Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:19 07.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Za martvite ezici i tehnija smisal!  
АвторGeplagter Student (Нерегистриран)
Публикувано02.07.03 16:34



Moge na njakoi hora mojat vapros da im prozvochi glupavo, no ima li smisal v 21 vek studentite da si gubjat vremeto s detajlno izuchavane na martvi ezici - osobenno, ako fiologijata, kojato izuchavat iziskva i nauchavane na saotvetnija giv ezik ot nulata? Pitam tova, zastoto kogato chovek zavarshi nikoj rabotodatel ne se interesuva kak ste se predsavili na izpitite si po staroislandski i starobalgraski - tova sa martvite ezici saotvetno za "Skandinavistika" i "Slavistika" v Germanija...samo molja da ne bada obvinen v marzel i nesposobnost da se spravja s tjah - dage izpita si po staroislandski go vzeh si viskoka ozenka - prosto nesto smisala mi se gubi!



Тема ~нови [re: Geplagter Student]  
Автор ivx (Looser (sic))
Публикувано02.07.03 16:47



ми има, виждаш как се е развил езикът и го разбираш по-добре.

 



Тема ?нови [re: ivx]  
АвторMCM (Нерегистриран)
Публикувано02.07.03 20:07



Ами можеш ли да говориш на староисландски?



Тема Re: ?нови [re: MCM]  
АвторGeplagter Student (Нерегистриран)
Публикувано02.07.03 23:01



Ne, ne moga da govorja na staroislandski, no se nalaga da prevegdam tekstove - bezkrajno "interesni" sagi...



Тема а кой го кара студента това да следва?нови [re: Geplagter Student]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано02.07.03 23:11



ако езиците те кефят, то мъртвите езици са най-интересните. ако просто ти се учи език за практически цели, има си по-добри начини.



Тема Re: Za martvite ezici i tehnija smisal!нови [re: Geplagter Student]  
Авторbhn (Нерегистриран)
Публикувано02.07.03 23:51



Na men lichno istoricheskata gramatika mi e edno ot nai-interesnite neshta w lingwistikata.
Wizhdash razwitieto na ezika, tolkowa neshta, koito sa ti se struwali absoliutno nemotiwirani ti se iziasnjawat i gi razbirash.
No kakto kazwa zaphod, ako naistina si zapochnal da uchish filologija samo, za da nauchish ezika, to mnogo neshta ot tuk natatak shte ti se struwat bezsmisleni i nenuzhni.



Тема Re: Za martvite ezici i tehnija smisal!нови [re: bhn]  
АвторGeplagter Student (Нерегистриран)
Публикувано03.07.03 00:24



Razbiram dovodite vi, no az ne osporvam nugdata ot ucheneto na martvite ezici, a po-skoro do kolko e smisleno da se vlaga tolkova mnogo ilishna energija v tjah - vse pak chovek posle iska da raboti nesto s tazi filologija i ne mi se vjarva te da sa ti ot goljama polza. Estestweno, che edin filolog trjabva da ima predstava ot tjah - no edno e predstava, a savsem drugo e bezzelnoto zubrene na gramatichni formi, koito taka ili inache se zabravjat samo za njakolko sedmizi...



Тема Re: Za martvite ezici i tehnija smisal!нови [re: Geplagter Student]  
Автор lil (a)
Публикувано03.07.03 10:56



На мен може да ми е кеф да се занимавам със санскрит или протополинезийски, но въпросът е кои, с каква цел и до каква степен хилядите студенти от специалностите “Филология” и “Лингвистика” да изучават, както и десетки преподаватели да преподават тези дисциплини. Освен това трябва да е намерено оптималното съотношение между така да се каже историческите дисциплини и останалите за ограниченото време от 4 или 5 години, през което най-много време се отделя на съответния съвременен чужд език. Дали курсове от типа “Съвременни лингвистични теории” или “Компютърна лингвистика” или “Лингвистическа статистика” няма да са и по-интересни, и по-полезни. Да не забравяме, че всичко това се плаща или от държавата, или от самите студенти.
Т.е. моето мнение е, че мъртвите езици и историческото развитие на езиците трябва да присъстват в задължителната програма само като запознаване с тях за обща филологическа култура. Разбира се, който иска трябва да има възможност за изучаване на повече мъртви езици или по-задълбочено на един от тях.



