Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:31 26.09.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Cтаробългарскинови  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ (любознателен)
Публикувано03.10.03 09:58



Eдин пичага, чуjденец се интересуvа от старобългарски, иска малко думи на него и български и руски, да сраvни как са се променили. Mай ще е добре да има и думи които руския е заеl от бг. I primenro dumi deto sa dvojki bulgarska-ruska i sa izpolzvat v razl slu4ai, kato breg/bereg i t n.

Питието определя съзнанието.

Редактирано от пишмaн-линrвиcтЪ на 03.10.03 10:38.



Тема Re: Cтаробългарскинови [re: пишмaн-линrвиcтЪ]  
Автор Skandinavistche ()
Публикувано03.10.03 17:44



Праславянските съчетания *or, *ol, *er, *el се променят в праизточнославянския до /oro/, /olo/, /ere/, /ele/. За разлика от това в южнославянския се променят до /ra/, /la/, /rě/, /lě/. Думи, които сега съдържат /ra/, /la/, /re/ i /le/ със сигурност са старобългаризми. А. Шахматов дава 179 примера, сред които: враг, краткий, здравствуй, страна, владыка, златолюбие, млечный путь, млекопитающее.

Праславянските съчетания /rа/, /la/ в началословие в източнославянския се преобразуват до /ro/, /lo/, а в южнославянския дo /ra/, /la/. Ето защо руски думи започващи с /ra/ или /la/ се смятат за старобългаризми. Шахматов дава 25 примера, сред които: расту, растение, ладия.

Праславянското съчетание */dj/ се развива в източнославянския до /ž/, а в старобългарския до /žd/ , съчетание непознато на староруския. В руския /žd/ е резултат или на развитие от /žьd/, или става въпрос за старобългарското съчетание /žd/. Шахматов дава 43 примера, свързани със старобългарското съчетание /žd/: вожд, жажда и рождение.

Прасляванското съчетание */tj/ се развива в източнославянския до /č/, а в старобългарския до /šč/. Ето защо думи в руския, съдържащи съчетанието /šč/ се смятат за старобългаризми. Шахматов дава 50 примера, сред които: помощь и настоящий.

В праруския в началословие /ju/ се променя до /u/. Шахматов дава шест примера за старобългаризми, кадето тази замяна не е извършена: юноша.

Прасляванското /е/ се изменя в руския до /о/. В литературния руски език се наблюдава под ударение преди непалатализирани съгласни или след първоначално палатални /š/ /ž/ /č/ /c/ и /šč/. В южнослвянския подобна замяна не е извършена. Думи, които в руския съдържат тази промяна са съхранили /е/-то в старобългарски под ударение преди непалатална съгласна – такива думи в руския трябва да бъдат окачествени като старобългаризми. Това обаче не важи за руски думи, в които след /е/ стои една в по-късен етап депалатализирана съгласна или ако звукът /е/ произлиза от ятовата гласна. Шахматов дава 49 примера, сред които: небо и крест.

По-късно днес ще допиша отговора си, защото има още поне толкова...

Er betri ein kraka i hendi en tvaer i skogi.


Тема Re: Cтаробългарскинови [re: пишмaн-линrвиcтЪ]  
Автор lil ()
Публикувано03.10.03 18:45



Не те разбирам какво точно питаш: думи на старобългарски и как са се развили в българския и руския или думи, отсъстващи на накакъв етап в (старо)руския и заети от българския? Бряг в бълг и берег в руския се използват с абсолютно еднакво значение, а ако питаш за брег и берег (и двете в руския), първото е силно архаично или поетично и в съвр. руски не се употребява.



Тема Re: Cтаробългарскинови [re: lil]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ (любознателен)
Публикувано04.10.03 14:49



И за двете, ако може.

Питието определя съзнанието.


Тема Re: Cтаробългарскинови [re: пишмaн-линrвиcтЪ]  
Авторlil (Нерегистриран)
Публикувано06.10.03 14:03



"И за двете, ако може." И бира, и бира, чадо :)) (ако знаеш вица за попа).
Накратко. Освен пълногласието в руския и непълногласието в българския, за което подробно е писалоо Скандинавистчето (Скандинавистче, половината ти символи не се четат!): глава-голова, мляко- молоко, по различен начин са се развили в българския и в руския носовките : дуб-дъб, путь-път, лук-лък. Ако предците на президeнта Путин бяха поели на юг, сега той щеше да се казва Пътин. Освен това щ-ч : пещ-печь, нощ-ночь, нещо-нечто; ы-и : рыба-риба, сын-син и др.
Освен това след разделянето на старобългарския или (както е прието изън България да се казва) праславянския/старославянския на староруски (древнерусский) и старобългарски (древнеболгарский) е имало две масови заимствания на български думи в руския език. Такива са напр. упованиe, благодарить и др. подобни, най-голямата част от които свързани приемането на христианството и христианската литература, написана на старобългарски. Затова в съвременния руски има и думи като очи и глаза, глава (на книга) и голова (част на тялото), страна (държава) и сторона (посока). Някои от тях са с архаично звучане като очи, брег, други са си общоупотребителни.
Правила съм си експеримент, не претендиращ разбира се на представителност. Руснаци, не изучавали български, разбират български думи с непълногласие, щ, ж, ъ, а българи, не изучавали руски, не разбират молоко, дерево, дуб. Не знам защо става така.



Тема Re: Cтаробългарскинови [re: lil]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ (любознателен)
Публикувано06.10.03 16:14



Знам го вица, как да не го знам.

Питието определя съзнанието.


Тема Re: Cтаробългарскинови [re: пишмaн-линrвиcтЪ]  
Автор ivx (Troglodyt)
Публикувано08.10.03 13:32



има една "Кратка старобългарска граматика във фишове", издава я "Полис", адресът им е Парчевич 37, вх. Б, ет. 3, струва 5 лева, може и по книжарниците да я има. Аз не съм си я купил от този адрес, щото все още не съм си я купил, мисълта ми е че не знам дали там си продават това, което издават, но ти го давам за всеки случай.

 



Тема Re: глава / голованови [re: lil]  
Авторlarkspur (Нерегистриран)
Публикувано08.10.03 14:25



Нещо, което се сещам да допълня за тази двойка думи на руски:
напр. "глава государства" - в смисъл на ръководител



Тема Re: Cтаробългарскинови [re: пишмaн-линrвиcтЪ]  
Авторkaин (Нерегистриран)
Публикувано14.10.03 22:58



Айде сега и аз да попитам за някои думички с близко звучене, да ми обясниш общославянския корен по научните методи не на сричковото писмо:), а на историческата лингвистика:
Баща-бащица
Батко-батюшка
башкъ-башка
А.... че и хайде-айда пак така...
Оф..колебая се и за отец-отец



Тема Re: Cтаробългарскинови [re: kaин]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ (любознателен)
Публикувано15.10.03 12:01



Нещо не зацепИх ква ти е интимната мисла.

Питието определя съзнанието.



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.