Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:05 28.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Как най-лесно се научава език?нови  
Автор ombreto (konseliero)
Публикувано17.08.03 15:33



Има ли ситема по която човек да учи език по лесно и по бързо?
Възможно ли е сам да научиш език без да се записваш на разни курсове?

Редактирано от ombreto на 17.08.03 15:34.



Тема Re: Как най-лесно се научава език?нови [re: ombreto]  
Автор gazibara ()
Публикувано18.08.03 09:04



Научаваш граматиката+хиляда основни думи, и отиваш там. Като ти дадат пъпеш вместо диня, или се забиеш по правата, вместо да завиеш кротко надясно, научаваш всичко което ти трябва (вкл. всичко безкрайно нужно, което просто липсва в учебниците )

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re: Как най-лесно се научава език? [re: gazibara]  
Автор lil (a)
Публикувано18.08.03 16:30



Възможно е и сам да учиш чужд език, но са необходими няколко предусловия: мотивация и организация, пълна липса на мързел и най-важното според мен като background да владееш (т.е. вече да си изучил) поне 1-2 други чужди езика, по възможност родствени. В смисъл, че човек се научава как да учи езици и с всеки следващ език става все по-добър в ученето им.
...А това да си в страната, където говорят на този език – не за всички е достъпно. Пък и мога да споделя ред случки от смешни до направо страшнички, в които ме е поставяло недостатъчното владеене на езика, знаенето му точно колкото да си изпросиш боя: като се почне от хокането на две 90-годишни баби-нацистки, след които не можах да затворя вратата в супермаркета след като те ми обясниха как, но аз не разбрах, до ужасяващото преживяване в празното полутъмно виенско метро една неделна сутрин около 7, когато до мен седна пиян мъж на средна възраст и започна да ми говори - според мене мръсотии – ама знам ли? – нищо не можах да му разбера, а поназнайвах немски, вкл. и виенския му вариант. Пък не можех да му се тросна, защото може би просто да си бърбореше приятелски bla-bla-bla. Той се чувстваше обаче много добре, щото си каза всичко което мисли, а аз кротко си мълчах, може човекът цял живот да си е мечтал за такъв разговор с жена.
-

Редактирано от lil на 18.08.03 16:32.



Тема Re: Как най-лесно се научава език?нови [re: ombreto]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано18.08.03 18:54



най-хубаво според мен се учи в жива среда. разбира се това не е вариант който е винаги приложим. според мене ако човек не е съвсем неспособен в езиците, може да научи език от нула за около 6 месеца по този начин. аз лично мога да говоря руски, немски и английски, не идеално обаче. руския как съм го учил - май основно в училище. английски обаче никога не съм учил - нито в училище, нито по курсове, нито дори в някакви самостоятелни занимания. просто английския е навсякъде и сам си влиза в главата. а немския може странно да звучи, но го научих от кабелната телевизия. учил съм го и в училище, но бях толкова зле, че дори не знаех глагола tun. така че може да се каже когато започнах да го уча сам, започнах от нула. отначало гледах една детска телевизия, защото там говорят отчетливо и простичко. постепенно за около година получих знания долу горе колкото да следя филм.
а ходенето на курсове за научаване. имам доста приятели, който си губят времето по курсове, но файда никаква.



Тема Re: Как най-лесно се научава език?нови [re: lil]  
Автор gazibara ()
Публикувано19.08.03 08:35



И аз съм имал подобни на твоите изживявания, само че в Цюрих. Там езикът е доста по-различен от учебникарския немски. Като се почне от една мадама, която се опита да ме сваля, мине се през една, дето искаше дребни, а аз си помислих, че ме пита за смяната ми (?), хилежа на групичка тийнейджъри, на които отговорих с класическото "найн" (имам ли цигари) и се стигне до един дърт педераст, когото за щастие успях да разбера преди да е станало късно.

Аз в такъв случай бих изтипосал една сосна българска псувня, но така приказвам сега. Тогава седях и се чудех що за цена е това "сахс дрисг" за един хот-дог.

Ако учиш сам език, ти липсва най-важното - коректива! Без него просто си мислиш, че учиш език. Защото езикът по книгите е едно, а живият език - съвсем друго.

Ще ти дам пример: дълги години си мислех, че общоприетият полски поздрав, еквивалентен на нашето "здрасти", е "чолэм" (думата идва от чело). Така пишеше в учебника, по който учех самостоятелно, и се използваше във всички диалози и примерни текстове. Докато не го изръсих на един истински поляк. Той първо ме изгледа в недоумение, после се изхили невъздържано, и накрая ми рече: абе, аз да не съм ти партиен другар.
Та така...
А всъщност поздравът е чэшчь (т.е. чест). Научих го от същия поляк.

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re: Как най-лесно се научава език?нови [re: ombreto]  
Автор Джopджиaнa (фов)
Публикувано24.08.03 10:06



Сядаш си на д..то и яко четане.

Когато те обичах...


Тема Re: Как най-лесно се научава език?нови [re: Джopджиaнa]  
Автор Gia ((former njakoj))
Публикувано24.08.03 23:24



I az otdavna se izkushavam da dam tozi savet, no znam ot opit, che ne se priema dobre.



Тема Re: Как най-лесно се научава език?нови [re: ombreto]  
АвторKari (Нерегистриран)
Публикувано28.08.03 15:38



Уточняващ въпрос: какво значи научаване?
Да си перфектен или да се справяш горе-долу. В различните отговори прозира различно съдържание зад думата "научавам". При цялото ми уважение към колегата, говореш немски от кабелната телевизия и английски, защото е навсякъде около нас, не мога да приема това за научаване.

От личен опит мога да кажа, че идеалният вариант според мен е, да се овладеят основите на езика с помощта на добър преподавател-българин, който да може да ти обясни всичко и да предвиди трудностите, които те чакат, а после да тичаш в съответната страна и да усъвършенстваш. Четенето на книжки и гледането на телевизия се подразбират!



Тема Re: Как най-лесно се научава език?нови [re: Kari]  
Авторnemzida (Нерегистриран)
Публикувано14.10.03 01:17



napalno sam saglasna s kari-ot li4en opit i nabludeniq-pri edna dobra osnova i dobito razbirane kam ezika ot osobena vagnost e i komunikaziqta na mestna po4va-ili kakto kazva edin priqtel-trqbva da si nameris giva gramatika



Тема Re: Как най-лесно се научава език?нови [re: Джopджиaнa]  
АвторNeti (Нерегистриран)
Публикувано20.10.03 17:04



Здравейте,приятно ми стана като влязох във вашия свят,защото от две седмици и аз реших да се хвана с немския.Знаете едно време руския,колкото и уж достъпен за нас,не беше никак лесен,поне граматически.След това френския го учехме като задължителен и доста бях напреднала,но език който не се практикува се забравял- и вярно и невярно.Сега реших упорито да се хвана с немския,ходя на частни уроци самостоятелно при една учителка,по един път в седмицата за около три часа и съм започнала от АВ,т.е. от 5-ти клас.Наистина доста трудна граматика и то защото ми влияел френския,а ми казаха,че от ангрийски е по лесно към немския.Кой знае,но ми е адски интересно и мисля да си седна както казахте на д..то и учене му е майката,пък никога не е излишно малко напъване на сивото нали?! Пожелайте ми успех!




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.