Тема Re: ?нови [re: MCM]  
Автор the_bomb (никой)
Публикувано03.07.03 14:09



извини ме, но въпросът "можеш ли да говориш", отнесен към мъртъв език, звучи леко абсурдно. по принцип изучаването на мъртъв език не е с цел той да може да се говори, защото няма с кого да си общувате на него. повече от десет години съм изучавал латински и старогръцки, но никога не съм могъл да ги говоря както говоря английски и френски след много по-малко учене (пък доколко добре се справям в говоренето с тези два живи е друг въпрос).

затова ми става смешно някой като ме помоли да кажа нещо на старогръцки. не сме 100 % сигурни дори как е звучал този език. освен това по текстовете, които са се запазили, такива типично разговорни изрази като "здравей", "довиждане", "как е при теб" и "много здраве на жената и децата" някакси не се срещат особено.

една приятелка се измъкваше с латинския, цитирайки Цицероновото cur caput meum praebeo [кур капут меум пребео], та дано на питащия да му прозвучи мръсно и да се засрами

I dreamed I was a butterfly dreaming I was a man


Тема виж сега,нови [re: Geplagter Student]  
Автор the_bomb (никой)
Публикувано03.07.03 14:27



изучаването на мъртви езици, поне до известна степен, е много полезно за по-дълбоко навлизане в някои особености на съвременния език. на училия старогръцки му е безкрайно по-лесен историческият правопис на новогръцкия. на училия латински му е ясно защо на френски се казва coupable, обаче culpabilitе и въобще не си прави труда да заучава наизуст подобни "противоречия" в правописа и правоговора. на училия старобългарски и/или църковнославянски (което е горе-долу същото) му е известно, че не е особено грамотно да се казва "воистина воскресе", а правилното е "воистину". това са само първите примери, които ми идват на ума. с други мъртви езици примери ми е трудно да ти дам пример, не съм много запознат.

така че малко мъртви езици няма да ти навредят, даже напротив. едва ли те карат да учиш повече, отколкото и без друго ще ти е нужно за усвояването на съответния жив.

а, само да добавя, че за знаещия латински всички романски езици звучат само като набор от диалекти.

I dreamed I was a butterfly dreaming I was a man


Тема ~нови [re: the_bomb]  
Автор ivx (Looser (sic))
Публикувано03.07.03 15:00



"а, само да добавя, че за знаещия латински всички романски езици звучат само като набор от диалекти."

— така ли? а пък на мен са ми казвали, че едва ли не немали нищо общо.

 



Тема Re: Za martvite ezici i tehnija smisal!нови [re: Geplagter Student]  
Автор Shankly (моряк)
Публикувано03.07.03 17:00



Честно казано, аз много бих се зарадвал, ако намеря някъде във Варна ( или в областта ) учебници по староанглийски или средноанглийски . . .

Както за някои хора гръцкия е мания и за други латинския, за трети това е английския и историята му..



Тема Re: ~нови [re: ivx]  
Автор lndependent (crash)
Публикувано03.07.03 18:07



Абе не е точно така. Аз съм учила само френски от романските, но като се заслушам в испански и италиански, мога да разбера около 40% от казаното. Дори някои латински фрази ми се изясняват, въпреки че дори не съм отваряла учебник по латински.

стой та гледай


Тема za ґgovorenetoґna martvite eziciнови [re: the_bomb]  
АвторGeplagter Student (Нерегистриран)
Публикувано03.07.03 21:34



Do kolkoto znam v Germanja sastestvuvat klubove na hora, koito znajat latinski, sabirat se redovno i si govorjat samo na latinski, dori izmisljat novi dumi za nesastestvuvali v minaloto predmeti i ponjatija. V knigarnizize sam vigdal ґAsterixґ na latinski. Osven tova v kursa mi po ruski ima edna monahinja, kojato tvardi, che znae perfektno latinski, i che dori govori na nego s drugi hora ot duhovnata sfera...Dage ima nenormalnizi, koito nastojavat latinskijat da stane megdunaroden ezik - edin vid esperanto!



