Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:09 11.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Проблем с минали времена в българския  
АвторЪъъъ (Нерегистриран)
Публикувано19.12.03 13:19



Здравейте, имам няколко въпроса към знаещите тук:

1. Може ли да се каже: ”когато с него отидохме в Париж, се оказа че той вече беше бил там” или: “той беше бил на работа, преди да играем карти”?
В тези два случая ме притеснява малко “беше бил” – ясно е за какво става дума, но някак си не ми звучи добре.
Какво ви е мнението за “беше бил” – какво време е това, съществува ли изобщо и ако да, имате ли по-добри примери, че тия не ме кефят?

2. Подобен проблем ми създава и съчетанието “бил бил” – в какъв случай може да се използва и може ли изобщо? На мен ми звучи единствено, когато пред него има “вече” – “когато с него отишли в Париж, се оказало че той вече бил бил там” - ??
На мен ми звучи по-добре: “когато с него отишли в Париж, се оказало че той вече е бил там”.

беше бил”, като че ли се използва по-често в разговорната реч от “бил бил” и май е по-разбираемо за повечето хора, но не съм сигурен, дали и двете изобщо са правилни (въпреки, че дори да не са, след известно време на ползване в разговорния език, да кажем 20-30г., те си стават правило, поне така е в английския, до колкото знам).
Ако съществуват, моля дайте някаква дефиниция на тези времена и по-добри примери, че не се сещам.
Благодаря.



Тема Re: Проблем с минали времена в българскиянови [re: Ъъъъ]  
Автор Shankly (SCARFACE)
Публикувано19.12.03 18:33



1. ”Когато с него отидохме в Париж, се оказа, че той вече е бил там.” - аз така бих го казал.

2. "бил бил" означава, че някога някой си е набил някой.

Забележи, че преди "че" се поставя запетайка.



Тема бил бил се ползва понякоганови [re: Ъъъъ]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано19.12.03 20:14



с цел изразяване съмнение че някой е бил нещо си.
както може да се каже "бил направил" така може и "бил бил в париж" - разправя че е бил в париж, ама не му вярвам много. разбира се не звучи много добре това повторение затова се използват най-често заобикомни конструкции, но мисля че граматически е правилно.



Тема Re: Проблем с минали времена в българскиянови [re: Ъъъъ]  
Автор garconne (duplicata)
Публикувано19.12.03 20:45



Тези примери ми приличат на преведени от език, в който е задължително съгласуването на времената. В българския език няма съгласуване на времената, така че правилният изказ е както вече са ти го написали преди мен. Не се опитвай да усложняваш конструкцията, ясно е, че става дума за минали действия, извършени преди основното минало действие.
И това са ти го казали, но да повторя и аз :) Преизказната форма "бил" много често изразява съмнение на говорещия в достоверността на действието.
"Той бил в Париж преди ние да отидем" (внушението е "той така казва, ама дали е вярно...")



Тема Re: Проблем с минали времена в българскиянови [re: Shankly]  
АвторЪъъъ (Нерегистриран)
Публикувано20.12.03 12:24



Да, оплескал съм я, със запетайките...
"бил бил" - не в смисъл, че някой е набил някой и не в случаите, когато се изразява съмнение в действията на някой, например: "бил бил в париж - разправя, че е бил в париж, ама не му вярвам много".



Тема sorryнови [re: Ъъъъ]  
Автор Shankly (SCARFACE)
Публикувано20.12.03 16:27



моя грешка




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.