Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:48 28.09.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Глаголни временанови  
АвторMиpa (Нерегистриран)
Публикувано05.09.03 12:02



За мой срам не можах да се сетя за повече от 5 гл.времена в бълг.език,а знам 16 английски.
Бихте ли ми изброили българските /с пример ако може/
И още имаме ли падежи/ дателен винителен ?



Тема Re: Глаголни временанови [re: Mиpa]  
АвторДpyra Mиpa (Нерегистриран)
Публикувано05.09.03 13:18



Със сегашно, бъдеще, минало свършено и минало несвършено няма неясноти: ходя, ще ходя, ходих, ходех

Бъдеще в миналото: щях да ходя
Минало неопределено: ходил съм
Бъдеще предварително: ще съм ходил
Минало предварително: бях ходил
Бъдеще предварително в миналото (има ли такова?): щях да съм ходил

Друго не се сещам. не съм лингвистка.

Мира СМ



Тема Re: Глаголни временанови [re: Mиpa]  
АвторAnonim (Нерегистриран)
Публикувано05.09.03 15:13



За падеж се сещам дателен - в народните песни - Мама Стояну думаше....., но мисля, че в българския език по-голяма роля играят частите на изречението и връзката им със съответни предлози. Съжалявам, но и аз не съм филолог.



Тема Re: Глаголни временанови [re: Mиpa]  
Автор lil (a)
Публикувано05.09.03 20:02



Водят се девет, но имаме и 4 наклонения, общо словоформите на един глагол са над 60, ако не се лъжа. Така че имаме добре развито чувство за време, ако се вярва на езика ни (както ескимосите разбират от сняг и имат над 20 думи за назоваването му).



Тема Re: Глаголни временанови [re: lil]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ (любознателен)
Публикувано05.09.03 22:10



Тва е: вид, залог, време, наклонение, лице, число, евентуално род ии... к'во изпускам?

Значи по моите сметки, с четири наклонения (което е минимум), ако се пренебрегне рода, 2х2х9х4х6=864. Ако включиш и всичките му там причастия, стават сугурно няколко хиляди.

Иначе мен тук Газибара има една класифиация дето е интересна и изглежда по-правилна (на един пишман-лингвист, който все пак е погледнал една-две сериозни български граматики). Та наклоненията излизат бая повече. Ако се интересуваш разрови се из предните страници.

Време е да ви хороскопим -- дочуто по радио<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от пишмaн-линrвиcтЪ на 05.09.03 22:15.</EM></FONT></P>

Редактирано от пишмaн-линrвиcтЪ на 05.09.03 23:01.



Тема Re: Глаголни временанови [re: Mиpa]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ (любознателен)
Публикувано05.09.03 22:59



Галголните времена са:

Сегашно: чета
Минало свършено: четох
Минало несвършено: четях
Минало неопределено: чел съм
Минало предварително: бях чел
Бъдеще: ще чета
Бъдеще в миналото: щях да чета
Бъдеще предварително: ще съм чел
Бъдеще предварително в миналото: щях да съм чел

Падежи на практика няма.

Време е да ви хороскопим -- дочуто по радио

Редактирано от пишмaн-линrвиcтЪ на 05.09.03 23:03.



Тема Re: Глаголни временанови [re: пишмaн-линrвиcтЪ]  
Автор lil (a)
Публикувано06.09.03 12:00



Почвам от края: Време е да ви хороскОпим - Добре, че не е Време е да ви хороскопИм, че става страшно
Много ларш смяташ - повечето от категориите ги има само в изявително/индикатив. Сметнах ги с моливче: словоформите на глагола чета са 40, а глаголните му форми със спомагателните глаголи са може би малко под стотина. Това е формалната страна на традиционната граматика.

Наклоненията в известните на мен езици могат да бъдат определяни от 2 (реално и ирреално) до безброй в зависимост от принципа на систематизиране. Класификацията на Газибара сигурно е изтрита, не можах да я видя, но знам за периодични опити поне в историята на руската и английската лингвистика броят на наклоненията да се увеличи, като за основа се приеме семантичната им класификация, а окончанията на някои от тях да се приемат за омонимични. Но тогава броят на наклоненията може да се увеличи до безкрайност, като за основания се приемат и най-малките нюанси в граматическото значение. Ако се построи класификация обаче само по формален принцип, тогава в една категория ще попаднат очевидно различни значения, така че не знам, малко е мътна.



Тема Re: Глаголни временанови [re: lil]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ (любознателен)
Публикувано06.09.03 12:36



О-о, страшно си е, беше по радио Перник, плюс тва и в моя диалект ударението си е така.. Ама книжовно не се ли приоизнасят и двете хороскопИм, скопИм? (както народно хороскОпим, скОпим, както си беше и по радиото?)

Иначе за класификацията на Газибара -- вие си го обсъдете помежду си, като се появи той. Иначе не мисля че имаше честа омонимия между различни наклонения в неговата, доколкото си спомням. Общо взето, идеята беше: има два вида наклонение, първия вид са изявително, повелително, условно и пожелателно (да ____ , когато е само по себе си); втория вид са преизказно, умозаключително, "недоверчиво" и "свидетелско" (не си спомням точно имената, които Газибара им беше дал); като произволно от първите може да се комбинира с произволно от вторите (с изкл. естествено на повелителното); той също така беше измислил имена за свата вида, но не си ги спомням. Та той като се появи ще ти го обясни одробно, сигурен съм, даже и табличка с примери ще ти даде, аз само бих те объркал.

Време е да ви хороскопим

Редактирано от пишмaн-линrвиcтЪ на 06.09.03 12:39.



Тема Re: хороскопимнови [re: пишмaн-линrвиcтЪ]  
Авторlil (Нерегистриран)
Публикувано06.09.03 13:07



Хороскопим/да хороскопя с каквото и да е ударение все не е книжовно, мен ако питаш. Какъв ли страдателен залог ще има - аз днес бях хороскопен или "Бях хороскопил един, ама той..." Интересно дали евнусите могат да бъдат хороскопени или хороскопявани или охороскопени... :-)))



Тема Re: хороскопимнови [re: lil]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ (любознателен)
Публикувано06.09.03 14:05



Значи, това, което ми е неясно, е: хороскопявам; хора-скопявам или хороскоп-явам

Питието определя съзнанието.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.