Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:03 27.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема аз пак за ударенията  
Автор ivx (Troglodyt)
Публикувано06.12.03 17:55



the oxeia/accute on eu díd'nt indicate stress, but pitch: as Classical Greek was a language with intonations, more or less like modern Chinese or Serbian/Croatian: the oxeia indicated either a slightly higher tone or a rising tone.


Такова нещо чувам за първи път, може ли да ми го разясните?

 



Тема Re: аз пак за ударениятанови [re: ivx]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ (любознателен)
Публикувано06.12.03 18:53



Ами първо, така си е и второ, какво точно не ти е ясно? В смисъл какво си разбрал, за да ти кажа дали не го разбираш грешно?

Питието определя съзнанието.
Fortuna non penis, in manis non capis.


Тема Re: аз пак за ударениятанови [re: пишмaн-линrвиcтЪ]  
Автор ivx (Troglodyt)
Публикувано08.12.03 11:24



ами какъв е тоя пич и ми стана чудно, че ударенията не обозначавали ударения.

сръбски нема ли ударение?

 



Тема Re: аз пак за ударениятанови [re: ivx]  
Автор Eaglet (eyeful)
Публикувано08.12.03 12:39



Сръбският има 4 типа музикални ударения - кратко и дълго низходящо и съответно кратко и дълго възходящо

Редактирано от Eaglet на 08.12.03 12:39.



Тема Re: аз пак за ударениятанови [re: Eaglet]  
Автор ivx (Troglodyt)
Публикувано08.12.03 13:39



Аз съм чел, че старогръцкият имал музикално ударение, което сега е динамично, но тези неща не ми говорят нищо!!

Бихте ли ми препоръчали литература по въпроса, щото съм много бос?

 



Тема Re: аз пак за ударениятанови [re: ivx]  
Автор gazibara ()
Публикувано08.12.03 14:13



Общо взето, по света има три вида ударения:

- силово или динамично (англ. stress; грц. dynamis - сила): ударената сричка се произнася с по-голяма сила, неударената - с по-малка. Такова е ударението в повечето индоевропейски езици. Някои теории се силят да докажат, че в ие прадиалект също е било силово.

- тонално или музикално (tonic): всяка гласна се характеризира с тон, напр. за китайски те са възходящ, низходящ, неутрален и останалите два ги забравих. В езици като сърбохърватски, само една гласна в думата се характеризира с ненеутрален тон и тя се счита за носеща ударението.
Най-известните европейски езици с музикално ударение са сърбохърватски и шведски. Не знам някой да е правил изследване на швейцарските диалекти, но от това, което чувам, ми се струва че и те имат музикално ударение.

- музикално (англ. е pitch): гласните се характеризират с тон, но от значение е само разликата между тоновете на две съседни срички. Такъв език е японският (напр. hana-wa HL 'носът', hana-wa HHL 'цветето', hana-wa HHH 'ръбът').

Малко езици комбинират два типа ударение, напр. в шведски има силово ударение на първата сричка и тон на следващите.

Подвижно ударение: в различни граматични форми на една и съща дума се мести, напр. бг. чета - четох, а мястото му има значение (срв. вълна и вълна). В други езици (чешки, полски, френски) то е фиксирано на точно определена сричка от думата и дори да се мести, това няма морфологично значение.

Известната ни българска редукция на гласните е свързана с характера на ударението: силово. Колкото е по-силно ударението, толкова по-изявена е редукцията. Езици със слабо ударение като френски, полски и испански не познават редукция. Обратно, в езиците с най-силно ударение - английски и руски - извън ударение (особено в английски) повечето гласни губят характеристиките си и се сливат в една-две неутрални. Обратно, при езици с музикално ударение редукция от този вид не може да се прояви (японската редукция има характер на скъсяване, а не на промяна на гласежа на неударената гласна).

Тонът, силата и дължината взети заедно се наричат прозодия на гласната. В езици като словашки, в които някои съгласни образуват сами сричка (r, l), те също имат прозодични характеристики (напр. словашки vrh с късо сонантно r, но vrsek със знак за ударение върху r (U+0155), с дълго сонантно r).

