Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:11 20.09.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Тема добре дошъл - добре заварилнови  
Автор Nea (feliz)
Публикувано07.10.03 23:12



Здравейте!
Имам един такъв въпрос.... Примерно, аз (жена) отивам на гости на познат (мъж), който ме посреща с думите "Добре дошла!" .... Как следва да му отговоря аз: "Добре заварила!" или "Добре заварил!"???
Аз лично разсъждавам по следния начин: смятам, че е правилно да кажа "Добре заварила", защото аз съм тази, която заварва човека в къщата му, където му отивам на гости, т.е. аз върша действието заварване и би следвало тази дума да е в рода, в който е и неговия извършител, т.е. женски род.
Допитах се до няколко човека около мен (непрофесионалисти в лингвистичната област), които твърдят, че правилно е аз да кажа "Добре заварил!", само че аз изобщо не схващам защо....
Моля, отговорете ми кое е правилното в случая и моля да се обосновете подробно.
Благодаря предварително на тези, които ще си направят труда да отговорят!
Поздрави!



Тема Re: добре дошъл - добре заварилнови [re: Nea]  
Автор Shankly (моряк)
Публикувано08.10.03 00:19



аз се присъединявам към колегите непрофесионалисти в лингвистичната област и "гласувам" за "добре заварил".

за мен "добре дошъл" и "добре заварил" са размяна на поздрави. Значи, стопанина казва: добре си дошъл, а ти от своя страна: добре си завариЛ :)) това е скромното ми мнение по въпроса



Тема Re: добре дошъл - добре заварил [re: Shankly]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ (любознателен)
Публикувано08.10.03 10:32



Напротив! Логиката на момичето е съвършено правилна! Тези поздрави са съкращения от:

Добре [си/сте ни/ми] дошъл(а,о/и)!
Добре [съм/сме ви/ти] заварил(а,о/и)!

Ако пристигащите са множество, няма да кажеш "Добре дошъл" а "Добре дошли", нали?

Да отговориш на "Добре дошла" със "Добре заварил" е пълна безмислица, според мен; и е в пълно противоречие с езиковия ми инстинкт, дори и без да ми се привеждат аргументи - което аз вече направих.

Питието определя съзнанието.

Редактирано от пишмaн-линrвиcтЪ на 08.10.03 10:35.



Тема Re: добре дошъл - добре заварилнови [re: пишмaн-линrвиcтЪ]  
Автор ivx (Troglodyt)
Публикувано08.10.03 11:51



мда, и я така.

- Добре си (ми) дошла.
- Добре съм те заварила.

 



Тема Re: добре дошъл - добре заварилнови [re: Nea]  
Автор Nea (feliz)
Публикувано08.10.03 22:35



Благодаря ви сърдечно!! Поне ми се разсеяха съмненията в собствените ми знания, които се бяха загнездили изведнъж!!
Благодаря ви още веднъж!



Тема Re: добре дошъл - добре заварилнови [re: пишмaн-линrвиcтЪ]  
Автор Shankly (моряк)
Публикувано08.10.03 23:23



ами честно казано, не се бях замислял до вчера за заварил/дошъл, и дадох моментната си интерпретация. Сега като се замисля, май си прав.



Тема Re: добре дошъл - добре заварилнови [re: Nea]  
Автор AvatarBG (root)
Публикувано08.10.03 23:38



Алтернатива:
— Добре дошъл!
— Добре нашъл!

Употребява се и до ден днешен в централна западна България, от Драгоман на запад до самата граница.



Тема Re: добре дошъл - добре заварилнови [re: AvatarBG]  
АвторMist (Нерегистриран)
Публикувано13.10.03 16:51



не само в западна
и в крайната източна се употребява във вариант "добря нал!" :)




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.