Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:18 12.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема за отворените и затворените гласнинови [re: ivx]  
Автор AvatarBG (root)
Публикувано11.07.03 15:24



> да знаеш дели има съвременнен език, който да ги има тези отворени и
> затворени гласни, че ми е малко трудно да си ти представя?

Отворени и затворени гласни „е” и „о” има в португалски, италиански и френски (английския няма да го споменавам, 'щото ще почне пак дълга дискусия кое как се произнася). В български има затворено „о” при неударени „о” и „у”. Удареното българско „о” е отворено. Затворено „е” има в някои български диалекти — на места това е удареното „е” (неудареното се затваря до „и”), на места е неудареното. Книжовното „е” е винаги отворено.



Тема ~нови [re: AvatarBG]  
Автор [::] (Looser (sic)
Публикувано11.07.03 16:21



не знаех.... ааа чакай малко, май ми просветна, на новогръцки всички гласни са отворени?!

горе-долу кои диалекти?

 



Тема Re: ~нови [re: [::]]  
Автор AvatarBG (root)
Публикувано11.07.03 17:00



Най-общо казано източните диалекти. Там дьет' са мьека и/или ридуцира.



Тема Re: ~нови [re: ivx]  
Авторthe_bomb (Нерегистриран)
Публикувано13.07.03 14:37



<мога ли да обобщя тогава, че "вълнистото" ударение се пише там където се е случило контрахиране на гласни???>

не е съвсем така, има го и на други места. днес-утре ще постна и по този въпрос.

това nous си се пише NOYC, с дифтонга OY, само че в класическия старогръцки се е чело с дълго затворено [o], а не с [u], както е станало по-късно. колкото до въпроса кое с кое се е сляло, от първоначалната форма noos двете -oo- са се слели в едно OY (тоест в дълго затворено [o]).

колкото до съвременното второ спрежение, то произлиза от контрахираните глаголи по 1-во спрежение тип nikaw и poiew. от античното второ спрежение не е останало нищо, всичките му глаголи са минали по първо с различни суфикси, например didwmi > dinw, skedannymi > skedazw. окончанията за новогръцкото второ спрежение тип agapw, xrhsimopoiw са дошли от окончанията на контрахираните глаголи по 1-во спрежение на старогръцки. там е имало тип на -aw, тип на -ew и един тип на -ow, който в новогръцкия е получил наставка -n- и удължаване на о-то от основата и е станало -wnw. сравни стгр. plhrow "пълня" с нгр. sym-plhrwnw.

разпределението на старите диалекти по области:

йонийски - крайбрежието на Мала Азия, повечето егейски острови;
атически (клон на йонийския) - Атика;
дорийски и западногръцки - Пелопонес, Крит, Родос, Южна Италия и Северозападна Гърция;
еолийски - Северната част на Мала Азия плйс Лесбос, Тесалия и Беотия.

за отворени и затворени гласни Аватарът ти обясни. само ще добавя - опитай се да си представиш О, което отива към У, както и Е, което клони към И (тези тенденции всъщност са доведени до завършек вмпоследствие) и ще ти се поизясни.



Тема ~нови [re: the_bomb]  
АвторlVX (Нерегистриран)
Публикувано14.07.03 07:59



едва снощи намерих спрежението на глаголите на -ew и -ow. извинявай за въпроса преди това.

изненедва ме, че йонииските диалекти са в крайбрежието на Мала Азия и повечето егейски острови, аз досега винаги съм си представял йонииските острови.

вие имате ли проблем да си влезете с потребителското име?



Тема ~нови [re: the_bomb]  
Автор ivx (Looser (sic)
Публикувано18.07.03 17:06



нали не ставам нахален?

 



Тема Re: ~нови [re: ivx]  
Автор the_bomb (никой)
Публикувано19.07.03 12:17



никак даже. удоволствие е за мен да обяснявам на някого, който наистина се интересува.
ти извинявай, че се бавя малко с отговорите

I dreamed I was a butterfly dreaming I was a man


Тема Re: ~нови [re: the_bomb]  
Автор ivx (Looser (sic)
Публикувано19.07.03 15:06



ми щото каза ден-два и после те отняма...

м/у другото намерих начин за писане на старогръцки с всички видове ударения и чингели, ако те интересува разбира се.

случайно да знаеш откъде да си сваля гръцки уникод фонтове? трябват ми защото фонтовете за принтиране на тая програма са грозни, а като пейстна в Уърд само Arial Unicode MS 'работи' с всички букви.

с това нещо може да пише на много други езици, например да комбинираш текст с кирилиски, еврейски и гръцки букви.

 



Тема Re: ~нови [re: ivx]  
Автор the_bomb (никой)
Публикувано19.07.03 17:40



абе мани, много работа! почти не ми остава време да влизам тук, още по-малко да поствам. но при първа възможност ще се видим отново, не губи кураж

I dreamed I was a butterfly dreaming I was a man


Тема Re: ~нови [re: the_bomb]  
Автор ivx (Looser (sic)
Публикувано19.07.03 19:24



ОК, тук съм.

 




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.