Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:42 28.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Индо-европейски?нови  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ (любознателен)
Публикувано22.10.03 12:11



Сериозните лингвисти, я помогнете

That's the first time that I hear the claim that the Bulgars were IE, and also the first time I hear that "now historians admit their predescesors had little to none reasons" for assuming the Bulgars to be a Turkic people. Can you give any serious literature to support that view?
Best regards,
Hans-Werner

има ли такива книжки, такива работи?

Питието определя съзнанието.


Тема Re: Индо-европейски?нови [re: пишмaн-линrвиcтЪ]  
Автор ivx (Troglodyt)
Публикувано22.10.03 13:52



ами кажи му на човека, че за приближат към империята на злото където имаше десетки тюркси народи са я измислили тази версия за тюрко-татаро-монголския ни произход.

не съвсем по темата, но можеш да му дадеш тоя линк (стига да знае руски де):



Кажи му, че според декана на историческия факултет (по всяка вероятност) българите са били ирано-езични.

А некъде чух, че българският и курдският имат над 400 думи с общ корен.

 

Тема Re: Индо-европейски?нови [re: пишмaн-линrвиcтЪ]  
Автор gazibara ()
Публикувано22.10.03 19:03



Подшушни му и хипотезата на Петър Добрев за памирския произход. А ако иска, мога да разбия тюркската хипотеза (съвсем по военному - не знам какви си, ама не са тюрки) - с помощта на Именника на българските царе, на Петър Добрев, но и на математиката!

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re: Индо-европейски?нови [re: ivx]  
Автор gazibara ()
Публикувано22.10.03 19:09



Този сайт ни най-малко няма да му помогне. Никой не се съмнява в общия произход на волжко-камските и дунавските българи (и че са българи, а булгари или болгари).

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема тоя ли беше детонови [re: gazibara]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано22.10.03 21:06



разправя че там също ползвали думата "чук"?
всъщност от къде наистина произлиза "чук". а какво е наистина становището за най-вероятна принадлежност на старобългарския? чел съм из интернет (не български сайтове) за тюркски произход. интересна ми е тая тема, надявам се да не заглъхне



Тема за татаритенови [re: ivx]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано22.10.03 21:12



веднъж приказвах с един турчин, бачкал в коми. та той ми каза че със хората от голяма част от разните републики, могат да се разбират на турски без проблем. но като най-близък до турския посочи езика на татарите. каза "прикзват също като нас" което предполагам е преувеличено, то ако пусна моята баба в някое шопско село, трудно ще си разбират.



Тема Re: тоя ли беше дето [re: zaphod]  
Автор gazibara ()
Публикувано23.10.03 09:00



Точно за чук не знам, ама за много други го твърди. И така обяснява съществуването на двойки думи като любов-обич, магаре-осел, стар-дърт, въртя-суча, лош-зъл, хляб-пита и т.н. Вж. и тук [url]http://www.members.tripod.com/~groznijat/b_lang/bl_oldwords.html[url]

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re: Индо-европейски?нови [re: gazibara]  
Автор ivx (Troglodyt)
Публикувано24.10.03 19:13



Ами разбий я, ще ми е интересно да почета. Според мен този сайт ще му помогне като разбере какви издевателства и фалшификации са вършени.

 



Тема Re: §Є§Я§Х§а-§Ц§У§в§а§б§Ц§Ы§г§Ь§Ъ?нови [re: ivx]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ (любознателен)
Публикувано24.10.03 19:15



I had a look at RЁ№diger Schmitt's article. He is an eminent Iranicist, so I'm inclined to take his opinion serious. Now, from what he quotes, I see two things:
1. Most of the names discussed have no good Iranian etymologies.
2. 2-3 of them have, and there are also some which clearly seem to be of Slavic origin.
To me, that indicates that the Bulgar elite was probably ethnically mixed or at least open to loaning foreign names - as is known, and mentioned by Schmitt, e.g. the Armenians, being ruled by Persia for a long time, took over many Iranian names. He seems to assume that a similar fact explains the few Iranian names - the Bulgars must have come under some Iranian influence.
Of course, from the names one could also draw the opposite conclusion - that the clearly Turkic names and titles we also find are due to Turkic influence on an otherwise non-Turkic people.
But for me, an important point is still the link with the Volga Bulgars / Chuvash, who are definitely (Oguric) Turkic. One can perhaps assume that tey became turkicised after the Bulgarian Bulgars split off. But I'd prefer to see a good analysis of the language material in either direction.
I had a short glance at the rest of the web site. I didn't find the reading the author offers for the Bulgar inscriptions very convincing - he basically looks for fitting words all over the place, from the Caucasus to the Pamir to Ancient Sumer. But it seems to be a good source for the texts, which I had not seen before; I'll have a look at them when I have more time.
Can you point me to some scientific articles by those academicians you mention? I'm able to read Bulgarian, and I could try to get them via a library loan.
Best regards,
Hans-Werner

Пича знаял български, бре?

Питието определя съзнанието.

Редактирано от пишмaн-линrвиcтЪ на 24.10.03 19:16.



Тема Re: за татаритенови [re: zaphod]  
Автор ivx (Troglodyt)
Публикувано24.10.03 19:15



Ами да, те говорят тюркси език, но това не ги прави тюрко-татаро-монголи така както нашият славянски език не прави древните българи славяни.,

Знаеш ли... все съм се питал какво означава това zaphod

 




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.