Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:02 26.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема професии - родове?нови  
Автор Shankly ()
Публикувано26.11.03 15:57



Имат ли родове професиите?

Ако кажете не, защо тогава казваме учител и учителка, лекар и лекарка?

Ако кажете да, защо тогава казваме инженер, но не и инженерка?





Тема Re: професии - родове?нови [re: Shankly]  
Автор lndependent (point of view)
Публикувано26.11.03 18:27



Някои имена на професии (особено по-съвременните) са навлезли от английски, а там, както много добре знаеш, родовете не играят с изключение на някои изключения . Сещам се и за друга причина - повечето професии без женски род навремето са се смятали за изконно мъжки - само си представи изумлението, което би настъпило, ако някоя жена се появи на вратата и се представи за ел. техника. Та хората са решили, че не си струва да измислят име за нещо, което така или иначе няма да го бъде (техничка как ти звучи ).
Има и други професии, които се смятат за изконно женски - медицинска сестра например. Въпреки че в "белите" страни мъжете, практикуващи тази професия, никак не са малко, у нас нещо никакви ги няма. Пък и да ги има, как се наричат - "медицински братя" ли?
Та моят отговор като на неспециалист е - да, професиите имат род, само че при някои този род е сведен до един-единствен, мъжки в повечето случаи.

Каквото и да направите ще е незначително, но въпреки това е важно да го направите.


Тема Re: родовата обусловеност на професиите :-)нови [re: Shankly]  
Автор Mushu (злюка-гадюка)
Публикувано27.11.03 19:36



Ама ти сериозно ли питаш?
Аз си мислех, че се майтапиш.
Всичко, разказано от Independent, разбира се, е така. Аз мога да добавя само няколко щриха, и то ей тъй, да се намирам на приказка:

- може да се каже, че професиите си имат родове; също така обаче би могло да се каже, че родовете си имат професии...

- специално българският език може без проблем да образува женски род на почти всички професии - една наставка и готово. Обаче при това получената професия в женски род често звучи иронично и общо взето, пейоративно. Съответно обогатява смисловите нюанси в изказа..
А поне моите лични наблюдения са, че самите жени често предпочитат да се назовават с мъжкото име на професията си - именно за да избегнат този подигравателен нюанс, съзнателно или не.

- френският език обаче например трудно може да образува женски род за редица наистина "изконно мъжки" професии. Същевременно под натиска на феминистките и всякакви други борци и боркини за равенство се налага феминизиране и на професии като "лекар", "министър" и пр. И тук има доста интересни варианти:
френският френски език обикновено сменя само рода и така например вместо le ministre става la ministre - чиста работа.
канадският френски език си пуска капаците и образува женски род по правилата за образуване на такъв дори и от думите, с които това не може да се направи. Море, не можело ли! И хоп - получават се смехории като la docteure, la professeure и пр. Смехории, ама се налагат, защото освен всичко друго, са си ги прокарали и с нормативни документи. И току-виж след някоя и друга година хич даже няма да им се смеем, ами ще си влязат в узуса и готово.

Изобщо - да кажем, че твърде отскоро жените са в активния трудов живот (има-няма стотина-сто и петдесет години) и затова наименованията на професиите още не са успели да се приспособят като хората към това... хм... явление.

Если человек знает, что он хочет, то он либо много знает, либо мало хочет.


Тема Re: родовата обусловеност на професиите :-)нови [re: Mushu]  
Автор4avdar4e (Нерегистриран)
Публикувано11.12.03 19:02



Нали по същата логика трябва да се употребява "колегата Петрова", защото /мисля си/ "колежката Петрова" има точно пейоративно звучене. Но масово се казва "колежща". Замислих се и за това, че преди години, например "Министерша" е била съпругата на министъра. Та може би и затова днес не използваме тази форма (но пък в пресата се среща "министърката Петрова", макар че спокойно може да се употреби "министър Петрова". Знае ли, човек?



Тема Re: родовата обусловеност на професиите :-) [re: 4avdar4e]  
Автор gazibara ()
Публикувано12.12.03 08:58



Думата "колежка" все повече придобива неутрално значение. Що се отнася до министерша, президентша, премиерша, кметша, генералша и пр., това и преди, и сега, и в бъдеще означава само "съпругата на еди-кого си", както и напр. Петровица не е г-жа Петрова, а жената на Петър.

Направило ми е впечатление и нещо друго: по американските филми редовно се казва Mrs. and Mr. Fred Flintstone; Фред Флинтстоун обаче са двете имена на мъжа. Къде отива жената и къде дремят феминистките? У нас такова нещо няма (и слава богу).

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема има такова нещонови [re: gazibara]  
Автор Димитъp (домосед)
Публикувано05.01.04 15:53



Силно е да се каже, че "у нас такова нещо няма". Вярно, че не съм го срещал на български, но съм го срещал в официален български документ на английски. А именно - покана за прием в българско посолство на 3 март 2003.

... you are kindly invited by Mrs and Mr Dragan Petkanov ...

Подменил съм името, но и в оригинала е мъжко и принадлежи на посланика, а не - на жена му. Така и не научих нейното име.



Тема Re: има такова нещонови [re: Димитъp]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ (разпуска)
Публикувано05.01.04 16:09



Това си е страшно смешно Но наистина, Mr and Mrs Dragan and Penka Petkanovi не върви. Защо изобщо е това Mrs като не й казват името, не ги разбирам тия англичани. Но пък от друга страна, изобщо не разбирам защо пращат опкана на английски на българин. Изобщо не е учтиво. Обаче сега си поправям поста, защото сега се сещам че ти не каза да е била за теб

Питието определя съзнанието.
Fortuna non penis, in manis non capis.

Редактирано от пишмaн-линrвиcтЪ на 05.01.04 16:14.



Тема Re: има такова нещонови [re: Димитъp]  
АвторMиpa CM (Нерегистриран)
Публикувано05.01.04 16:16



Да, ама на английски. ;-)
А аз съм чувала и "семейство д-р Стоян Петрови" примерно. Или дори "семейство Димитър Петров". Разбира се, това е преди десетки години.



Тема Re: има и обратнотонови [re: Mиpa CM]  
Автор garconne (duplicata)
Публикувано05.01.04 18:07



Да си спомним за Фредерик Жолио-Кюри :)



Тема Re: има и обратнотонови [re: garconne]  
Авторlil (Нерегистриран)
Публикувано06.01.04 12:23



Точно така, ако посланикът е жена, тогава поканата е "Mrs & Mr Elena Poptodorov". Така че феминистките могат да спят спокойно, е, като изключим, че 95% от посланиците са мъже.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.