Тема Re: za ґgovorenetoґna martvite eziciнови [re: Geplagter Student]  
Автор the_bomb (никой)
Публикувано04.07.03 09:45



да, знам за такива хора, и за "Астерикс"-ите и още куп други списания, за едно финландско радио, което излъчва на латински, за доста книги от рода на "Макс и Мориц" и "Мечо Пух", преведени на латински... а за монасите от Римокатолическата църква е нормално да знаят перфектно латински, допреди 200-тина години това наистина си е било международен език и сред тях все още май е (Адриан да каже, ако се мерне насам).

само че всичко това ти звучи доста екзотично, нали? това е защото латинският днес е наистина мъртъв език и подобни опити могат да бъдат забавно упражнение за ума, но освен шепа монаси и класици, възлизащи на около 10 % от всички образовани хора, никой няма да те разбере. та за мен въпреки всичко не е говорим латинският, не е...

I dreamed I was a butterfly dreaming I was a man


Тема Re: Za martvite ezici i tehnija smisal!нови [re: Shankly]  
Автор the_bomb (никой)
Публикувано04.07.03 09:50



не знам дали вече не бяхме говорили за това, но има една книжка, която се казва The History of English in Texts and Tables, автор Мира Ковачева, София, Университетско издателство, 2002. потърси я и във Варна, не бих се учудил, ако я има по големите и хубави книжарници. Ако не, бъде настоятелен и могат да ти я изпишат от София.

I dreamed I was a butterfly dreaming I was a man


Тема Re: Za martvite ezici i tehnija smisal!нови [re: the_bomb]  
Автор Shankly (моряк)
Публикувано04.07.03 12:40



Още днес ще я потърся.. мерси!

P.S. Я, какво си намерих..



Много ти благодаря, че ми каза името на този справочник/книга

Редактирано от Shankly на 04.07.03 13:00.



Тема Re: ~нови [re: ivx]  
Автор gazibara ()
Публикувано04.07.03 15:11



Как тогава се разбрах с един съвсем натурален италианец без да знам грам италиански и само малко испански?

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re: Za martvite ezici i tehnija smisal!нови [re: Geplagter Student]  
Авторklasik (Нерегистриран)
Публикувано07.07.03 14:37



vij sega az naistina si mislq 4e pozitziqta ti e sme6na,detska i neseriozna-pozitziq na laik. latinskiqt i starogratzkiqt sa edno neizmerimo bogatsvo no naistina samo za tozi, koito umee da gi otzeni. 6te6e li da ima klasi4eska gimnaziq(za koqto veroqtno ne znae6), v koqto 5 godini da se u4i latinski i t.n. ako nqma6e smisal i vsqka godina da idvat stotitzi detza na izpitite i da se ma4at da vlqzat. 6te6e li da sa6testvuva ve4e 25 godidni i da bade na takova visoko nivo, neinite vazpitanitzi da se realizirat po tzql svqt- da bade nai-dobrata gimnaziq v bg. 6te6e li Gergina Ton4eva da e takava li4nost i t.n. Pozitziqta ti naistina e neseriozna>



Тема Re: виж сега,нови [re: the_bomb]  
АвторRed Deer (Нерегистриран)
Публикувано13.07.03 23:53



В отговор на:


на училия старобългарски и/или църковнославянски (което е горе-долу същото) му е известно, че не е особено грамотно да се казва "воистина воскресе", а правилното е "воистину".



Какво значи "не е особено грамотно да се казва", при положение, че сега си се казва така, и т'ва е...
Езиците нали еволюират и се развиват? Защо трябва да казвам "воистину", като съм си го чувал "воистина" навсякъде (не че го казвам - не считам себе си по никакъв начин за християнин и религиите са ми адски смешни), пък и си ми звучи по-добре?
Къде е проблема? Че така се било произнасяло преди н'ам си там колко време? Ами то по тая логига няма нито един "особено грамотен" българин днес - не вярвам някой да говори както преди 1000 години сега

Извинявам се, ако Ви обиждам с нещо. Целта ми не е да се заяждам, просто от чисто любопитство - защо някакъв си архаизъм да е по-правилен от общоприетия (на практика) днес изказ?

