Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:28 28.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Буда = буден??нови  
Авторнeдoyмявaм (Нерегистриран)
Публикувано15.01.04 21:36



току що прочетох че името на Буда значи Awakened One Изкушавам се да направя връзка с българския - будя-буден, което значи същоточестно казано недоумявам...



Тема Re: Буда = буден??нови [re: нeдoyмявaм]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ (разпуска)
Публикувано15.01.04 23:36



Защо според теб се наричат ИНДОевропейски тези езици?

Питието определя съзнанието.
Fortuna non penis, in manis non capis.


Тема КАКВО НАПРАВИ!!!нови [re: нeдoyмявaм]  
Автор Shankly (SCARFACE)
Публикувано16.01.04 10:35



Сега някои хора тук ще изкарат Буда българин!



Тема Re: КАКВО НАПРАВИ!!!нови [re: Shankly]  
Автор lndependent (point of view)
Публикувано16.01.04 11:27



Ти може и да се смееш, но аз преди време четох точно такава теория. Май беше в небезизвестната книга "Заговорът с/у българите" (или нещо от сорта) на печално известния Христо Маджаров. Та там доста от великите личности от древността до наши дни се изкарват с български произход, не само Буда. Добре е да попитаме и в клуб "История" какво мислят по въпроса .
Изобщо ако някой с афинитет към историята иска да се посмее малко, силно препоръчвам книгата на въпросния г-н Маджаров. Предупреждение: книгата не се препоръчва на параноици, убедени в Световната Конспирация, тя само ще задълбочи и без това нелечимата им параноя

Каквото и да направите ще е незначително, но въпреки това е важно да го направите.


Тема Re: Буда = буден??нови [re: нeдoyмявaм]  
Автор gazibara ()
Публикувано16.01.04 16:09



До доказване на противното си остава вулгарна етимология. Нямам никакви познания по санскритска фонетика и не мога да докажа нищо. "У"-то в "будя" (и въобще всяко "У") в слав. езици има дифтонгичен произход (бг. буд < ие. *boud[h]). Не се и сещам за други ие паралели на този корен. Така че за мен е съмнително.

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re: Буда = буден??нови [re: gazibara]  
АвторRiP (Нерегистриран)
Публикувано16.01.04 17:49



Какво ще кажеш за *bheud-?
Сетих се за това от класическия пример за промяна на аспирацията в стгр. peuthomai, което идва от този корен и би трябвало да бъде *pheutomai.
За славянските думи върши работа нулевата степен *-u-. Вярно, че това е по-скоро бдя, но сигурно можеш да измислиш нещо за това -у-, ако искаш:).
Както и да е, според мене дори да няма връзка с "будя", има с "бдя".



Тема Re: Буда = буден?? [re: RiP]  
Автор gazibara ()
Публикувано16.01.04 18:16



*bheud не върши работа, би дало бюд- или блюд- в славянски (блюдо!). Освен това стгрц закон за промяна на аспирацията едва ли има нещо общо със славянските и санскритските закони.

Buddha --- б(ъ)дя по се връзва като паралел.

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re: Буда = буден??нови [re: gazibara]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано16.01.04 18:24



аз пък съм чувал че значи "велик учител"

а какви са тия дзвезди дето ги пишете с ПвМ???

Редактирано от ivx на 26.01.04 11:49.



Тема Re: Буда = буден?? [re: gazibara]  
АвторRiP (Нерегистриран)
Публикувано16.01.04 18:55



БИ дало, ама не дало. Дало буд- и бд-. Помисли за всеки славянски език и ще ги откриеш. Не бъди формалист, каква връзка виждаш между корен с прието значение "будя, буден съм" и блюдо? Никаква, освен закуска.
Жалко, че нямам Покорни под ръка, спомням си, че има множество добри примери за този корен.
А пеутхомай не е закон, а изключение. Конкретно за този случай някои търсят корен *беудх-, което поражда много спорове, защото, както знаеш, в протоиндоевропейските корени такива, които започват с б- са много редки. Аз се сещам само за *бал-.

Пишем звездички, защото това показва, че формата не е документирана, а само хипотетична.



Тема отгласни степени [re: RiP]  
Автор the_bomb (никой)
Публикувано17.01.04 12:36



Буда трябва да е от корена *bhudh с редуцирана отгласна степен в ие. праезик и оттук в староиндийски. от същата редуцирана степен имаме buddhi "ум, разум, душа" и buddhimant "разумен". от същата отгласна степен е българското "бдя" < стб. бъд-
в разширена с e/o идноевропейска отгласна степен (наречена в санкрит guna; и двете гласни дават в този език -а-, така че е все едно дали ще вземем ие. корен *bheudh- или *bhoudh-, и двете дават *bhaudh-> bodh-) имаме Boddhi, което е "пробуждане", глагола boddhati "той буди", и всичките Бодхисатви, Бодхидхарми и т.н. в будистката традиция. Бодхи се нарича също дървото, под което Шакямуни е получил Просветлението.
от разширената отгласна степен с о в български, където е и о не се смесват, трябва да имаме "будя" < стб. боудити < иe. * bhoudh-, а от разширената с е степен: на-блюд-авам, блюс-тител (д пред друг дентал става на с)< *bheudh.

в гръцкия степените са само редуцирана (еpython, pynthanomai) и е-степен (peuthomai - вариант на pynthanomai в епическия език). от корен *pouth-, доколкото ми е известно, не са се запазили думи в старогръцкия.

Work like you don't need the money, dance like nobody's watching



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.