Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:41 22.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема правопис  
Авторвъпpoc (Нерегистриран)
Публикувано07.10.03 14:50



След съкращението сек., т.е. секунди, слагаше ли се точка?



Тема Re: правописнови [re: въпpoc]  
Авторotgovor (Нерегистриран)
Публикувано07.10.03 14:52



Da.



Тема Re: правописнови [re: въпpoc]  
Автор Craig (лош енд гол)
Публикувано09.10.03 11:00



Съкращението сек. изобщо не би следвало да се използва. Пише се само "с" и то без точка, както и всички други единици от системата СИ (метър - м, километър - км грам - г и т.н.)
Поради съветско влияние се е наложило писането на единиците на кирилица, все пак за шастие само на по-всекидневните мерки, докато на руски е напълнонормално да напипеш примерно "Напрежение-220 В"

Perdue dans le vent, je brule et je m'enrhume


Тема Re: правописнови [re: Craig]  
Автор gazibara ()
Публикувано10.10.03 14:36



Не бих казал дали е за щастие, или нещастие, въпрос на конвенция. У нас е прието официално да се изписват според SI. А на руски може еднакво и на кирилица, и на латиница (напр. частота 220 Гц или Hz).

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Айде пак, кирилица - латиницанови [re: Craig]  
Автор ASSASSlN (ветеран)
Публикувано10.10.03 15:53



В България официалната писменост е крилица и толкоз!!! До приемане на нещо друго.

Според някакъв БДС, забравил съм го, се съкращава сек. Толкоз. Освен, ако идиотите от Агенцията по стандартизация не са премахнали стандарта, без да го заменят с друго.

По вестници и в ежедневния живот, естествено, всеки може да си пише както иска.

Хм, не съм чак толкова голям консерватор по отношение на кирилицата, ако се регламентира употребата на латиницата, а не всеки да пише както му падне.

Хи, хи... Точно поради тази причина по улиците на BG е много смешно. Майтапът настъпи, когато трябваше да се въведе латинска номерация. Ама, според нашите закони кирилицата е официална.

Соломоновско решение! Използваме кирилишки букви, които имат латинвки аналог.

Ха, някой да ми каже, ако види кола с номер ОВ 4576 от кой край на България е???



Тема Re: Айде пак, кирилица - латиницанови [re: ASSASSlN]  
Автор Shankly (моряк)
Публикувано10.10.03 20:49



Оборище?



Тема Re: Айде пак, кирилица - латиницанови [re: ASSASSlN]  
Авторпишмaн-линrвиcтb (нe мoжe дa c (Нерегистриран)
Публикувано11.10.03 11:26



Pешението за номерата на колите си беше добро според мен. A за мерните единици, я кажи ми, ние как пишем числа? Hе са буквите от кирилицата с числени стпойнисти, нали? Iма си една международна система за мерни единици, чиито названия се иписват по целия свят еднакво. Tака и трябва да бъде. Dаже и в Kитай примерно на пътните знаци си пише и на латиница, с арабски цифри и емрни единици от SI със стандартното им изписване.Pешението за номерата на колите си беше добро според мен. A за мерните единици, я кажи ми, ние как пишем числа? Hе са буквите от кирилицата с числени стпойнисти, нали? Iма си една международна система за мерни единици, чиито названия се иписват по целия свят еднакво. Tака и трябва да бъде. Dаже и в Kитай примерно на пътните знаци си пише и на латиница, с арабски цифри и емрни единици от SI със стандартното им изписване.



Тема Re: правописнови [re: gazibara]  
Автор Craig (лош енд гол)
Публикувано11.10.03 17:42



Газибара, ти си започнал да мутираш от инженер с лингвистични наклонност към чист лингвист-само такъв може да даде като пример 220 Гц !
Иначе по темата-излишно е да се пренасят споровете кирилица-латиница върху мерните единици. И арабите, и гърците и китайците и японците ги пишат по дин и същи начин. Писането на кирилица беше чисто политически ход-съветската наука е велика и може да налага стандарти.
А с номерата на колите- ако е толкова неприемливо да има букви на латиница-да ги направят с цифри като французите-01-София, 02-Благоевград и т.н. Тъкмо ще се избегнат проблемите около евентуално преуменуване на градовете

Perdue dans le vent, je brule et je m'enrhume


Тема Все пакнови [re: пишмaн-линrвиcтb (нe]  
Авторвъпpoc (Нерегистриран)
Публикувано12.10.03 11:35



има или няма точка след сек?



Тема Re: Все пакнови [re: въпpoc]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ (любознателен)
Публикувано12.10.03 16:12



Не си спомням, отдавна не съм го виждал изписано на кирилица.

Питието определя съзнанието.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.