Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:56 12.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема сезонинови  
Автор Firefox (Black Company)
Публикувано01.08.03 00:08



Какъв е смисълът и произходът на думите за сезони - "пролет, лято, есен, зима" и така ли са звучали винаги?
А този на посоките? (Имам впредвид, че "изток" и "запад" лесно се превеждат, но откъде идват "север" и "юг"?)
(напоследък ме избива на тестване на фундаментални общоприети понятия - азбука, сезони :))) кое ли ще е следващото)

---
Soldiers live. And wonder why.


Тема Re: сезонинови [re: Firefox]  
Автор akonitin (Homo sacer)
Публикувано01.08.03 02:52



Виж, племенният състав и географското му положение на славяните. Имената зна племената. Етимологичният произход на "север" е там в слвянските езици. За юг не знам. Може да е по древен корена, кратката форма на названието го предполага, но не е задължително.
За сезоните, нямам конкрени предположения, има някаква връзка между "година" - "лето" и "лято" може би. За "зима", може би от "взима", просто повърхностно преположение. За пролетта, ами идването на птиците моце би? Есента...еба ли му мамата, вече.
Мен пък ме интересуват вокалните неречеви форми изразяващи състояния или принуждаващи към действие или бездействие, като "а?" или "ммм" в смисъл на "какво", "не съм разбрал", "тц" или "нц" в смисъл на отрицание "не", "няма да стане" и т.н. Искам още примери по възможност да не са от формите използвани в нашата страна, Кавказ и Прибалтика. Знаеш ли какви подобни форми има в други страни англоезични, германци и, французи, абе, всички други.

Всяка прилика с действителни лица и събития е умишлена и целенасочена


Тема Re: сезонинови [re: Firefox]  
Автор Shankly (моряк)
Публикувано01.08.03 12:45



Лято

Смята се, че най-вероятното първоначално значение на това съществително име е било "време, когато се лее, вали дъжд", сравни лея, изливам, проливам. В старобългарския език лято е означавало още и "година", "време". Тези значения днес се откриват като старинни преживелици в отделни български диалекти, но сравни и книжовните думи летоброене, дълголетие, столетие. С основното значение на лято е свързана думата пролет, буквално "към лятото".

Пролет

pro+let - т.е. "преди лятото"

Есен

Славянска дума с първоначално значение "горещо време, време за жътва".

Зима

Най-старото значение на думата е било "време, през което валят дъждове и снегове", т.е. студено, неприятно време. В няколко български диалекта е запазен израза зима ми е "студено ми е", сравни също и думата зиморничав, "който не понася студ".

================

Запад

Образувана с представка за - от глагола падам - посоката, в която слънцето "пада" зад хоризонта.

Изток

От корен -тек-/-ток-, сравни тека, с първоначално значение "извор" - изтока е мястото, откъдето "извира", "изтича", появява се слънцето.

Север

Първоначалното значение на тази общославянска дума е било "ляв", тъй като, когато старите славяни при различни обредни действия са се обръщали на изток, северната посока се е намирала вляво.

Юг

Стара славянска дума с първоначално значение "посоката, от която слънцето свети най-силно и е най-горещо", а също и "пладне" - времето, когато слънцето стои високо в южна посока.


hth..



COME ON ENGLAND!

Тема Re: сезонинови [re: Shankly]  
АвторD.A. (Нерегистриран)
Публикувано01.08.03 13:19



Шанкли, много ти благодаря - обогати ме

Искам само да добавя, че значението на "юг" - "посоката, от която слънцето свети най-силно и е най-горещо" - ме кефи максимално и ми напомня за Икс - "момче, което не знае какво точно представлява Хрънг и защо е решил да се стовари именно върху Бетелгиус 5"



Тема оффнови [re: D.A.]  
Автор Firefox (Black Company)
Публикувано01.08.03 13:50



:)))))) друго са си мъртвите езици вследствие унищожението на планети :))
а в някои части на вселената ВСЕ ОЩЕ може да се умре от срам :)

---
Soldiers live. And wonder why.


Тема лятонови [re: Shankly]  
Автор Firefox (Black Company)
Публикувано01.08.03 13:55



така както го виждам, определение от сорта на "Зима - студено време, през което валят дъждове и снегове" и "юг - там където е най-топло" май идат да покажат, че това са си "изконни" думи, т.е. не почиват на някаква вторична логика, ами са си измислени за това, което обозначават от самото начало?..

иначе за лятото макар и да ми прозвуча ок, пролетта ме притеснява. "Про" не е ли прекалено чужда представка? Как пък славяните изведнъж дружно ще заговорят на латински (?) колкото да си кръстят сезона и после ще спрат? Пък и, хайде, нашите южни славяни, ок, но руснаците?... Обратно - какво е значението, ако го има, на let на лат., гр.?

(виж пролет - прелет ми звучи ок)


ПП: А, да - между другото това твои разсъждения ли са или?..
---
Soldiers live. And wonder why.

Редактирано от Firefox на 01.08.03 13:56.



Тема Re: лятонови [re: Firefox]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ (любознателен)
Публикувано01.08.03 15:17



Латински? Про- си е съвсем нормална славянска представка - продължавам, промивам, проглеждам...

Питието определя съзнанието.


Тема Не!нови [re: Firefox]  
Автор Shankly (моряк)
Публикувано01.08.03 15:30





Имам тука един тъничък етимологичен речник и там пише :))



COME ON ENGLAND!

Тема про-пускаш...нови [re: пишмaн-линrвиcтЪ]  
Автор Firefox (Black Company)
Публикувано01.08.03 16:11



... да видиш, че употребата която той беше дал е повече подобна на мммм неславянското pro :)

---
Soldiers live. And wonder why.


Тема Re: не точнонови [re: Firefox]  
АвторS.E. (Нерегистриран)
Публикувано01.08.03 16:34



Има слаявнски езици (украински, полски), в които думата "про" си съществува със смисъл "за", "относно", "към". Така се връзва много добре с про-лет.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.