Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:58 30.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Малък синтактичен въпрос-ІІнови  
Автор gazibara ()
Публикувано15.04.03 14:56



Имаме изречения от вида:

Колкото повече дърдориш, толкова по-досаден ставаш.
Колкото повече духал Вятърът, толкова повече се увивал в дрехата си пътникът.
Както дойдох, така си и заминах.
Каквото повикало, такова се обадило.

Очевидно, това са сложни съставни изречения. Само че:
От какъв вид е подчинението?
Кое изречение е главното, и кое - подчиненото?

В своите изечарски работи наричам този вид изречения взаимноподчинени. Какво обаче казва граматиката на един реален език? Винаги при превод на чужд (реален) език, този вид изречения са ми най-трудни, а в никоя граматика не съм видял достатъчно добро описание.

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re: Малък синтактичен въпрос-ІІнови [re: gazibara]  
Авторbhn (Нерегистриран)
Публикувано15.04.03 21:17



Ami moga da ti kazha za nemskija, tam podchineno e izrechenieto , wawedeno s kolkoto, glawno e towa s tolkowa. Spadat kam modalnite sastawni izrechenija(sazhaliawam ne znaja terminite na balgarski), towa sa izrechenijata za nachin i sredstwo, nai-obshto kazano.
S tozi wid izrechenija srawniawash dwe izkazwanija, kato promiana w podchinenoto izrechenie predizwikwa promiana w glawnoto.
Za wtorite dwe ne mi hrumva nishto, ne se seshtam za ekwiwalent na nemski, imam predwid za obosoben wid.



Тема Re: Малък синтактичен въпрос-ІІнови [re: bhn]  
Автор gazibara ()
Публикувано16.04.03 08:08



Колкото повече дърдориш, толкова по-досаден ставаш
Je mehr sprichst du, desto wirst du laestiger.
Права си, je е подчинителен съюз, а desto - местоименно наречие. То май и на български е така.

На английски е:
The more you jaw, the more boring you become.
Двете части по нищо не се различават.

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re: Малък синтактичен въпрос-ІІнови [re: gazibara]  
Авторbhn (Нерегистриран)
Публикувано16.04.03 23:06



ami na nemski e pochti taka, kakto si napisal, no saiuzat sashtestwuwa samo w tozi si wid, pootdelno ne. Izpolzwano samo "je" si e samo chastiza, a ne sajuz. A desto dazhe ne se i seshtam samo da se upotrebiawa.
Ami shtom na angliiski dwete izrechenija sa absoliutno ravnopostaweni, znachi izrechenieto ne e slozhno sastawno, a slozhno saedinitelno li beshe. Tozi wariant ne e li wazmozhen? Hm, shte proweria.



Тема Re: Малък синтактичен въпрос-ІІ [re: bhn]  
Автор gazibara ()
Публикувано17.04.03 08:05



Je е и предлог, напр. je drei Menschen - по трима души.

Именно това ме обърква - изглеждат равнопоставени, но не са самостоятелни. Все пак частта, започваща с "толкова", е като че ли малко по-самостоятелна.

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re: Малък синтактичен въпрос-ІІнови [re: gazibara]  
Авторbhn (Нерегистриран)
Публикувано17.04.03 22:41



Je mehr du sprichst, desto lдstiger wirst du.

Naj-lesnija i siguren nachin da razberesh koe e glawnoto i koe e podchinenoto izrechenie e da poglednesh sloworeda, a imenno, che toi e obraten w izrechenieto, wawedeno s je, znachi to e podchineno.
Ne prawi greshkata da delish sajuza, towa e edin sajuz, slozhen, sastojasht se ot dwe chasti, zatowa se obarkwash, izhozhdaiki ot otdelnite mu chasti, a ne wazpriemaiki go kato edno zialo.



Тема Re: Малък синтактичен въпрос-ІІнови [re: gazibara]  
Авторbhn (Нерегистриран)
Публикувано17.04.03 22:59



Ah da i mezhdudrugoto "je" ne e i predlog, w twoja primer znachenieto ne e "po trima choweka", a po-skoro "wseki trima choweka", a i niama smisal da ti kazwam, che ne e nai-prawilnoto neshto da izhozhdash ot prewoda na balgarski, za da sadish za sintaktichnata funkzija na dadena duma.



Тема Re: Малък синтактичен въпрос-ІІнови [re: bhn]  
Автор gazibara ()
Публикувано18.04.03 08:18



Благодаря за всичко.

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re: malka greshkaнови [re: gazibara]  
Авторbhn (Нерегистриран)
Публикувано18.04.03 23:44



Dopusnala sam malka greshka gore, pisala sam, che sloworeda w podchinenoto izrechenie e obraten, imam predwid, che e kraen, razbira se.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.