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re: аз пак за ударениятанови [re: ivx]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ (махмурлия)
Публикувано08.12.03 14:14



Ама то изобщо не е нещо сложно, поразтърси се из нета за pitch accent само.
Мда, газибара го обясни; каза аз пича щото не знам това другото как се нарича.

Питието определя съзнанието.
Fortuna non penis, in manis non capis.

Редактирано от пишмaн-линrвиcтЪ на 08.12.03 14:20.



Тема Re: аз пак за ударениятанови [re: gazibara]  
Автор ivx (Troglodyt)
Публикувано08.12.03 19:56



Да, много благодаря. Само тези HL, HHL и HHH не са ми ясни.

А защо не ми препоръчаш и някоя книжка?

Един хърватин ми каза, че сърбохърватски е творение на СФРЮ, като знам какво са направили с македонския съм склонен да му вервам.

 



Тема Re: аз пак за ударениятанови [re: ivx]  
Автор gazibara ()
Публикувано09.12.03 08:43



H е висок, L - нисък тон. Както казах, в този случай важен е не самият тон, а разликата между тоновете на две срички.

Книжка... не знам коя да ти препоръчам.

Сърбохърватски е всъщност сборно понятие на групата близки един до друг диалекти, които говорят сърби, хървати, черногорци и босненци. Ако не ти се вярва, ето ти един превод от сръбски на хърватски:

Да ме метне ко за краља.......Da me metne tko za kralja
Место хлеба све переца........Mjesto kruha - sve pereca
Данас си нам срећан био.......Danas si nam sretan bio

Като изключим кирилицата/латиницата, да забелязваш някакви разлики, които да ти говорят, че това са два отделни езика? Не се хващай за хлеб/крух - и у наше село на мачката викат котка, ама баба ми говори български, не михалски. Между БГ и МК има далеч по-съществени разлики!

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят

П.П. Преводът е съвсем автентичен, оригиналът е на сръбския поет Й. Знай. Публикувано в Сибирски лингвистичен семинар. - Новосибирск, 2001.

Редактирано от gazibara на 09.12.03 08:48.



Тема Re: аз пак за ударениятанови [re: gazibara]  
Автор ivx (Troglodyt)
Публикувано10.12.03 12:06



Няма да се хвана за нищо, просто съм склонен да му вервам когато казва, че тази "компилация" наречена сърбо-хърватски е изкуствено създадена преди около 50 години, ако помня правилно.

Гръцкото ударение е силово, но в гръцкия нема потъмняване на гласните (е в интерес на истината в некои диалекти има), направило ли ви е впечатление как гърците произнасят много отчетливо всички гласни като говорят на български?

Бобмо, да разбирам ли че с оксиа, вариа и периспомени са маркирали различните тонове в старогръцкия? Затова ли ги е имало трите ударения?

Чувал съм нещо от сорта, че украинският е най-мелодичен ли музикален ли език, вие да сте чували нещо подобно?

 



Тема Re: аз пак за ударениятанови [re: ivx]  
Автор the_bomb (никой)
Публикувано10.12.03 17:26



<Бобмо, да разбирам ли че с оксиа, вариа и периспомени са маркирали различните тонове в старогръцкия? Затова ли ги е имало трите ударения?>

мдаа, точно тъй го разбирай. всъщност почти тъй. смятало се е, че oxeia е възходящ тон, perispwmenh възходящо-низходящ (покачване и спадане на тона в рамките на една и съща сричка), а bareia само низходящ.
днес знаем, че тоновете са два (възходящ и възходящо-низходящ), а барейа-та е просто възходящ тон, отбелязван графично по различен начин - по причини, които не мога да ти разясня в момента. във всеки случай описанието на античните граматици, както и сравнението с други древни индоевропейски езици, показват, че такова нещо като музикално ударение с понижаване на тона в старогръцкия не би трябвало да има.

същите тези антични граматици ни казват, че повишаването е било kata pente, демек с пет тона или пък с една квинта (не си спомням кое от двете, или и двете са едно и също?)

