Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:24 29.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Правилно или не?нови  
Авторpitanka (Нерегистриран)
Публикувано15.04.03 12:59



Имам следния въпрос: Като казвам "ние с Пешо" имам предвид "аз и Пешо", а не "аз + още някой + Пешо".

Това правилно ли е? Или е допустимо само в разговорния език?

Благодоря предварително!



Тема Не знам, аманови [re: pitanka]  
Автор ASSASSlN (старо куче)
Публикувано15.04.03 15:56



"вие с Пешо" за мен сте вие а не Вие.



Тема Re: Не знам, аманови [re: ASSASSlN]  
Авторpitanka (Нерегистриран)
Публикувано15.04.03 16:20



Надявам се, че това не е шега!?

Въпросът ми е съвсем сериозен! От време на време, като говоря на английски, казвам същата фраза (we with....) и хората предполагат, че става въпрос за повече от двама души. Едва тогава се замислих дали и това, което казвам на български е правилно.



Тема Re: Не знам, аманови [re: pitanka]  
Автор! (Нерегистриран)
Публикувано15.04.03 20:10



Това, което казваш на български, е правилно. Ако искаш да кажеш "аз и Пешо", казваш "ние с Пешо". Ако искаш да кажеш "аз и Пешо и Иван", казваш "ние с Пешо и Иван". По инерция, вместо да употребиш правилната за английски език конструкция "аз и Пешо", си направила буквален превод на българската и това е довело до недоумение.



Тема мдааанови [re: !]  
Автор the_bomb (примерно)
Публикувано16.04.03 19:57



прав е Асасинът. на английски или казваш me and Pesho, или в крайна сметка we both with Pesho, ако толкова държиш на местоимението "ние" (и даже така не е съвсем образцов английски). но в никакъв случай само we with... - няма да те разберат

don't follow leaders and watch the parking meters


Тема Re: Правилно или не? [re: pitanka]  
Автор Фaни Xopн (познат)
Публикувано23.04.03 11:22



"Ние" е лично местоимение, първо лице, множествено число.
Ако искаш като кажеш "Ние с Пешо" да се разбира, че сте само ти и той, трябва да се изразиш така: "Ние, двамата с Пешо." В противен случай възприемащият езиковото съобщение, ще трябва да разчита на темо-ремната функция на текста, т.е. да подразбира. Въпрос на стилистика е как ще се изразиш, но ако искаш да си разбран правилно, добваи "двамата" и таква двусмислието ще се избегне....



Тема Re: Правилно или не?нови [re: Фaни Xopн]  
Автор gazibara ()
Публикувано23.04.03 11:59



Поради липсата на двойствено число в бг език, 'ние' освен множествено число (аз+вие, аз+те) може да изразява спокойно и аз+ти или аз+той. Затова "Ние с Пешо" е съвсем нормално изречение и поставено в правилния контекст няма да се обърка.
Предлогът 'с' има съвсем нормална употреба в смисъл на съюза 'и' в славянските езици (за разлика от романските и германските). В много други езици, напр. японски и кечуа, това е единственият начин да се изрази 'и'.

Докато на английски We with Peter би означавало, че ние сме хванали Пешо, примерно подмишница, и сме го помъкнали нанякъде.

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Reнови [re: gazibara]  
Автор ivx (~)
Публикувано23.04.03 20:29



това "двамата" бих го добавил само, за да изтъкна, че "аз и Пешо" и никой друг, "ние с Пешо" си е съвсем достатъчно



Тема Re: мдааанови [re: the_bomb]  
Авторnjakoj (Нерегистриран)
Публикувано24.04.03 08:19



E, ako trjabva da sme striktni, edinstvenata pravilna konstruktzija na English e "Pesho and I" or "I and Pesho".

Pravish si slednata proverka - razdeljash imeto i mestoimenieto. Primerno kazvash "Pesho and me went...". Mojesh li da kajesh otdelno "me went..." - ne mojesh. Znachi pravilnoto e "I".



Тема Re: мдааанови [re: njakoj]  
Автор gazibara ()
Публикувано24.04.03 08:43



Да, така е, но малко хора говорят така. Обикновено се казва Peter and me. Вж още и: Who cares? --- Me.

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.