedhel]  
Автор mellisa (la solitaire)
Публикувано01.02.04 14:07



ами, без изобщо да искам да се заяждам, не познавам нито един академик или професор, които да говори по-малко от 3 езика. но и аз съм съгласна 4е за к.и. и въпрос не може да става когато се у4и 4ужд език.
и си съвършенно прав(а), когато казваш, 4е колкото пове4е езици се знаят, или поне са у4ени, толкова по лесно е после, защото, както се казва на 4ист книжовен български език, сме му хванали цаката. дори и да не са от едно езиково семеиство, се полу4ава нещо като придобита памет за това как и какво да се у4и първо. когато запо4нах да у4а немски, познанията ми по англииски и френски ми бяха от полза от 4исто техни4еска гледна то4ка, докато когато запо4нах италианаският френският ми бе пове4е от полезен от лексикална гледна то4ка.

cupitor impossibilium


Тема Re:нови [re: lil]  
Автор garconne (duplicata)
Публикувано01.02.04 15:45



Исках да го препиша съвсем точно, но понеже не можах да си намеря книгата, ще цитирам по памет. От един роман на К. Вонегът е, където главният герой разказва, че по време на Втората световна война жена му била в концлагер и понеже знаела много чужди езици я ползвали като преводачка. Веднъж в концлагера докарали някакъв човек и я извикали да превежда. Тя много време го слушала абсолютно безизразно и "изведнъж ръцете й започнаха да се движат в такт с неговите, а лицето й започна да уподобява гримасите на неговото. По-късно ми каза, че човекът бил селянин от Македония, а езикът на който се разбрали бил български" :)
Какво искам да кажа: методиката, помагалата, квалификацията на учителя и мотивацията и умът на ученика спират до "и ръцете й започнаха.. и лицето й..." Дори и дългото пребиваване в езиковата среда рядко води до това ниво на усвояване. Може би става дума за талант в най-общия смисъл, но пък талантът пак е нещо ирационално. Избщо, мисля си, че тоталната езикова комуникация не е дадена всекиму :)

people writing words
that voices never share


Тема Re: Психолингвистиканови [re: ivx]  
Автор bhn (непознат)
Публикувано02.02.04 18:42



Благодаря за упътването, но наистина ми липсва този знак




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.