Ех, любов, любов, ти си като жълта тиква - щом презрееш и започваш да простееш


Тема Re: аз пак за ударениятанови [re: the_bomb]  
Автор ivx (Troglodyt)
Публикувано11.12.03 12:08



Ц-ц-ц, тези александрийските граматици са били голяма работа. Благодаря, сега най-после знам защо ги е имало тези ударения.

~

Между БГ и МК има далеч по-съществени разлики!

Аз силно се съмнявам, че и ти го верваш това нещо. Да ще призная, че когато за първи път се сблъсках с нещото наречено македонски език това беха новините на македонските телевизии и направо се сащисах колко много не разбирам това, което говорят, но после имах възможността да поживея около хора от Мак и установих, че всичко им разбирам, както и те на мен и най-вече когато им говоря на диалекта, който знам от баба.

 



Тема Re: аз пак за ударениятанови [re: ivx]  
Автор AvatarBG (root)
Публикувано11.12.03 18:38



Не му вярвай толкова на хърватина(, сърбина, босненеца, черногореца). Сърбохърватският е създаден около 1850 (цитирам по памет) от Вук Караджич, като в употреба са били две имена — србскохрватски и hrvatskosrpski, на изток и запад съответно. Някъде към 1970 хърватите почват да правят някои промени (те са маниаци на тема пуризъм) и да наричат езика само hrvatski. След събитията от 1990 поради политически причини се пръкнаха съвсем отделните и нямащи нищо общо един с друг босненски, сръбски, хърватски (по азбучен ред). Босненският е просто сърбохърватски, който комбинира и двата варианта, с предпочитание на хърватския вариант в някои случаи. Виждал съм и статия призоваваща за създаване на отделен црногорски језик, 'щото видите ли бабите в Черна гора знаели много пословици и това правело езика различен от сръбския. Разликите между днешните стандартни босненски, сръбски и хърватски са далеч по-малобройни от разликите между днешните стандартни български и македонски (коя баба как сборует и дали бабата от другоно село я разумет е друго прашанье). Вземи прочети малко повече за сърбохърватския и разликите между неговите диалекти и стандартизирани варианти, ще ти е интересно.

Що се отнася до украинския — чувал съм го как звучи, не е по-мелодичен от българския. Дори прилича доста по мелодия на нашенски — свободно ударение, неударено „о” не се редуцира в „а”, минало време за м.р. е на -в (я говорив; хаха, то това македонски :).



Тема Re: аз пак за ударениятанови [re: ivx]  
Автор gazibara ()
Публикувано12.12.03 09:09



Нещо такова имах предвид. Книжовното македонско произношение е доста различно от книжовното българско. А има разлики (в склонението на глаголите например), каквито между сръбския и хърватския няма.

Всъщност основната разлика между сръбски и хърватски е рефлексът на бившия ят (срб. бел <=> хрв. bijel). В клуб Македония един идиот разграничаваше сръбския и хърватския така: г-н А ийека и казва крух, обаче е православен и пише на кирилица => е сърбин и говори на сръбски; г-н Б ека и казва хлеб, обаче е католик и пише с латиница => е хърватин.

Интересна статия по въпроса език/диалект е тази:

. Ако се съгласим с критериите, описани тук, трябва да признаем, че хърватски и македонски език съществуват и са различни от сръбски и български. В крайна сметка, щом самите хървати и македонци твърдят, че езиците им са отделни, кои сме ние, че да ги тикаме там, където те не искат да бъдат. Един език може да се разпадне на нови езици не само някъде в миналото - случва се и днес, пред очите ни.

Иначе чист македонски диалект с много голямо удоволствие слушах това лято в Рожен (до Мелник). Случи се една много разговорлива баба, напълни ми душата. Нека отидат македонските филолози да я послушат малко: това е македонски. Онова тяхното е безпадежен сръбски.

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят

Редактирано от gazibara на 12.12.03 09:34.



Тема Re: аз пак за ударениятанови [re: AvatarBG]  
Автор gazibara ()
Публикувано12.12.03 09:44



Съществено за украинския е, че звучните съгласни в краесловие НЕ се обеззвучават. Това пък по-прилича на сръбски.

