Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:05 01.07.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Re: Дателни и притежателни местоимения, кратки форми.нови [re: lil]  
Автор gazibara ()
Публикувано06.01.04 16:49



Езиковият контекст не е един и същ. Глаголът 'чупя' не приема дателно допълнение. Дателното допълнение е това, което получава резултата от действието. 'ми' в 'Иван ми счупи чашата' може се тълкува като дателно допълнение (аз получавам резултата от действието чупене на чашата), но глаголът 'чупя' просто не приема дателно допълнение: не можеш да кажеш 'Иван ми чупи чашата си' или 'Иван счупи на Петър чашата ми'. Можеш да кажеш 'Иван счупи за мен чашата', но това вече не е дателно допълнение.

Хм, замислям се. 'Иван ми счупи чашата си' не звучи погрешно или безсмислено. Значи става. Обаче да вземем друг глагол: 'Иван ми изяде супата'. За него със сигурност е ясно, че дателно допълнение е невъзможно - резултат от действието 'ядене', който да бъде да предаден на друго лице, няма. Затова и 'Иван ми изяде супата си' вече е безсмислено. 'Иван изяде на Петър супата' се схваща по-скоро като инверсия на израза 'супата на Петър', а не като дателно отношение (рус. Иван съел Петра суп, а не Петру суп!).

Правилна ще да е тезата ми за прехвърлянето на енклитичното притежателно местоимение по аналогия, ама примерът с чупенето не беше от най-удачните.

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re: Дателни и притежателни местоимения, кратки форми.нови [re: gazibara]  
Авторlil (Нерегистриран)
Публикувано06.01.04 17:24



Ей, не падаш по гръб :)
Иван счупи кому? чашата
Иван чупи кому? главата
Значи “чупи” приема дателен падеж.
А за тезата трябва да помисля, май има нещо такова, но е много лаконична.



Тема Re: Дателни и притежателни местоимения, кратки форнови [re: lil]  
Автор AvatarBG (root)
Публикувано06.01.04 18:56



Мене ми изглежда като дателен изместил родителен и в тоя случай:

Чия чаша счупи Иван?
Кому счупи чашата Иван?

сиреч не само окончанията и местоименията за притежание са сменили падежа, ами изобщо идеята за притежание се е променила. Така че дателният падеж, когато не изразява непряко допълнение, си е притежание независимо от словореда. Иначе употребата на ми/ти/му/и/ни/ви/им за съпричасност или близост в сърбохърватските граматики си е дадена при дателния падеж, а не като някакви си частици.



Тема Re: Дателни и притежателни местоимения, кратки форми.нови [re: gazibara]  
Автор ivx (Troglodyt)
Публикувано07.01.04 08:18



не че разбирам нещо от тия работи и се опитвам да споря, но сещам за такъв диалог:

- Дай си ми чашата!

- Ето давам ти чашата.

 



Тема Re: Дателни и притежателни местоимения, кратки форми.нови [re: ivx]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ (разпуска)
Публикувано07.01.04 11:58



А, ето тук е интересно. В смисъл, той трябва да даде чашата, не на него а просто трябва... Среден залог? (или както там се нарича)?

Питието определя съзнанието.
Fortuna non penis, in manis non capis.


Тема Re: Дателни и притежателни местоимения, кратки форми.нови [re: gazibara]  
АвторRiP (Нерегистриран)
Публикувано09.01.04 12:00



Мисля, че трябва да се направи едно разграничение между употребата на различни видове определения /не съм сигурен за термина, отдавна вече не се занимавам с това:)/. Първо, косвеното допълнение и в нашия език е здраво свързано с дателния падеж. От тук поради добре описаното съвпадение на форми получаваме израза Иван ми счупи чашата. Не разбирам защо така категорично заявяваш, че "чупя" не приема косвено допълнение. Според мене в това изречение формата "ми" без съмнение се свързва с глагола, следователно е определение от ремата и не остава друга възможност, освен да е дателен падеж.
При "Иван счупи чашата ми" определението е към съществително - прякото допълнение, следователно не му остава друго, освен да е бивш родителен падеж, който в славянските езици традиционно е падеж на притежението.
Искам да напомня на една особена функция на дателния падеж, любима на всички знайни и незнайни войни на фронта на класическите езици /добре де, не само на тях/. Става дума за така наречения дативус етикус. Той се появява именно при лични местоимения и с глаголи, които по правило не получават косвено допълнение. Много ясно се вижда в "Болен ми лежи Миле Попйорданов". По значение този датив много се родее с притежателния генитив, но изразява по-скоро модалност, тоест, отново нагазваме в територията на глагола. Явно има някакво смесване на притежателния генитив и някои функции на датива, които ни дават и примерите, за които говорим.
И моля, МИ не е частица!



Тема Re: Дателни и притежателни местоимения, кратки форми.нови [re: пишмaн-линrвиcтЪ]  
Автор gazibara ()
Публикувано09.01.04 19:25



Не, просто първата от двете енклитики не е местоимение, а само емфатична частица.

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re: Дателни и притежателни местоимения, кратки форми.нови [re: lil]  
Автор gazibara ()
Публикувано09.01.04 19:27



Това че можеш да подредиш две думи една до друга, не означава, че имат смисъл. А за "чупи кому" сам се поправих. Хайде дай ми смисъла на "изядох супата кому?"

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re: Дателни и притежателни местоимения, кратки форнови [re: AvatarBG]  
Автор gazibara ()
Публикувано09.01.04 19:28



Абсолютно точно. Дателният падеж измества напълно родителния, това го разправям от сума време и го пише във всяка историческа граматика.

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re: Дателни и притежателни местоимения, кратки форми. [re: RiP]  
Автор gazibara ()
Публикувано09.01.04 19:34



Вземи прочети някоя историческа граматика! Поне от средата на XIV век няма такова животно като притежателен генитив. Всичко минава на датив.

Освен това, говорех за конкретно за дателно, а не за косвено допълнение. В "Иван счупи чашата о главата ми" 'о главата ми' също е косвено допълнение, ама в никакъв случай не е дателно (на руски падежът е винителен за движение: "о голову").

И моля, защо МИ да не е частица? Къде видя изобщо датив в "Болен ми лежи..."? За омонимия не си ли чувал? Тази частица може да е дателното "МИ" по произход, но вече не е местоимение, защото дателният смисъл го няма: лежа е пасивен глагол, той не може да има нито пряко, нито дателно допълнение, защото няма никакво действие, от което да има резултат. Това е просто емотивна, подсилваща частица.

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят

Редактирано от gazibara на 09.01.04 19:36.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.