ПП И защо без главни букви? (Също не е заяждане, но да се говори за грамотност, и в същото това време... Интересува ме логиката - гледам, цялата тема е изпъстрена с подобни мнения (в смисъл без главни букви (но в същото това време на кирилица), а обикновено taka pi6at tez det gi myrzi da spazvat kvito i da bilo pravila, което определено не е вярно за останалите аспекти на мненията Ви). )
Извинявам се за правописните грешки в моя пост (главно запетайки в повече/по-малко, както и някой и друг пълен/непълен член тук-таме, в според зависи от случая ), но съм прост землемер и толко'а си м'оем. Н'дейте ма би!



Тема Re: виж сега,нови [re: Red Deer]  
Автор the_bomb (никой)
Публикувано15.07.03 18:21



ами самото "воистину" си е чист архаизъм, излязъл от "нормална" говорна употреба от поне 200 години. та като ще използваме архаизми, нека поне ги ползваме правилно. същото е и със сентенциите на чужд език - ако не можем да кажем правилно и на място нещо на латински или на френски, или на какъвто и да е друг език, по-добре да не го казваш изобщо. най-много да го цитираш на български.

та и с "воистину"-то е същото: или го казваш както си е било на старобългарски (е, добре де, старобългарски в руска редакция ), в съответния падеж, или използваш направо новобългарското "наистина". формата "воистина" не е нито едното, нито другото, а някакъв хибрид, който не е правилен и не същестува на никой стар или нов език. той е резултат от мешавица, а не от нормалните закони на езиково развитие, които са дали съвсем друго - "наистина".

толкова по този въпрос, и без това е обсъждан вече тук и вероятно ставам досаден на другите участници. колкото до главните букви, не го правя просто от чист мързел да натискам непрекъснато шифт-а. ако беше недопустимо иначе, щях да го натискам, ща не ща, но изглежда във форумите нетикетът позволява по-свободна пунктуация по отношение на главни/малки букви. виж, добрият правопис вече си е нещо задължително според мен!

това е засега и хайде да минем на "ти", защото иначе става много официално

I dreamed I was a butterfly dreaming I was a man


Тема Re: виж сега,нови [re: the_bomb]  
АвторRed Deer (Нерегистриран)
Публикувано16.07.03 07:18



Аха, аха! Мерси! Разбрах!
Ей, майка му мечка, хубаво е 'гат' има нЕкой да обЯсни, а не просто тъй, д'ти тегли една и толкоз
И аз смятам, че требе да си е "Наистина възкръсна!"*, 'ма кой ли ме пита...
Не че съм някакъв литературовед (ей, кръстосаха ми се пръстите да го напиша!) ама и мен това "у" накрая си ме наведе на мисълта за падежи. За съжаление съм изумил (забравил демек) да съм учил нещо подобно в училище, пък и кога беше то...
Ама значи и ний сме се имали падежи, викаш, а? Бря! Къде може човек да се осветли повече по въпроса? Най-'уб'уу нЕкой линк ли, що ли, 'ма в краен случай и на списък със смислени книжки кандисвам. Нещо така за историята на езика ни, коя дума от къде е дошла, ний какво сме дали на света, кое как се е променяло през времето и под влиянието на какво, ей таквиз едни работи.

* - в което силно се съмнявам по между другото...

ПП А! Понеже така и така вече досаждам: някоя добра книжка по граматика и правопис, нещо дет' да може да се ползва като опреснителен курс, че съм го закършил и ми се ще да си поприпомня туй-онуй. Ама хубава нека да е, че ги има едни... Абе, стремят се да ползват к'ви ли не засукани фрази, мислийки си, че така изглеждат умни, пък то не е вярно. Айде холан! Колкото по-просто (Ей го на ся! Тук ударено "о" ли е или ченглече? Хем е едно такова сравнително-превъзходно, хем... ) успееш да обясниш една сложна материя, тозкоз по-добре.
Предварително голямо благодарско от мен! Хубаво е човек до срещне и учени глави тук, в Дир-а.



Тема Re: виж сега,нови [re: Red Deer]  
Автор lil (a)
Публикувано16.07.03 12:15



Препоръчвам "Кратък правописен речник на българския език" - в началото има кратки правила, а по-нататък си е речник и може да се провери коя дума как се пише - ако това някога та заинтересува.