П.П. Украинското "говорив" и македонското "говорив" имат различен произход. Украинското е от праслав. миналото причастие (срв. рус. говоривший). Македонското е от "говорих" с преход х > в (характерно за доста български и сръбски говори).

П.П. Не съм чувал украински. Всички украинци, с които съм разговарял, говореха само руски. Дори украинската телевизия (Україна и світ), която идва вкъщи по жицата, говори на руски. Иначе познанията по руски не ми помагат особено да разбирам писмен украински.

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re: аз пак за ударениятанови [re: gazibara]  
Автор ivx (Troglodyt)
Публикувано12.12.03 12:24



Че има разлики има, но колкото повече опознавам западните ни диалекти толкова повече български черти намирам в македонския, черти които преди съм мислил за чужди на българския. А да не говорим, че това, което звучи в новините никой не го говори.

М/у другото останах смаян като чух, че тетовчани чекат като шопи вместо да кекат като македонци.

Тоя наистина е идиот щом не знае, че като говориш на йекавица говориш на хърватски.

Аз съвсем наскоро открих, че вече има

.

 

Тема Re: аз пак за ударениятанови [re: gazibara]  
Автор ivx (Troglodyt)
Публикувано13.12.03 15:44



излъчва на украински (а и някои много екзотични езици), можеш да послушаш. На мен таджики ми е любим.

Също и и и и радио.

А по-пълен списък

 

Тема кълна се,нови [re: ivx]  
Автор the_bomb (никой)
Публикувано13.12.03 16:07



че това, което на сайта на Radio Free Europe е обявено като live broadcast на арменски, всъщност е на турски със силен руски акцент! не знам това объркване на линкове ли е, подигравка ли или какво. идете да го чуете и ми кажете какво мислите.
та опасявам се да няма и други такива неща по сайта...

Ех, любов, любов, ти си като жълта тиква - щом презрееш и започваш да простееш


Тема Re: кълна се,нови [re: the_bomb]  
Автор ivx (Troglodyt)
Публикувано13.12.03 17:53



Недей!!! Не се кълни, и аз като чух за първи път арменски реших, че е един от многото тюркски езици, но сега никак ама никак не ми прилича на тюркски език. Имам една арменска телевизия и мога да те уверя, че

и тука е арменски.

В началото на предаванията можеш да чуеш нещо от сорта на йетеруме азатоцюн радио Каяна, "каяна" значи "свобода"

Ето и е същият език.

 

Тема Re: кълна се,нови [re: ivx]  
Автор the_bomb (никой)
Публикувано14.12.03 12:47



ама това, което чух отначало, беше съвсем различно. пак на сайта на "Свободна Европа", ама друг broadcast, който го четеше една жена, очевидно рускиня. и беше пълно със собствени имена, зад които бяха прибавени типично тюркските наставки -de, -den, -nin и т.н. стори ми се и че чух някои познати от турския думи като olmak.

когато днес се опитах да пусна същото нещо, ми даде заставката, която RFE използват за "проба".

а това, което даваш като линкове, си е съвсем в реда на нещата. точно така съм очаквал винаги да звучи арменският. сега отивам да си пусна и BBC на грузински, за да видя има ли някаква слухова прилика (да, знам, че като езици нямат много общо, но твърде дълго време са били съседи в един изолиран район и може да са били под влиянието на един и същи субстрат)

Ех, любов, любов, ти си като жълта тиква - щом презрееш и започваш да простееш


Тема Re: аз пак за ударениятанови [re: ivx]  
Автор gazibara ()
Публикувано15.12.03 09:10



Идиотът правеше разликата въз основа на абсолютно нелингвистични критерии - хърватите са католици, а сърбите - православни. Съгласен съм, че писменостите вървят с религиите, но не и езиците.

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re: кълна се,нови [re: the_bomb]  
Автор ivx (Troglodyt)
Публикувано15.12.03 13:10



кое е това "същото нещо"? стана ми любопитно.

на тебе на пръв слух звучат ли ти близки груз и арм?

субстрат?

 




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.