Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:52 24.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Какъв е тоя език  
Автор gazibara ()
Публикувано16.04.03 09:03



"ми народ ћипровачки, крпиловачки и железанский, твойе верне овчице от наиманяга до наивећега веле понизно целивамь блаженне ноге светиню ваше, просећи вашу светь благосов и милость у ове наше потребе"

(Acta Bulgarica,Scr.Y.1629)

Какъв е този език? Според Виенския академически журнал, това било част от запитване на някои православни клирици до някой си фратар (католически свещеник) в началото на 17 век. Какво мнение имате по въпроса?

Мене ми мяза на сръбски. Чипровците са католици и до ден днешен, ама говорът им си е български. Коментари?

Въпросът е пуснат в клуб Македония (не от мен), а там, както знаете, всички подобни спорове са изключително тенденциозни. Затова го прехвърлям тук, защото ми стана интересно, а там едва ли ще се получи смислен и аргументиран отговор.

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re: Какъв е тоя езикнови [re: gazibara]  
Автор Craig (Гробар)
Публикувано16.04.03 18:10



Газибара,

Чипровчани отдавна не са католици. напълно православни са, за сметка на това говора им далече не съвпада (очевидно) с представата ти за български. Аз лично (като човек роден в Монтана и чийто местен говор определено не е разбираем за хора от източна България) не разбирам повече от 50 % от чипровския. Така че твоя откъс е напълно вероятно да е на чипровски.
Лично съм чувал следните примери от днешно време и от 20-25 годишни говорители: "Я че одим за рибу"; "Ми читамо книгуто"; "Он оче да узме машинуто за резанье"
така че езикът си е най-обикновен торлашки, а за правописа и буквите в надписа, може и да има сръбско влияние, ама най-вероятно е да е човека да е използвал традиционни стари кирилски букви. Меко Ч като сръбското не се изговаря.

Life is a mountain, not a beach.


Тема за "торлашкия"нови [re: Craig]  
Автор the_bomb (примерно)
Публикувано16.04.03 19:41



тъй като и аз съм от Северозападна България и знам, че прабаба ми е говорила на този странен диалект (където например казват "еч" вм. "яж"), искам да те питам дали знаеш къде мога да намеря повече инфо за него, произхода му, структурата му, лексикалния му състав, къде още е жив - защото при нас отдавна не се говори така - и т.н.?

намирал ли си литература по въпроса?

don't follow leaders and watch the parking meters


Тема може би "илирийски"?нови [re: gazibara]  
Автор the_bomb (примерно)
Публикувано16.04.03 19:52



чел съм у Милетич, че е имало такъв изкуствено създаден книжовен език, основан на сърбохърватския (основно в западен вариант), но включващ елементи и от другите южнославянски езици и също така от старобългарския. той е използван като писмен език от католическата пропаганда и просвета с център Дубровник сред всички южни славяни, в това число и сред нашите чипровски католици. чисто български книжовен език по това време, разбира се, няма, така че католическите институции у нас са си служели с "илирийския", като в зависимост от нивото им на начетеност са го побългарявали повече или по-малко. въпросният вариант ми звучи силно побългарен (все пак, писан е от прости миряни, а не от свещеници-книжовници), но основната му характеристика - неговата доста висока степен на синтетичност - все пак е налице.

а откъде са набарали тези хора Acta Bulgariae Ecclesiastica? и аз съм се интересувал от съдбата на нашите историци, но този сборник, доколкото успях да проуча, хич не е достъпен у нас

don't follow leaders and watch the parking meters


Тема илиро-латински? :))нови [re: the_bomb]  
Авторcardinal (Нерегистриран)
Публикувано16.04.03 20:07



За чипровските католици има тонове информация в архивите на БАН. Има копия от кореспонденцията им с папата и е на доста интересен латински, само дето изобщо не могат да се разчете като хората.



Тема Reнови [re: the_bomb]  
Автор ivx (~)
Публикувано16.04.03 20:16



А пък аз имам село само на 40 км южно от София и там говорим на "ке" и има още един куп други неща, които са същите като в македонския диалект, даже македонци от РМ са ми казвали, че ако слагам акцента като тех никой нема да разбере, че не съм от от България, е това е малко пресилено, но говори достатъчно предполагам.

В Горни Окол например не говорят така, а то е само на да км от нас, с други думи аз съм от Долни, това което ме интересува е дали моите предшественици не са преселници от по на юг или това е нормално за региона.



Тема Re: за "торлашкия"нови [re: the_bomb]  
Автор Craig (Гробар)
Публикувано17.04.03 13:22



Има една книга, която си купих от боок.бг илинещо такова, която се казва "Говорите в Западните покрайнини" Материалът там беше сравнително точен и отговаряше на това, което съм чувал.
Иначе на въпроса къде е още жив- В споменатите в надписа села Чипровци, Копиловци и Железна и досега се говори език, който в останалата част от Северозападна България наричат Чипровски. Това са бивши католически села, населени навремето от саксонски рудари, който след това са се побългарили. В другите околни села като Годни Лом, Долни Лом , ГОвежда говорят подобен език (без да знам какви точно са приликите и разликите и който е известен точно като торлашки". Торлашки наричат и говора на белоградчишко, който се отличава най-малко с твърдо "л". Изобщо инфо за разпределението и вида на говорите едва ли може да получиш от някакъв писмен източник-понякога говора се различава в две съседни села, освен това оригиналния език се побългарява с всяко поколение, в различна степен за различни социлиани групи и т.н.

Life is a mountain, not a beach.



Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.