Тема Re: виж сега,нови [re: lil]  
АвторRed Deer (Нерегистриран)
Публикувано16.07.03 14:03



Мерсаж, обаче това от къде може да се намери?
В смисъл има ли го на Славейков (или някъде другаде) за закупуване? Щот' от един прочит в някоя библиотека надали шъ мо'а да... таквоз... да "вдяна" за що иде реч



Тема Geplagter Student,нови [re: Geplagter Student]  
Автор Ckитницa (обичам те дотук)
Публикувано16.07.03 19:46



ако все още четеш тука, би ли ми казъл в кой град и в кой университет в Германия учиш и какво точно включва подготовката ти по съответния език? Аз също следвам там, само че определено не съм доволна от нивото на обучение в посещаваното от мен висше учебно заведение и се замислям дали не е по добре да го сменя

до този мост, до тази гара

Вече съм един човек, от релсите излязъл


Тема Re: виж сега,нови [re: Red Deer]  
Автор lil (a)
Публикувано16.07.03 19:56



Е, не знам, аз го имам от няколко години, но някой тук в клуба, по-точно ivx, беше споменавал, че си е купил пълната версия наскоро, аз обаче предпочитам кратката. Има и безброй подобни неща за ученици, това обаче е първоизточника. Иначе и на "Езикови справки" дават обяснения, има телефон.



Тема Re: Geplagter Student,нови [re: Ckитницa]  
АвторGeplagter Student (Нерегистриран)
Публикувано17.07.03 00:27



Zdravej, moge dage da se okage, che se poznavame, no koj znae! Ucha v Universitдt zu Kцln i sasto kato teb sam ugasno nedovolen ot nivoto na predlaganoto obrazovanie - da ne govorim za katastrofalnata materialna baza (Universitetat e stroen sled 2 Svetovna Wojna i prilicha na ogormen grozen bunker ot beton), knigite v bibliotekata chastichno sa ot predi Osvobogdenieto (v bukvalnija smisal!!!). Do kolkoto znam podgotovkata po Skandinavistika vav vsichki Unita v Germanija e absolutno ednakva sto se otnasja do horariuma. Ima i saotvetni razliki, kato naprimer v Bonn e absolutno zadalgitelno da uchish Islandski kato parvi ezik, dokato v Kцln ti si izbirash. V Nemskata v Sofija imah v podgotvitelen klas 20 chasa nesmki, a sega trjabva da ucha ezik za 3-4 semestara, kato na semestar se padat 4 chasa - koeto za men e napalno nevazmogno! Za sagalenie tova se otnasja za vsichki filologii - izvodat e edin - ako si poemesh nestata v svoi raze i s mnogo samopodgotovka i samoiniziativa ste se spravish... USPEH!!!



Тема Аз не съм скандинавистика,нови [re: Geplagter Student]  
Автор Ckитницa (обичам те дотук)
Публикувано17.07.03 02:40



уча английска и немска филология и засега нямам намерение да ги сменям, освен евентуално на по късен етап да ги допълня с руска. Останах с впечатление, че при теб сякаш изискват повече подготовка; срам ме е да призная, но откакто съм студентка тук -Hannover, карам едва ли не на знания езикова гимназия България.
Предпочитам когато преподавателите поставят по високи изисквания пред студентите си, така се амбицирам повече да докажа самата себе си. Иначе като материална база не сме зле, а библиотеката ни е настина много добра. Университетът, обаче, е бил основан като naturwissenschaftlichе universitaet и като цяло, дори сега по добре платените и организирани семинари са техническите. От филологиите тук се изучават само немска, английска, френска и италианска, като при всички е задължително да имаш предварителни знания по езика. Иначе освен задължителните семинари, трябва да посещаваш други, свободноизбираеми, за да събереш определен брой SWS.

П.С. Имам предложение да се регистрираш ако искаш и все още не си го направил Ако имаш регистрация можеш да пращаш и получаваш бележки на и от други регистрирани потребители. Така щях да ти пратя този постинг лично, на бележки, без да ти разводнявам първоначалната тема, за което междувпрочем се извинявам


до този мост, до тази гара

Вече съм един човек, от релсите излязъл



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.