Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:04 17.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Re:нови [re: gazibara]  
Автор ivx (Looser (sic)
Публикувано04.09.03 20:38



май почвам да разбирам, според теб "макя ву" може да е "макя я".

не, не е укав. но, ако не греша в трънско е укав и може нещо да е прехвръквало, ако разбира се там говорят така.

все ми се иска да те питам нещо: да не би да си направил грешка по-горе където си написал "Не е невъзможно в някои диалекти този процес да не се е осъществил..."?? На мен ми се струва, че тебе да е "Но е възможно..."

 



Тема Re:нови [re: ivx]  
Автор gazibara ()
Публикувано05.09.03 08:47



"Не е невъзможно" и "възможно е" не е ли все тая (с изключение на тънките нюанси)?

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re:нови [re: gazibara]  
Автор ivx (Troglodyt)
Публикувано05.09.03 17:22



ох, некогаш говоря без да мисля. много ясно, че е същото, не знам къде ми беше ума като писах предишния отовор

 



Тема Re: 'макя ву' и т.н.нови [re: gazibara]  
Автор ivx (Troglodyt)
Публикувано07.09.03 21:03



Газибара, ти ли некъде спомена за реформа на сръбския език от Вук Драшкович? Просто това име съм запомнил, исках да те питам дали става въпрос за същия за когото си мисля и дали можеш да преведеш това: Mislio sam da ovo su Bugari u bilo kakom jugo-slangu"

 



Тема Re: 'макя ву' и т.н.нови [re: ivx]  
Автор Paмбo Aмaдeyc (Priest...Live!)
Публикувано08.09.03 00:54



"Газибара, ти ли некъде спомена за реформа на сръбския език от Вук Драшкович?"

Вук Караджич е въпросният реформатор от 19ти век. Дори някъде бях чел, че той е създал първата българска граматика. Ето го и линка:



Драшкович е политик и наш съвременник (може и да е литератор по образование - не съм сигурен).


"Mislio sam da ovo su Bugari u bilo kakom jugo-slangu"

Къде си го видял това?

Some Heads Are Gonna Roll

Тема Re: 'макя ву' и т.н.нови [re: Paмбo Aмaдeyc]  
Автор ivx (Troglodyt)
Публикувано08.09.03 12:30



аха, аз си мислех за съвременния Вук. благодаря

нема значение каде сам го вишел... просто ми е любопитно какво значи

 



Тема Re: 'макя ву' и т.н.нови [re: ivx]  
Автор Paмбo Aмaдeyc (Priest...Live!)
Публикувано08.09.03 17:31



Мисля че е неправилно написано, защото няма голям смисъл (поне за мен) - особено без контекст.

ВД няма и не може да има никакво влияние върху сръбско-хърватските диалекти и книжовни норми.

Some Heads Are Gonna Roll


Тема Re: 'макя ву' и т.н.нови [re: ivx]  
Автор lil (a)
Публикувано10.09.03 16:09



ВУ – “на нея, неи, й” , напр. Я ву рекох (Брезнишко, Трънско, Кюстендилско, Кратовско). Формата ВУ вместо ВОЙ е под влияние на МУ, срв. също така диалектното ГЯ “я, нея” от ГО+Я.
ВОЙ – л. мест. дат.п. ед. ч. от ТЯ “на нея, неи, й” (Трънско), д.п. от стб ОВА “тази” с изпадане на гл О.
ОВИ, ОВОЙ, ВО и т.н. – м.р., ОВАЯ, ОВА, ВАЯ, ВА и т.н. – форми на показателно мест за близост.

Източник: Бълг. етимолог. речник под ред. На Вл.Георгиев, 1 и 4 том



Тема Re: 'макя ву' и т.н.нови [re: lil]  
Автор ivx (Troglodyt)
Публикувано12.09.03 19:32



exa. 10x

 




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.